Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • xsides244

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara! detin un opel astra g 1.6 twinport din 2004 si problema mea incepe in felul urmator...dupa ce am mers in aglomeratie vreo 5 ore mi s'a aprins check engine in bord......am ajuns acasa nu mi'a facut nici un fel de probleme pe drum....la un moment dat mi se stinge check'ul din bord si nu imi mai functiona acceleratia......am lasat motoru sa se raceasca si mi'a functionat din nou acceleratia pana am intrat iar in aglomeratie....am fost intr'un service am pus'o pe tester si nu a dat nici o eroare si mi s'a spus sa schimb pedala de acceleratie ca are nu stiu ce senzor acolo...zis si facut...am schimbat pedala degeaba....tot asa face...cand merg incet cu ea raman fara acceleratie...ce as putea sa ii fac? imi e si frica sa o mai duc la vre'un mecanic ca astia ma pun sa schimb piese bune ...fara sa rezolve ceva Crying or Very sad
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Daca s-a aprins "check engine" ai cel putin o eroare. Citeste mai jos cum sa o descoperi si spune-ne si noua ce eroare e.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014
Noroc.
  • xsides244

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta e problema ca dupa ce mi s.a stins becul check engine nu a mai functionat acceleratia.... nici pe tester nu imi arata nici o eroare... am incercat si "testu cu pedale" si nici nu se aprinde cheita in bord.....si e ciudat ca dupa ce se raceste motoru acceleratia functioneaza normal ... motoru trage normal.... si daca merg cu ea incet raman fara acceleratie...
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eroare trebuie sa dea, probabil nu e pe motor si de-asta nu apare la testul cu pedalele.
Cauta pe cineva care are Opcom, Tech 2 sau MDI si stie sa faca o diagnoza.
Skip ads

  • xsides244

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am gasit problema ecu defect....mi'a intrat apa pe la mufe si au oxidat.....am 3 pini rupti....oare pot sa il repar? adica sa ii lipesc pinii la loc?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Evident ca pinii se pun la loc, altii...
Nu mai spala motorul sau o fi fost spalat la turbojet de geambasul de la care ai cumparat masina.
Au garnituri mufele dar cedeaza la jet sau imersie prelungita (masina inundata) caz recent cu cineva din Italia.
A vazut el doi pini eu am gasit trei plus pedala...a costat reparatia cat drumul ca macaronarii nici nu stiu si sunt si scumpi cu draci.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR