Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare baieti ! (ca fete nu am vazut pe aici) modificat Very Happy ....zilele astea imi voi schimba ceasul de km .. in urma unei "reparatii" suferite s-a dus dreaq de tot ... problema car mi-o pun este alta .. inainte sa umblu la el arata eronat ? Rog posesorii de opel kadett sa ma ajute cu informatii pls .. eu am motor de 1.8 84Hp si cutie F16 ... inainte dupa cum se vede si in poza din "garaj" imi arata asa:

190 km/h la 4500 rpm si
210 km/h la 5000 rpm

Personal eu nu cred ca zoroka-ul meu atinge 210 .. poate 200 chinuit .. deci aici apare intrebarea : la 4500 rpm voi cati km/h aveati pe bord ? (Pt posesorii de kadett ) . Multumesc anticipat Very Happy ..din ciclul ... Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp meeeeeeeeeeee pls Very Happy


Ultima modificare facuta de apasaciu la Mie 18 Jul, 2007 12:24 am
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
revin cu intrebarea .. Twisted Evil am schimbat bordul si la fel arata .. 190 la 4500 rpm ... ce naiba se intampla ? Shocked
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vezi la acest topic ce-ti foloseºte, tot aici poþi gãsi un soluþia ºi succes în refacerea maºini https://www.clubopel.com/vie...ghlight=vand+bord
Cred cã te înºeli cu privire la afirmaþia “Salutare baieti ! (ca fete nu am vazut pe aici)” ºi normal ar fi sã-þi refaci postul. Doamne fereºte-te de furia femeilor ºtiind-use cã unica lor armã este arta conversaþiei. Succes!. Smile
  • gokey

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ai montate pe masina cauciucurile recomandate ?
pot influenta kilometrajul
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut ! Am 175 cu 65 pe 13 ... deci nu stiu ce sa zic .. oricum am verificat ... am mers cu un prieten cu o vectra B in fatza ... la 100 KM /h mie imi arata 110 in cap .. macar acum stiu si eu cu cat merg .. sunt curios de o chestie .. cam cu cat sare eroarea in momentul in care acul arata 210 ? ca sunt perfect constient ca nu aveam viteza aia Very Happy dar era fun .. oricum s-a dus vremea cand eram handi sa merg asa tare .. dupa cum spunea si un prieten cu motor .. " mergem mai de vara , un peisaj o atentie ... nu mai ratam curbe , salvam vietile prostilor care nu gandesc .. etc " :d
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
apasaciu a scris:Salut ! Am 175 cu 65 pe 13 ... deci nu stiu ce sa zic .. oricum am verificat ... am mers cu un prieten cu o vectra B in fatza ... la 100 KM /h mie imi arata 110 in cap .. macar acum stiu si eu cu cat merg .. sunt curios de o chestie .. cam cu cat sare eroarea in momentul in care acul arata 210 ? ca sunt perfect constient ca nu aveam viteza aia Very Happy dar era fun .. oricum s-a dus vremea cand eram handi sa merg asa tare .. dupa cum spunea si un prieten cu motor .. " mergem mai de vara , un peisaj o atentie ... nu mai ratam curbe , salvam vietile prostilor care nu gandesc .. etc " :d


daca la 100 i-ti arata 110 inseamna ca la fiecare viteza ce depaseste 100 se adauga o eroare de 10%
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
deci la 210 aveam 189 Very Happy ce handicapat sunt ... bine dreaq ca nu s-a rupt cazanu in 2 Very Happy
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
apasaciu a scris:deci la 210 aveam 189 Very Happy ce handicapat sunt ... bine dreaq ca nu s-a rupt cazanu in 2 Very Happy

cazanu k ...cazanu ,dar nu stiu daca ai gume de 210 Very Happy
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
189km/h cu doar 84cp si roti de cascaval de 13" ? Mi se pare greu de crezut, sa nu ai eroare si mai mare pe bord. Tine cont ca si Vectra aia poate avea eroare, la randul ei.

Ia un GPS cu tine. E cea mai buna si usoara metoda de verificare.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa e ... o sa incerc si asta .. dar sunt curios ... daca ti se pare asa putin 84 hp ... de ce o astra cu motor cdti 90 hp de la 160 accelera mai greu ca asta ? si de ce la 180 aprox cat avea el pe bord mai mult nu mai urca si eu am trecut pe langa el ? btw . alta chestie ... viteza maxima de constructie .. pe jante de 13 cum erau trecute in talon .. este 179 .... crezi ca ucisa nu mai ia zece in plus ? am mai condus si alte masini care luau mai mult decat era trecut ca viteza max constructiva .. oricum nu conteaza .. ideea e ca este pur o curiozitate ... incep si eu ca altii sa cred ca cu cat mai multi km parcurgi te mai linistesti un pic asa Very Happy so wtf cares ... oricum OPEL RULZ Razz
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ocatv - gumele sincer nu cred ca sunt ce trebuie .. mai ales spatele niste montana Sad .. fatza sunt niste debica navigator (all weather) care mi s-au parut geniale pe zapada la munte sau prin namoale ... dar pt viteza mai mare ..hmm .. tare as vrea sa stiu si eu dupa ce criterii ar trebui sa le aleg .. Smile
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai, in primul rand, nu depasesti cu una cu doua viteza maxima din talon. Oare de ce au numit-o viteza maxima constructiva?
Da, o poti depasi, la vale, cu benzina buna, amestec bun de aer/benzina (temperatura exterioara), gume sport, fara incarcare, in siajul altuia, etc. Asta, sa spunem ca iti mai aduce in plus 3-5km/h maxim, dar pana la 10km/h e cale lunga.

In al doilea rand, masina ta are ceva ani, iar magarusii aia mai obosesc dupa trecerea anilor.

In ultimul rand, masinile au eroare pe kilometraj, mai mare sau mai mica. Ce vezi tu acolo nu inseamna ca este si adevarat. Repet, foloseste un GPS, are eroarea mult mai mica, daca este calibrat si are semnal.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
GPS-ul meu este setat pe factorul de precizie 2 si imi arata o eroare de viteza intre 3 si 10%. Cu cat viteza este mai mare, cu atat diferenta de viteza este mai mare. Este adevarat ca nu am depasit 120 Km/h sa vad cum se comporta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR