Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Mariusiik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Ciao la toti,

Ieri mi-am adus masina de la reparatii (probleme cu timoneria) si am constatat ca afisajul TID nu mai lumineaza ca inainte.

Am cautat pe forum si am gasit ca e posibil sa se fi ars un un bec de iluminare a afisajului. Vreau sa va intreb daca dupa parerea voastra e vorba de asa ceva.




Daca e asa,stiti cumva ce tip de led trebuie sa cumpar, si daca aveti vreo idee cum sa dau jos consola centrala pentru a schimba led-ul. Eu nu prea ma pricep la partea mecanica a masinilor dar la electronica ma pricep putin si voi incerca sa-l schimb pentru ca nu pare o treaba prea complicata Smile. Nu ar fi frumoase niste led-uri albastre? Smile
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu e led, e bec de 2w/12v, dar nu stiu exact cum se numeste standardul, iar tid-ul se desface destul de usor, se scot aerisirile de sus introducand o surubelnita in laterale, sub care vei gasi 4 suruburi pe care daca le desfaci poti scoate masca superioara a consolei. Sub ea vei gasi suruburile care fixeaza tid-ul, 2 sau 4 nu mai stiu exact. Le desfaci iar tid-ul va ramane agatat in cablu. In spate are o mufa cu o parghie pe care daca o tragi, dupa ce o deblochezi va decupla mufa cu mare usurinta. Becurile le vei vedea din spatele tid-ului, sunt 2 gauri cu doua socluri de forma hexagonala pe care daca le invarti 90 de grade vei putea sa le scoti afara.

Imi pare rau ca nu am facut poze ultima oara cand l-am desfacut sa fac un tutorial complet, Sper sa te descurci. Eu am inlocuit becurile cu led-uri albe.
  • Mariusiik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru informatii Smile.

Nu stie careva care locuieste in Timisoara unde pot gasi astfel de becuri sau led-uri compatibile? De unde as putea cumpara?
  • radu67

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Gasesti leduri aproape la orice dealer de piese auto! Eu am vazut undeva pe Buziasului cu 9 RON perechea
Skip ads

  • lucianiorescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: constanta
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutari ! Stie cineva cum (de unde)se schimba becurile de iluminare a zonei unde se afla comutatorul de ventilator , AC, si ce mai e pe acolo la model de corsa 2 (1999)Multumesc anticipat!
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceeasi problema la Corsa B din '94 (presupun ca si tu ai tot Corsa B -- "Corsa 2") si se schimba relativ usor becurile alea, doar ca trebuie sa demontezi relativ mult din plansa centrala... si aici e problema, ca sunt cateva clame si suruburi ascunse (greu accesibile). cam asa ajunge sa arate bordul ca sa poti schimba becurile.
pe scurt, trebuie sa :
1. scoti comutatoarele de plastic de la reglajul temperaturii, unde sa bata aerul, treapta ventilatorului, butonul de recirculare a aerului (si masca acestuia)
2. sa scoti gurile de aerisire centrale
3. sa desurubezi vreo 5 suruburi care prind consola de bord
4. sa scoti placa alba de plastic care sustine toate comenzile acestea



daca nu ai rezolvat inca problema, pot sa te ajut cu poze mai detaliate sau eventual ajutor efectiv...
victor_oltean@yahoo.com
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De cand ma chinui sa desfac bordul .Am si eu aceeasi probl si am becurile arse.Cred ca o sa t econtactez pe mail poate imi dai mai multe detalii.Multam!
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa se fi potrivit mai bine la sectiunea "Cum sa...?", dar am zis sa postez aici, ca e la subiect... Sper sa fie de ajutor...








Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
(apaché)
Mersi pt poze sunt de folos.O sa incerc in weekend sa desfac si sa imi schimb becurile.Ma intreb daca as pune ceva leduri neon albe cum s-o vedea.....mai vad eu.
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de mare efect ar avea ledurile sau alte minuni, pentru ca in spatele panoului aluia central sunt 2 becuri destul de mici, care lumineaza toate comenzile. si de fapt ele nu lumineaza direct, sunt niste plastice semi-mate (nu stiu cum sa le descriu exact) care "duc" lumina mai departe... (stiu ca suna aiurea...). parerea mea e ca tot ce ai reusi e sa schimbi un pic nuanta iluminatului, care cu toate ca becurile sunt albe, panoul e luminat galben...

Spor la treaba!
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Gata!Azi am reusit sa schimb becurile!A mers binisor m-am poticnit la ventilatie ca nu stiam sa scot alea 2.Trebuia sa le ridic si sa treg......Multimiri multe pt ajutor!
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La tine iluminatul consolei centrale e pe contact sau se aprind becurile alea doar atunci cand ai farurile aprinse? La mine stau aprinse tot timpul (cand e contactul pus) si as prefera sa nu fie asa, sa se aprinda odata cu farurile...
Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Consola sta aprinsa tot timpul.Cred k ade aceea se ard becurile ma gandeam sa le trev printr-un intrerupator mic sau prin contact..dar nu stiu.Sunt curios cand or sa se arda becurile ca m-am chinuit ceva ca sa scot consola...nu imi dadeam seama cum ies alea de la ventilatie.Destept germanu!Nu se vedea nici un surub...O intrebare pot pune separat computer la bord k eu nu am...si cam ce afiseaza el?Sau mai bine stau cuminte?
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa recunosc: Opel-ul are putine suruburi (la vedere) Very Happy
Eu am schimbat becurile in vara (prin iunie) si inca mai merg, dar nu circul f mult cu masina... Sper sa nu se arda prea curand ca nici eu nu prea am chef sa mai dau o data jos consola aia. Si cred ca e destul de incomod sa trec firul de (+) prin contact, ca firele sunt si mai "ascunse" si nici nu stiu care cum e...

In legatura cu computerul de bord, nu am auzit de nimeni sa isi monteze separat, pt computer iti trebuie debitmetru, calculatorul in sine care sa analizeze si sa afiseze datele, display... Nu cred ca e chiar asa de simplu, poate chiar imposibil (sau nu se merita ca bani/munca).
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit o consola cu tot cu afisaj.Eu la corsa mea nu aveam si am gasit-o la un super pret.Acum am o problema.Stie cineva ce fire terbuie pe acolo.Macar ceasul as vrea sa merga si nu am nici o idee.Daca cineva cunoaste electonica si instalatia electirca de la consola va cer ajutorul.Mai revin cu detalii!
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Rezolvat pe jumatate!Am gasit alimentarile la afisaj,dar mai am o problema.Ce mai imi trebuie sa fac sa funtioneze si senzolul de temperatura?,si pe unde il gasesc pe ala ?In rest merge tot.Am aici o poza cu alimentarile.

  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat

In poza e conectorul de la TID-ul pentru Corsa B. Ai asa:
Pinul 1 = borna 30 ( "+" premanent)
Pinul 2 = "-" de la senzor temperatura (albastru)
Pinul 3 = borna 31 (masa)
Pinul 4 = "+" de la senzor temperatura (albastru/alb)
Pinul 5 = borna 15 ("+" prin contact, nepermanent)
Pinul 6 = iluminat display (gri/verde)
Pinul 7 = iluminat display noaptea - dimmer (gri/negru)
Pinul 8 = AA-iesire radio (rosu/gri)
Pinul 9 = legatura pentru date SCL (maro/rosu)
Pinul 10 = legatura de date MRQ (maro/verde)
Pinul 11 = legatura de date SDA (maro/negru)
Pinul 12 = semnal (?) (albastru/rosu)

[la 12 nu am reusit sa traduc ce semnal primeste prin acel pin...]

Inca o chestie: daca nu aveai consola cu display inainte, s-ar putea sa nu ai senzor de temperatura, care e montat in bara de protectie din fata, undeva intre radiator si partea de plastic a barii (in spatele numarului). Baga si tu capul si te uita pe acolo, vezi ce gasesti...
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit pinul 12 este SDV(Speed dependent volume).Asta in cazul in care vitezometrul are o iesire si cand ai viteza mai mare creste si volumul casetofonului ca sa acopere zgomotul de fond.Eu am facut legaturi la pinul 1(+),la 3(-) si 5(+).5 o sa il leg la pozitii pt ca el alimenteaza "separat" lumina de fond.Daca ceasul este legat decat la 1 si 3 dupa 10 secunde se stinge lumina de font pt economie de energie.Eu nu stiu cum este legat.Cumva in momentul cand tu aprinzi contactul lumina sta aprinsa tot timpul?Si inca ceva.Daca eu fac rost de un senzor el trebuie legat direct la mufe?Atat fara nimic altceva?Acum la temperatura imi arata linie dreapta (- -).As fi vrut sa il fac si pe el ca la 50 ROn cat am dat pe consola e super convenabil.Mersi pentru ajutor.
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
La mine, cand pun contactul se aprinde displayul si ramane aprins tot timpul. Daca aprind farurile, scade in intensitate iluminarea, atat... Sa se stinga de tot nu mi s-a intamplat niciodata...
Nu stiu exact daca mai trece pe undeva senzorul ala de temperatura, cu prima ocazie ma uit la mine, poate imi dau seama...(dar avand in vedere ca ai un + si un - pt senzor, s-ar putea sa fie nevoie doar sa il conectezi acolo...)

In legatura cu bornele: 5 nu trebuie sa fie legat la "+" continuu, ar trebui conectat la "+" care trece prin cheia de contact. Si vezi ca ai doua borne pentru iluminatul bordului, s-ar putea daca le conectezi pe alea sa stea aprins ca lumea... Incearca, nu pot sa iti spun exact ca acolo nu am umblat ...

Succes!
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Destul de OT: Stie cineva la Corsa C, care e schema cu pinii pt senzorul de temp?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR