Ai uitat parola?
#YESLAVOT pe 26 mai De ce să votez? Ghidul Alegătorului ×

• RADU FLORIAN

• Mesaje scrise: 765
  • Masina: Astra A17DTJ din 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 06 Mar 2009

• Garaj Mesaj Privat
Na ca si compresorul meu de ac a inceput sa faca acel zgomot ca un harait,parca freaca ceva in el si tot asa doar cand este off.Cand e pe on aerul nu se mai aude.Vreo rezolvare ceva , fara a se shimba compresorul ?
  • ABogdan817

• Mesaje scrise: 3
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 21 Sep 2017

• Garaj Mesaj Privat
Nu cred ca este vreo rezolvare, am incercat la un service cu golirea instalatiei crezand ca poate este prea putin ulei, au pus o cantitate putin mai mare de ulei + reincarcare freon si nu s-a mai auzit nimic vreo 15 minute si apoi a inceput iar ce e drept acum parca este ceva mai estompat. Asa "face" toate se pare Smile
  • Adrian George

• Mesaje scrise: 18
  • Masina: Astra A17DTR din 2011
  • Cont inregistrat in: 24 Sep 2016

• Garaj Mesaj Privat
Salut baieti. Pana la urma ati rezolvat problema sunetului? Se pare ca si eu am acelasi sunet, cu ac off.
  • ney

• Mesaje scrise: 147
  • Masina: Corsa din 2007
  • Cont inregistrat in: 24 Aug 2010

• Garaj Mesaj Privat
Salut!
Astra j 2014 14net
Compresorul are si ambreiaj electromagnetic si este si variabil. Adica sunt doua mufe electrice de actionare; una pt. ambreiaj si una la electrovana freon.
Cuplarea se face intai la ambreiaj si dupa la electrovana ,pt. a nu gasi compresorul in pozitia direct sarcina (adica cu placa de care sunt pprinse pistoanele inclinata- deci in sarcina)
Este ca si cum vibrochenul ar fi drept si bielele nu ar face miscare de dute vino
Dupa parerea mea sa revenit si la cuplajul prin ambreiaj pt. a nu mai invarti compresorul deloc nici macar atunci cand nu este in sarcina
https://youtube.com/watch?v=DPuYF0eNK6M
In acest video nu exista ambreiaj elecromg..., este prezentat principiul de functionare.
  • cuculica

• Mesaje scrise: 1,271
  • Masina: Astra z17 dtj din 2011
  • Cont inregistrat in: 28 Dec 2009

• Garaj Mesaj Privat
De mai bine de doi ani se aude si la mine acel harait in special cānd il cuplam. De cānd s-a incalzit nu a mai mers clima. Am mers la service si e bulit compresorul. Cei care ați mai schimbat compresorul ,ce marca ati pus?unul GM e exagerat de scump.
  • paul2004

• Mesaje scrise: 370
  • Masina: Astra A17DTR din 2010
  • Cont inregistrat in: 28 Aug 2013

• Garaj Mesaj Privat
Pe al meu scrie Delphi.
#YESLAVOT pe 26 mai De ce sa votez? Ghidul Alegatorului ×

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice