Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • silviu1385

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Opel Astra h / 2004, diesel, si mi se aude un scartait enervant la rotile din spate, dar nu intotdeauna, scartie din senin si se opreste din senin, iar cand iau viraj usor (ex. schimb banda) nu se mai aude si cand revin la pozitia initiala incepe iar....apoi cand opresc imi este incinsa janta.
De exemplu ieri noapte simteam caldura jantei (stanga) de la 20 de cm...asa de tare era incinsa si mi-a scartait tot drumul aproape...
Mentionez ca am schimbat placutele, discurile, garniturile de la etrieri si mi-a curatat si mizeria de acolo....
Ce solutii aveti? Din ce am citit eu pe forum nu prea a mai avut nimeni situatia mea...
Ms fain si astept raspunsuri ajutatoare, macar sa-mi formez o parere....
Skip ads

  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu o problema asemanatoare cu a ta in sensul ca si la mine scartaie uneori roata dreapta spate. Mergand mai mult cu ea mi-am dat seama ca apare dupa ce tin mai mult apasata frana ( gen cand cobor o panta mai abrupta ). De aici am dedus ca ramane pistonasul de la etrier putin blocat insa isi da sigur dumul dupa un minut doua. La mine inca nu s-a incins rotile insa banuiesc ca la tine raman etrieree blocate mai tare.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Rulmentii sunt verificati ?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Fie iti freaca placutele pe disc fie ai un rulment terminat, alte cauze nu vad sa fie.
Skip ads

  • curca daniel

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Daca folosesti frana de mana,s-ar putea sa nu mai actioneze bine cablul de la frana si sa ramana putin blocate placutele pe disc
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Asa ceva am patit si eu la astra g hatch. Pe fata am rezolvat prin schimbare discuri, curatat etrieri, schimbat pistonase si schimbat placute.
Pe spate, mai am scartait pe o roata dar ff rar si doar putin. Voi remedia si aici. Deci e clar ca iti scartai din cauza placutelor care raman blocate. Cand virezi usor se mai misca ele si se mai descongestioneaza dar oricum pe acolo e problema ca ele raman putin atacate. Pe spate o alta cauza alaturi de blocarea lor din cauza pistonasului poate fi si cablul dw frana se mana care ramane putin tras si tineplacutele ff putin impinse.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR