Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am facut de curand o alegere destul de proasta zic eu, mi-am cumparat un usb player pioneer mvh-160ui si doua boxe Blaupunkt GTX 662 de 16.5 cm care le'am montat ulterior in fata(fara distantiere)
Boxele au 200w pmpo si 50w rms iar casetofonul scoate 55w si 22w rms.
Stiam de blaupunkt ca este firma destul de buna iar in legatura cu un pioneer o sa faca o casa buna, dar nu a fost asa. Cand il dau mai tare incepe sa gajaie la frecventele joase(bass) si sa faca destul de urat, si acum presupun ca am ales puterea destul de mare la boxe, si de aia fac urat. Pot monta o rezistenta sa scad puterea boxelor, sau nu are legatura cu asta, si ele defapt nu au fost alese asa de bine ? Amandoua au fost cumparate noi de pe emag, si nu prea sunt impacat cu gandul sa le dau inapoi...si mai ma gandesc ca sunt ele defecte pentru ca daca o luam logic, boxele au 50 de w, iar casetofonul 22, deci practic nu ar avea putere sa le "gâjâie"...
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Cu setarile flat, cum se comporta? Daca specificatiile sunt corecte, distorsiunile sunt produse de amplificatorul casetofonului.
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cu flat de la 30 in sus la volum distorsioneaza.
Poate ca amplificatorul este suprasolicitat si nu scoate sunetul clar
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cu siguranta. Orice amplificator distorsioneaza semnalul cand se apropie de puterea maxima. Sau specificatiile difuzoarelor nu sunt corecte. Oricum, nu distorsioneza daca difuzoarele sunt de putere mai mare decat amplificatorul, altceva se intampla in cazul asta.
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu imi ramane decat sa ma aleg cu niste boxe originale de opel, care stiu ca au 22w rms, am dreptate ?
Mai am doar una singura originala si ea este montata pe spate, cu anumite setari de frecvente din egalizator, se aude mai ceva ca un cdr500 Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR