Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Adizafira

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad Bunã ziua. Sunt proaspãt membru al Club Opel și din pãcate trebuie sã cer ajutorul pentru rezolvarea unei probleme pe care o am cu mașina mea Opel Zafira 1.9 cdti 150 cp din 2006, 177000 km. La sfârșitul lunii august filtrul de particule a fost curãțat la Sc. Gordius în Odorhei, unde s-a gãsit catalizatorul spart și obtura o parte din dpf. Dupã aceastã curãțare a filtrului, motorul mașinii a funcționat perfect 700 km, dar la prima regenerare mașina nu încheiat procesul și de atunci am parte de regenerãri la 30km, consum mediu 8.4, motorinã în ulei și mult fum albãstrui. Încercãrile de remediere pânã acum nu au rezolvat problema.
Egr, termostatul, senzorul de temp. sînt noi. Mâine am programare la un depanator ecu. Acesta mi-a și propus la telefon eliminarea din soft a dpf, dar nu aș fi de acord cu propunerea lui. S-a mai fost confruntat cineva cu aceastã problemã ?
Skip ads

  • aplesa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Jos DPF, resoftare si km multi
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cred ca asta este solutia cea mai buna. Vezi ca sunt unii in Bucuresti care fac operatiunea de scoatere DPF complet. Trebuie bine facuta si soft si hard ca altfel vei avea numai probleme...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Regenerarile continue ale DPF sunt din cauza unor disfunctionalitati ale motorului, mai lasati-l in pace cu dpf off cand motorul lui e varza !

CristianTM.
Skip ads

  • fuguletz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2014

  • Mesaj Privat
@CristianTM: Sa inteleg ca vorbesti din auzite, nu ? Zici tu ca e motorul praf?

Acum 2 ani un prieten cu 1.9 120cp, a scos DPF-ul si a resoftat masina pana la 150cp si de atunci a facut circa 50.000km! Sunt tare curios cat de praf e motorul lui, tinand cont ca cu masina respectiva se si tracteaza masini pe platforma!

P.S: Am uitat sa specific! Se pot face 1 sau 2 modificari ! Doar anulare DPF + soft anulare ! Sau Anulare DPF + soft + resoftare !
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sigur ca vorbesc din auzite....uita-te la nr de posturi ale mele si ale tale...
Daca prietenu si-a facut dpf off sigur nu si-a facut ca masina ii facea prea dese regenerarile ci din alte motive ...probabil !

CristianTM.
  • aplesa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Regenerari repetate la interval scurt se fac cand DPF e pe terminate. Mai pot fi si alte cauze: furtunase crapate, senzori defecti. Cu DPF off + soft, scapi de toate si e cel mai ieftin in acest moment. Adevarat ca eu am schimbat DPf cu unul nou si am scapat de probleme...dar acum nu as mai face asa ceva
  • fuguletz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai un numar mai mari de posturi, asta nu inseamna ca le stii pe toate!

Masina respectiva a facut regenerari continue pe Autostrada Bucuresti - Constanta, iar la intrarea in Bucuresti, cand a dat de trafic propietarul, s-a limitat electronic la 10km/h viteza maxima, iar in spatele masinii era nor de fum! Dupa eliminarea DPF-ului, masina si-a revenit la normal!
Skip ads

  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Mã eu unu nu mã bag . Doar atât pot spune. Credeți voi ca ãstia de la opel au pus DPF la mișto pe mașini? Clar mașinã are ceva probleme prin alte pãrți.
Have a nice day
  • palanraducristian

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In cazul Zafira b A17dtr 125hp se poate DPF off? La 100-110km in oraș intra in regenerare. M-a c-am disperat. Mi-a ajuns consumul la 10%. In afara Bucuresti - Oradea 6l/100km.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da, se poate. Am facut DPF off la cateva pana acum.
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=2047
  • palanraducristian

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspuns. Am citit postãrile din link. Ma tenteazã si schimbat si demontat dpf (ca variante). Firma e Eds? Caci atunci ma atrage mai mult varianta de înlocuire dpf (pt ca am încredere in firma) dupã o diagnoza si sfaturi ulterioare. Masina are 240k km de 3k in ro.
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Atunci programeaza-te la o diagnoza inainte de operatiune. Pentru a fi sigur ca nu exista alta solutie inainte de a renunta la DPF.
  • palanraducristian

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mulțumesc.
  • fuguletz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Z19DTH automata ... Ca probleme am doar 2, iar cea mai desa e P042A-52 , care cel mai sigur e de la DPF! Aceeasi eroare era si pe zafira de care vorbeam si mai sus! Aceasta eroare o descopar de minim 2 ori pe saptamana pe OP-COM! Stergere erori si merge 3-4zile, apoi apare iar!

Ma gandeam asa! DPF + EGR OFF .. astea stiu sa sunt problemele acestui model! Daca scot si catalizatorul + teava cap-coada, rezolv ceva? Desigur, + resoftare!
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am ceva problema cu DPF cred, ieri am facut in jur de 350 km si s-a aprins becul cu cheia cam de 10 ori. Masina functiona normal cand apare acea indicatie, nu observ nimic schimbare in comportamentul masinii. Ce am mai observat cand am schimbat uleiul pe elevator ca, catalizatorul a fost decupat (probabil golit). Sau acel martor cheie din bord mai inseamna si altceva nu numai legat de dpf. Cu OPCOM pot sa-mi dau seama daca are DPF anulat ?
  • lusu_opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am un opel zafira b,1.9 cdti,150 cp.transmisie automata. Mi sa spart filtrul de particule,am fost la mecanic,mi-a schimbat softul si mi-a anulat fizic filtrul de particule. Acuma problema mea e ca nu mai trage masina deloc,mai sus de 2000 de turatii nu urca. Oare care ar fii problema?
  • lusu_opel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am un opel zafira b,1.9 cdti,150 cp.transmisie automata. Mi sa spart filtrul de particule,am fost la mecanic,mi-a schimbat softul si mi-a anulat fizic filtrul de particule. Acuma problema mea e ca nu mai trage masina deloc,mai sus de 2000 de turatii nu urca. Oare care ar fii problema?
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Sunt de azi 05.05.2017, posesorul unui Opel zafira, 1,7, diesel, 125 cp. Cum se manifesta acesta curatare a filtrului de particule? Întreb pentru ca sã știu la ce sã mã aștept în viitor. Trebuie sã merg mai sportiv, mai încet, habar nu am și de aceea vã rog ajutați-mã.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...88&start=2380
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR