Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
senzorii astia oricum nu prea merita, am montat si eu, dar acum stau cu sistemul oprit pentru ca mai mult ma incurca, una arata, alta defapt este. Piuie si cand n-am obstacole, iar pe timp de ploaie nu merita deloc sa-i iei in considerare.
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce senzori ai montat tu si cum i-ai montat, la mine functioneaza perfect, facut test cu obstacol unde asa imi arata si pe display, pe ploie nu am probleme absolut deloc, ma ingrijorat iarna la temperaturi scazute dar si la -12 grade au functionat perfect, asa ca te contrazic. Spui ca ai obstacol si arata altceva ai urmarit tutorialul cum se face ordinea la senzori de la stanga la dreapta de la A la D
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ce te face sa crezi ca nu i-am montat corect? te asigur ca sunt montati bine, dar sa fim realisti, odata cu vopsirea lor deja incepe partea cu informatiile eronate. Cat i-am avut pe negru erau ok.
ps: aceiasi marca am si eu.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai ai spus ca "una arata, alta defapt este", si eu ti-am spus ca trebuiesc montati de la stanga la dreapta in ordinea alfabetica, A,B,C,D iar in unitate cand ii conectezi la fel A vine la A si etc,acu spui ca i-ai si vopsit,eu zic ca ai facut greseala sunt din fabrica pe toate culorile posibile aveai de unde sa alegi.Iar cu piuitul aiurea nu este asa, De ce? iti explic eu, deoarece are raza de acoperire foarte mare, deoarece sunt senzori de parcare universali adica distanta ta de la bara la obstacol nu este egala cu cea de senzor original, si mie imi piuie de ex la bordura, la zapada chiar daac nu atinge cu bara ci doar cu anvelopa sau si cu asfaltul daca este putin mai sus fata de planul masini(adica tu esti pe ceva mai in jos) piuie si daca te uiti atent pe display o sa iti arate o distanta egala stg-drp, deci nu am de ce sa te mint cand spun ca sunt foarte Multumit si isi fac treaba acesti senzori si chiar ii recomand.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
da neica sunt montati de la stanga la dreapta, a-a.b-b.c-c.d-d. Unde am zis ca nu i-am vopsit ssmd? si dupaia ca i-am vopsit?. Senzorii sunt pe negru,in manual specifica ca nu sunt afectati de vopsea(scrie sau nu?), dar in realitate nu este asa, dupa ce i-ai vopsit nu mai functioneaza ok. Legat de borduri n-am treaba, dar imi ofera informatii de la iarba daca este mai mare, iar cand ploua puternic nu sunt de luat in calcul. Nu vreau sa deschid polemica, eu unul nu sunt multumit de ei si atunci prefer sa stea dezactivati.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ok hai ca o dam din una in alta si nu vad rostu, inteleg ce vrei sa spui ca nu esti multumit dar problema e ca nu ai postat unde trebuie, asta este un tutorial nu o dezbatere de pro si contra, nu te pot ajuta in privinta nemultumire tele.
  • gaby41

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Wall02,eu am senzorii din fabrica(numai spatele),si cand bag in marsarriere piuie continuu(chiar daca nu este niciun obstacol).Ai vreo idee ce ar putea fi?Mentionez ca sunt vopsiti din fabrica,cred!Multumesc.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu conteaza ca sunt vopsiti ca si cei aftermarket sunt pe mai multe culori, trebuie verificat fiecare senzor in parte daca functioneaza corect si unitatea posibil sa aiba vreo eroare ceva altfel nu imi dau seama ce poate fi pt ca sunt originali si difera fata de cei aftermarket
Skip ads

  • gaby41

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Ok,multumesc,mai fac niste verificari!
  • mihailionut

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am senzori exact ca cei din tutorial, a incercat cineva sa dea gaurile direct in bara? Nu pot sa desfac cele 2 torxuri de pe lateral la bara si le-am stricat si filetul. Astept un raspuns de la cineva care a incercat asa ceva, nu cei care nu au incercat sau vazut asa ceva. Multumesc anticipat!
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut
mihailionut

Am si eu o intrebare tu cand ai vazut acest tutorial te-ai uitat doar la poze?
Pentru ca tu ai spus asa :” a incercat cineva sa dea gaurile direct in bara?” Si daca ai vazut pozele presupun ca ai vazut si bara demontata de pe masina deci evident am dat gaurile singur.
Si eu in tutorial am scris asa :” Dupa urmeaza trasarea masurarea distanteti de la senzor la senzor
Aplicam pe bara banda de hartie
Masuratorile le-am luat din poza urmatoare ca nu imi apartine:D ”
si vezi poza care este editata cu masuratorile aferente.

Ca sa iti raspund si la intrebare ce ai patit tu la bara spate am patit eu la bara pe fata, de ce? Pentru ca nu am folosit un spray degripant si la fel sa intamplat si la mine sa stricat filetu se invartea cu totu am rupt si prinderile de la bara etc,etc....
Ideea este in felul urmatot ” am auzit ca daca bara spate este originala cica s-ar vedea in interior urme pentru predecupaj la senzori daca nu faci masuraorile necesare si adica intre fiecare senzor trebuie sa ai 40 cm plus ca dupa ce dai gaurle pentru senzori ii pui in oridine de la A la D trebuie sa scobesti si spuma aceea care vine in interior deoarece tu cand vei fixa bara la pozitia ei senzori iti vor iesi
  • mihailionut

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut Wall, sincer nu ma asteptam la un raspuns asa de agresiv, eu nu am intrebat daca ai dat singur gaurile pentru ca era evident, am dat cu mai multe solutii inclusiv vaselina lichida ( ca o paranteza lucrez in domeniul pieselor auto) deci evident ca am auzit de degripant. Eu nu am reusit sa rup urechea de la bara desi aveam de unde sa apuc surubul, tocmai de aceea nu am insistat foarte mult. Eu am avut recent masina pe elevator la un client de al meu pentru racordul flexibil si nu am vazut acele insemnari pentru senzor ( stiam deja de ele). Poate ma ajuta cineva cu un raspuns totusi, in afara de firul la becul de la numar mai este altceva in pluta din spate? Multumesc!
Skip ads

  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am fost agresiv ci doar explicit pentru ca nu înțeleg ce vrei sa afli
Asta ai spus tu

Am senzori exact ca cei din tutorial, a incercat cineva sa dea gaurile direct in bara? Nu pot sa desfac cele 2 torxuri de pe lateral la bara si le-am stricat si filetul. Astept un raspuns de la cineva care a incercat asa ceva, nu cei care nu au incercat sau vazut asa ceva. Multumesc anticipat!
Ce înseamnã sã dea gãurile direct în bara?
Sa dai gãurile fãrã sa dai bara jos?
  • mihailionut

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut Wall, am crezut ca se subintelege daca nu am putut sa dau bara jos. Da, asta este nelamurirea mea. pot sa dau gaurile direct pe bara prinsa fara sa ma intersectez cu vreun fir? Inteleg ca trebuie sa fac gaura si prin pluta sa trec cablajul dar asta este, am sa ma chinui putin. Eu din cate am vazut-o pe elevator nu avea nici un cablaj acolo, acum nu stiu sigur... Multumesc!
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu ai niciun cablaj prin care poți sa treci ideea este alta ora îți fie peste mana pentru ca tu dai gãurile te chinui puțin sa tragi și cablurile dar apoi trebuiesc dus în portbagaj pe cã acolo o sa pui unitatea și trebuie sa iei plus de pe lampa și masa ai totul în tutorial și extraoptional pui pe firul de plus un soclu cu o siguranțã de 3A. Stima
  • mihailionut

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc Wall, am tot ce imi trebuie, masina am sa o pun pe o rampa de ciment , accesul o sa fie destul de facil, in rest am totul, inclusiv soclu si siguranta. Felicitari pentru tutorial ☺
  • opryx

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Are cineva idee daca ma incurca cu ceva montajul de senzori parcare aftermarket pe masina mea daca am functia de avertizare bec ars?
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu are nici o legatura aia este doar pentru faruri fie ca ai xenon sau bec normal tu primesti in bord un martor ca ai o eroare sau chiar bec ars.
  • carpen1987

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut am un Opel Vectra c am cumpãrat un kit de senzori parcare spate Nustiu sa ii fac legãtura la kit am doua fire roșu cu negru iar celãlalt roșu cum ii fac legãtura la masina in spate m-a poate ajuta cineva
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
daca urmezi tutorialul o sa gasesti rosu este PLUS negru cu rosu pe cablu este Minus pe cel rosu ili legi pe cablu de becu de marsrier iar cel minus de masa plus ca pe cel rosu poti faci cum am facut eu sa ii pui un sclu cu siguranta de 3A
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR