Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Dann93

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
imi poate spune si mie cineva ce dimensiuni au discurile mele sau ce dimensiuni merg pe un insignia 2.0 cdti 160 cp ,roti pe 18 ?
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Lasa seria de.sasiu si roaga un coleg sa te ajute!
Eu am 321mm fata si 315 mm spate...ambwle ventilate. Masina a venit din fabrica cu roti pe 17. I sa mai sunt dimensiuni si de 337 fata si 296 spate
  • dada22

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
As fi recunoscator daca cineva ma poate ajuta cu dimensiunile la discuri si placute de frana.nu as vrea totusi sa scriu seria de sasiu aici. multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Fara, nu se poate... Sad
Vezi pe ecat24.com, poate merge..., introduci seria VIN si mergi in sectiunea piese..., la sistem de franare...
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu vad care este problema daca o treci aici! Cum zice si @gyzmo...."on orb" nici macar cei de la reprezentanta nu or sa te ajute. In alta ordine...mergi, demonteaza roata si masoara discurile
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
dada22 a scris:As fi recunoscator daca cineva ma poate ajuta cu dimensiunile la discuri si placute de frana.nu as vrea totusi sa scriu seria de sasiu aici. multumesc


Sistem de franare POC J61....


  • dada22

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci mult de raspuns.
  • Officer

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Placutele de origine fata sunt textar? Masina are 41.000 km acum si trebuie schimbate. Cand am pus rotile de iarna am vazut ca sunt textar si mi s-a parut ciudat. Sunt unele dintre cele mai ieftine placute de frana.
Skip ads

  • HAPPY

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Textar sunt unii dintre cei mai mari producatori din lume pe acest segment. De fapt ei produc pentru nume ''mari' din industrie.
  • Officer

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2016

  • Mesaj Privat
De fiecare data cand cer oferta de placute de frana de la furnizorii de piese, astea sunt cele mai ieftine sau printre cele mai ieftine si m-am ferit de ele pe criteriul asta. Asociez placutele ieftine cu scartaiala la discuri si uzarea prematura a discurilor. Foarte posibil sa fie doar o prejudecata. Din cauza asta am intrebat daca asta e echiparea OEM la masinile astea. Credeam ca exista ceva placute de origine. Sunt invatat cu alte marci, asta e primul contact cu Opel/GM pentru mine si de aici curiozitatea.
  • HAPPY

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Conteaza calitatea nu pretul! De multe ori pretul nu reflecta calitatea.
Vezi cat e un Jurid ceramic fata de un nume mai cunoscut in breasla. Iar la calitate Jurid nu face compromisuri.
  • Officer

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Ieftin si prost cel mai des. Scump si prost se poate. Ieftin si bun mai rar. Asta e experienta mea.
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Vad ca nu s-a mai scris demult aici. Sunt in situatia de a schimba si eu placutele pe fata. Ma gandeam la ate ceramic dar sunt cam scumpe ( 530 ron setul).Mai jos aveti preturile ate normal vs ceramic. Imi puteti face vre-o recomandare in acest sens? Seria de sasiu este : W0LGT6EM3D1133466 . Multumesc frumos. P.S.: as dori placute 'moi'. Prefer sa se duca mai repede decat sa imi faca discurile varza( cum am patit cu unele GM).
  • Flores'

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Franta
  • Masina: Insignia 2018 2.0 BTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut ATE ceramic dar nu am fost multumit, le-am dat jos dupa vreo 2000 km.........din ce am mai citit trebuie imperecheate si cu discuri Ate PowerDisc......
Singurul avantaj era lipsa prafului negru care se depune pe jante, dar la eficienta de franare sunt mult in urma placutelor standard.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Plãcuțele ceramice se monteazã împreunã cu discurile dedicate! Altfel e apã de ploaie...
  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu de 2 saptamani discuri Ate + placute ate fata spate si observ ca se zgaraie discurile si uneori are un mic scartait. Aveti idee de ce? Am dar 1360 ron pe toate de la revizie shop. Nu stiu daca sunt ceramice sau nu.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc @Bibu16V . Cred ca o sa ma orientez spre placute ate normale. Sper sa fac alegerea corecta. Daca aveti recomandari spre alt brand, va astept cu drag, numai ca, la sfarsitul saptamanii plec in concediu. Asa ca, daca doriti sa-i formati unui coleg de 'suferinta ' o opinie, va astept cu drag . Smile Tocmai ce am rectificat discurile pentru ca imi bateau .Mi-au recomandat sa schimb si placutele (cele actuale mai merg, dupa opinia lor, aproximatix 1500 Km). Le-am rectificat cu o masinarie nemteasca, super treaba, nu se dau discurile jos, toata treaba se petrece 'pe masina'. Cost 150 Ron/set, durata, aproximatix 40 minute.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr placute ordinare, ATE, TRW, Brembo ar trebui sa fie (foarte) Ok...
E normal sa pui placute noi dupa rectificarea discurilor... Cu atat mai mult cu cat placutele tale par ca se apropie (vertiginos) de limita de uzura.
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Textar, EBC, Ferodo.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Am fost pana la urma la dealer-ul meu (reprezentanta) si am pus tot placute GM ( moi, sunt undeva la 325 RON /set). Toate cele bune. Cost total manopera +placute +stand frana dupa: 445 RON.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR