Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua dragi colegi, nu am mai scris demult pe aici, dar revin cu ceva probleme :

Vectra B, 1.6 16v, x16xel

1.Astazi am schimbat garnitura capacului de la culbutori, pentru ca mi se prelingea ulei pe bloc motor si am gasit ulei la clapeta de acceleratie... mecanicul mi-a zis ca e ceva tipic la masinile astea... nu mi-am batut prea tare capul

2.Am schimbat acu ceva timp in urma racordul flexibil de la toba, si nu cred ca era de dimensiunele bune... pentru ca in sarcina imi zumzaie/huruiu, nu as putea sa spun exact, pe sub masina... o fi din cauza acelui racord? sau e alta explicatia?

3.La plecarea de pe loc , ma zguduie binisor daca nu o accelerez mai serios, stiu sigur ca tamponul de la motor din partea dreapta(locul pasagerului) e vai de capul lui... ca si cum nu ar fi... e distrus... merita sa-l schimb?

4.Cand bag in marsalier becurile se aprindeau din cand in cand... acum nu se mai aprind deloc...
Am citit pe aici si e posibil sa fie dus Comutator lampa marsalier cod piesa 12 39 271 ... de pe cutia de viteze


5.Imi poate spune cineva de pe pocneste cand scot din viteza a doua? se aude ceva plesnind in cutie... destul de deranjant, ca se aude tare... din ce cauza? restul vitezelor sunt in regula...

Va rog sfaturi, ca sa stiu de care sa ma apuc prima data...
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut
La punctul 2 pot sa-ti spun ca 99% nu e de la racordul flaxibil. Vezi ca ai cateva bucati de tabla pe sub masina care au rol de scut termic sau ceva de genu. Verifica sa fie fixe alea poate s-a desfacut ceva.

La punctul 3 iti recomand sa schimbi acel tampon, si eu l-am schimbat, recomand Lemforder ca sa nu mai ai griji

La punctul 4 ti-ai cam dat raspunsul singur
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu actualizari :
1)Am rezolvat problema cu lumina in marsalier, am facut punte la mufa si becurile s-au aprins, drept urmare am cumparat piesa (25 lei) problema si am din nou lumina cand dau cu spatele Very Happy
2)Am cumparat un tampon de motor (35 lei) , schimbat frumos si astept sa vad noutati Smile
3) M-am dus inapoi in service sa vad de ce curge acel ulei pe bloc motor... se pare la prima vedere ca busonul de la ulei era problema... nu se tinea fixat cand motorul e rece si-mi sarea ulei pe acolo..., am cumparat altul(20 lei) il curat bine cu niste carpe si sa vad daca se mai prelinge pe undeva.

In ceea ce priveste zgomotul cand schimb vitezele, mecanicul mi-a zis ca e de la timonerie... sunt niste piese care se pot cumpara, dar cateva trebuie facute, ca nu se gasesc de cumparat...
Imi spune cineva daca se merita investitia?

Cine imi poate spune un furnizor sau un mag. online de unde sa cumpar niste panza pentru plafon? s-a desprins si prin Botosani de unde sunt eu, nu gasesc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR