Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • bogdan2766

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut!

Am o problema frustranta. De ceva timp nu functiona bricheta. Nu se are curent pe ea. Am verificat cu aparatul de masura.
Am verificat tabloul de sigurante (cel prezentat in https://www.clubopel.com/alb...e.php?pic_id=3472) si nu am gasit nici o siguranta arsa.

Am scos (smuls) masca de plastic pe care era montata bricheta langa schimbator si am verificat cu aparatul de masura. Lipsa curent. (nici becul nu se aprindea.)

Am incercat sa "trag" curent din alimentarea radioului dar din prostia mea am facut un scurt si s-a ars si siguranta radioului. Pe asta am gasit-o usor. Cred ca in imaginea (https://www.clubopel.com/album_page.php?pic_id=3472) era 19 sau 20. Galbena, scria 20 pe ea.

Am inlocuit-o si stupoare ! Radioul tot nu merge. Tot nu exista curent pe alimentarea radioului.

Mai exista si alte sigurante pentru radiou / bricheta?

Aveti un sfat ?
Sigur, in afara de "du-te la service".

Multumesc!
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca mai e o siguranta la radio. Undeva in spate la baterie parca mai erau cateva Corsa C cu asa ceva. Vezi ca la bricheta sunt 2 circuite, unul de bec, unul de putere. Ciudat ca n-ai pe nici unul.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie o lipsa de masa si atunci nu functioneaza nimic la bricheta...
  • bogdan2766

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:Cred ca mai e o siguranta la radio. Undeva in spate la baterie parca mai erau cateva Corsa C cu asa ceva. Vezi ca la bricheta sunt 2 circuite, unul de bec, unul de putere. Ciudat ca n-ai pe nici unul.


Multumesc! Am mai auzit de chestia asta - in spatele bateriei - dar am avut o "retinere" sa scot bateria dar acum o sa demontez si ma uit .

Multumesc inca o data.
  • bogdan2766

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:Vezi sa nu fie o lipsa de masa si atunci nu functioneaza nimic la bricheta...


Multumesc dar am verificat cu aparatul de masura. Acolo, langa schimbator, e totul din plastic si veneau si plusul si minusul pe sarma.

.... ceata mare ....

Mai sap ....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR