Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Laur_dyablo96

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara am 18 ani si tocmai mi-am cumparat un opel tigra motor 1.6 fiind prima masina nu stiu ce este de facut
am facut un act de vanzare-cumparare cu propietaru , masina a ramas pe numele sau ...interbarea este daca pot plati eu impzoitu auto ? multumesc frumos
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cauta un birou de acte auto si pune o intrebare sigur ii vor raspunde, ei cunosc legislatia mai bine ca noi.
iti spune ei ce sa faci (te vor indruma) daca se poate face.
  • georgel79

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
daca ai facut act de vinzare trebuie inmatriculata pe numele tau la politie .trebuie platita taxa mediu daca nu are
inscrisa la primarie la tine
identificare rar dacac are nr de ro
rca
certificat fiscal de la propietar etc
actul de vinzare doar nu inseamna ca e masina ta pina nu esti trecut in talon nu e masina ta legal poti circula cu ea dar daca de la cine ai luato nu se duce si o radiaza
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
daca o inscri pe numele tau te rupe la asigurare, pe bune te rupe!inscrio pe parinti, ei iti fac o procura ca sa te prezinti cu ea in rar, politie, ssmd. si iesi mult mai ieftin si mult mai bine.
Skip ads

  • Laur_dyablo96

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri , m-ai am o nelamurire daca masina va ramane pe numele fostului probietar cand osa fiu nevoit sa fac ITP sau RCA osa intampin probleme ? adica pot face ITP sau RCA fara sa fie nevoit propietaru sa mearga cu mine ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai baiatule, eu zic sa postezi mai putin si sa citesti mai mult. Sau tu ai pretentia sa ti se dea mura-n gura?
E plin netul de diverse solutii de fentat asigurarile mari pentru persoanele tinere si taxa, cu Bulgaria, cu parintii, cu fostul proprietar... trebuie doar sa citesti, si sa vezi care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei solutii.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
rhydin a scris:daca o inscri pe numele tau te rupe la asigurare, pe bune te rupe!inscrio pe parinti, ei iti fac o procura ca sa te prezinti cu ea in rar, politie, ssmd. si iesi mult mai ieftin si mult mai bine.


Daca legal nu esti proprietar nu cred ca poti face tu RCA-ul
in caz de accident trebuie sa il cauti ca doar masina lui este implicata nu a ta.

- impozitul la primarie (il poti plati pe numele lui la primaria de unde se afla el)
- Taxa de drum daca ai actele masini cred ca o poti plati.

Fa cum zice rhydin RCA-ul te rupe, dupa 35 de ani incepe sa scada deci cu cat esti mai batran ai mai multe avantaje la RCA.
rhydin stie ce zice.
Cauta un birou de acte auto te vor lamuri ei cum sta treaba (si pune intrebari si tu ca sa fi lamurit.)
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR