Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • allmy10

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc!
Skip ads

  • ravencatalin

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am o Insignia ST din 2010 si mi-a aparut eroarea Service Park Assist.
Am depistat prin metoda bazaitului ca senzorul stanga spate exterior este defect, nu pliciuie, bazaie, garaie.. nimic.
Am comandat un senzor aftermarket Metzer compatibil de la autokar*a, dupa o confirmare cu un nene de la call center cu verificare dupa VIN si dupa ce l-am instalat am aceeasi eroare dar senzorul se aude bum bazie, pliciui etc...
Aveti vreo idee care ar fi problema.
La cuplarea marsarierului aparea eroarea in bord si ledul de pe butonul de activare senzori parcare clipeste de cateva ori si se stinge.
Ma poate ajuta cineva cu o diagnoza maine dupa amiaza prin sectorul 1, Bucuresti ?
Multumesc frumos si seara buna
  • florinache73

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am patit si eu la fel. Am luat doi senzori Metzger de la Autokarma si nu sunt compatibili chiar daca ei asa spun. Am cumparat pana la urma senzori MEAT-DORIA si au functionat din prima.
  • DMagearu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Salut,
Proaspãt proprietar de Insignia, 2015, 2.0, 160 CP. Am renunțat la VW în ideea ca mi se cam luase de bãgat bani în el. Acum, vedem ce este și cu Opel( prima data când cumpar aceasta marca)
Problema mea este legata de senzorii de parcare fata. Cel de la care am luat masina ( îl cunosc), a avut accident. Si-a reparat masina în regim propriu, asa ca a luat o bara sh, care în loc de 6 gauri pt senzor, are doar 4.
Va rog, dacã aveți, sau știți, sa îmi spuneți unde trebuiesc date gãurile pe lateral, pt cei 2 senzori. Au o anumita înclinație, sau se pun la fata ( sa știu ce fel de suport pt senzor cumpãr. Formele exista, senzorii ii am, erau funcționali înainte de accident.
Nu ii folosesc neapãrat, dar îmi apar multe erori legate de acești senzori de la parcare laterala, detectare obstacole, etc
Va mulțumesc!
Dan
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca te-ai gandit sa faci o reducere de cheltuieli trecand de la VW la Opel si ai luat exact "Opel Insignia A" s-ar putea sa nu se pupe planul cu realitatea. Pe chestiunea cu senzorii, în general barile de Opel au pe interior semne acolo unde trebuie montati senzorii de parcare, poate ar fi o ideie buna sa demontezi bara sa verifici semnele si sa faci identificarea si numararea lor.

Nu am Opel Insignia, deci nu pot spune concret cati senzori sunt pe original si amplasarea lor, poate intervine ulterior un coleg posesor de Insignia cu restul de detalii necesare.

Sfat: intra periodic pe forum si citeste cand ai timp TOATE topicurile asociate modelului/motorizarii masinii tale, asigura-te ca ai luat din timp(!) TOATE masurile necesare, altfel vei fi doar al nu stiu câtelea dintre ,,cei multi,, care blameaza Opel pentru tot ce-a facut si ce n-a facut pentru masinile produse de ei de-a lungul timpului.

Stima.
  • DMagearu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Mulțam fain de rãspuns!
Știu ca este o mașinã stricãcioasa, dar mãcar asta ma duce acasã cu multe erori aprinse prin bord ( lucru care la VW nu prea s-a intamplat). Nu blamez nici o marca, se strica ele de noi, în garanție, ce pretenții sa am la una sh.
Mulțam și de rãspunsul cu "semne" pe bara. O demontez in week, din ce am citit pe forum nu este prea greu.
Întrebarea care ramane: senzorii pe lateralele barii fata sunt puși în unghi? Sau pur și simplu la fata? La Ford, VW, erau puțin îngropați cu ajutorul suportului.
Întrebarea asta o pun pt ca sã știu ce fel de suporți caut( senzorii ii am OM). As vrea sa ii montez și sa funcționeze corect. Nu de alta, dar cine știe ce valori citesc, dacã nu sunt bine puși, iar la parcarea laterala automata, face soția vreun pocinog, de plãtesc RCA, cât as cumpãra o bara noua.
Sau mãcar o poza de la un coleg care are bara fata cu 6 senzori. Am cautat prin anunțuri de vânzare mașini, dar nu prea îmi dau seama din poze, iar sa deranjez pe cineva pt o "vizionare", doar ca sã vad eu cum sunt puși senzorii laterali, parca nu îmi vine sa fac.
Firele exista, senzorii exista, doar trebuie sa gauresc bara și sa fixez senzorii. Pe net nu am gãsit suport senzori dedicat pt Insignia facelift.
Mulțumesc!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Suporti senzori cauti la dezmembrari, la masini cu bara lovita. Sunt lipiti pur si simplu.
  • DMagearu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Salut iar,
Am rezolvat problema senzorilor de parcare.
Intr-adevar, bara are semne unde se dau gãurile pt senzorii laterali.
Însã acei senzori laterali nu sunt același model ca cei din fata și din spate. Coduri diferite pt ca au funcii diferite: "citesc" banda, ajuta la "unghi mort în oglinda" și cauta loc pt parcarea laterala.
În cele din urma am gãsit la dezmebrari, destul de greu pt ca majoritatea au doar senzorii pt fata nu și lateral
Montat. Au dispãrut, momentan mesajele de eroare, legate de senzori, parcãri, detectãrii laterale.
Mulțumesc pt informatii
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
senzorii aia de care zici tu ajuta strict la parcarea laterala automata (functie care nu o au toate masinile)... Citirea benzii o face camera din parbriz iar unghiul mort o fac senzorii din bara spate aflati in colturi (sunt un fel de radare) si care costa minim 500 euro bucata la care se adauga softul pentru el si montajul...
Bine ca ai rezolvat problema. Ca sfat, verifica daca a fost schimbat o-ringul de la pompa de ulei din baie si daca nu sa il schimbi (verificare si cuzinet cu ocazia asta) si sa pui unule metalic recomandabil (DNC Garage in bucuresti recomand).
  • DMagearu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Mersi mult pt sfaturi. O sa țin cont. Mai ales în cazul oring-ului. Am sunat la services-ul care îmi repara masina. Au cerut 80 de lei piesa și 400 lei manopera. Nu știu dacã e mult sau puțin. În schimb, dacã ai deschis discuția, zi-mi unde sa fac revizia la cutia automata. Pe aia ni as vrea sa o fac oriunde.
Nu te contrazic în privința senzorilor. Eu zic ce mi-au spus bãieții din services
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cam alea sunt preturile. Nu mai gasesti piese originale GM..sunt originale PSA Very Happy . Despre revizie la cutie automata, la revizie service aveau aparat pt schimb automat, de la Ravenol. Cred ca si la DNC Garage rezolvi. Astea sunt in Bucuresti. Poate iti completezi in profil locatia si eventual date despre masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR