Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
De ce oare navigatia primita (Touch & Connect) nu seamana deloc cu cea din poza?
Pozitia display-ului e in locul butoanelor sistemului audio din poza. Total de cacao si chiar cu oarece risc de accident, caci trebuie sa-ti iei privirea de la drum pentru a urmari harta.
Sincer am cam fost dezamagit, ma asteptam la asa ceva:



In alta ordine de idei, miercuri o sa primesc si eu cardul cu harta Romaniei. L-am primit la pretul de intrare (fara adaos) si suplimentar un discount de 100E (am avut o reparatie de tinichigerie de facut, pe care n-am mai platit-o). Deci vreo 50 E costul real al cardului.
Skip ads

  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut vlad_g,

De 2 saptamani eu m-am despartit de Antara mea, insa inca mai pastrez dezamagirea legata de Touch&Connect.
Asa cum ai remarcat si tu - pozitia in mijlocul consolei, total aiurea, cand am fost in Budapesta in vacanta, sotia imi tot spunea - vezi ca la prima faci dreapta - urmeaza un sens giratoriu si iesim la a treia - duduia in engleza mai mult nu se auzea.

Imaginea din poza este de la lansarea faceliftului in 2011, ca mai apoi Opel (cu sprijinul Bosch) sa puna la dispozitie si sistemul Touch&Connect ca optional, lasand acolo sus pe bord doar BC. O mare prostie si decizia si sistemul in sine, foarte primitiv, fara interfata video si mai mult decat atat Opel iti spunea cu nonsalanta ca daca ai de gand sa-ti montezi altceva, pierzi garantia frate, ca asa vrea muschiu' lui de dealer.

Singurul lucru de care imi pare rau ca am vandut masina, este legat de confort si spatiu interior, in rest o masina care a incremenit in anul 2006 cand a fost gandita. Pacat si de masina, dar mai ales de banii nostri...

Toate cele bune.
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Din pacate, cel putin la noi, n-am vazut optiune pentru acest sistem, desi in manualul audio apare descris.
Culmea e ca Touch & Connect se vrea mai evoluat...

Ti-ai luat altceva?
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Era sa uit,

Cu cardul de navigatie pt Romania si alte tari din est, nu ai ce face. E atat de primitiv incat intravilanele sunt niste pete roz cu cateva strazi desenate la care nici macar nu ai denumirea decat ici-colo. In extravilan pe ecran vei avea o dunga cu o sageata pe ea si c-am atat. Ce sa mai vb de POI, rare si acolo unde indica cate o locatie, de fapt nu este nimic...

In schimb cardul pt. Europa de Vest e foarte complet (harti de la TomTom), in caz ca ajungi pe acolo chiar o sa te ajute,
in rest pt RO tot la gps de parbriz trebuie sa recurgi din pacate.
Skip ads

  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ti-ai luat altceva?[/quote]

Oful meu a fost sa scap de motorizarea diesel, dat fiind range-ul meu anual de doar 8-9000km din care 80% urbani. Si sa scap de DPF, slabiciunea mea, care in 2700km si-a facut de cap de 11 ori...

Dupa ce am intors piata pe mai toate fetele inca inainte de a vinde Antara, si greu influentat de ordonatorul de credite (sotia), a trebuit sa merg tot catre o achizitie de masina noua, pe considerentul ca daca iei sh si se strica ceva te ia ala cu coarne... Twisted Evil

Asa ca m-am orientat la o motorizare de 2.0l, pe benzina, cu transmisie automata. Din ceea ce este pe piata la noi, la un pret de maxim 20k, am optat pt. Kia Sportage 2.0l GDI, 4X2 (modelul 4x4 mai scotea din buzunar 2400euro in plus), 6AT, pe care am reusit sa pun cateva optionale si am iesit la 20500euro. Livrarea in ianuarie.

Voi reveni cu amanunte la mometul taierii panglicii...dar pana atunci ne mai auzim.
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Stiu ca e slabuta harta Romaniei. Am luat-o mai mult din curiozitate, ma saturasem sa vad alb la ecranul de navigatie.

Sa te bucuri de Sportage!
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Vlad_g daca esti din Bucuresti sau din apropiere te rog si eu dupa ce-ti vine cardul si o instalezi harta sa ne intalnim sa vad si eu cum arata. As vrea sa cumpar si eu dar vreau sa vad cat de detaliata este!
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ok, sunt din Bucuresti. Aranjam. Wink
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cmusat2000 a scris:Ti-ai luat altceva?


Oful meu a fost sa scap de motorizarea diesel, dat fiind range-ul meu anual de doar 8-9000km din care 80% urbani. Si sa scap de DPF, slabiciunea mea, care in 2700km si-a facut de cap de 11
Asa ca m-am orientat la o motorizare de 2.0l, pe benzina, cu tranismisie automata. Din ceea ce este pe piata la noi, la un pret de maxim 20k, am optat pt. Kia Sportage 2.0l GDI, 4X2 (modelul 4x4 mai scotea din buzunar 2400euro in plus), 6AT, pe care am reusit sa pun cateva optionale si am iesit la 20500euro. Livrarea in ianuarie.

Voi reveni cu amanunte la mometul taierii panglicii...dar pana atunci ne mai auzim.[/quote]
Si mai stai inca 3 luni?
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut gutab,

Pot sta si mai mult de 3 luni.
Prin amabilitatea unei cunostinte, mi-a imprumutat pana la venirea masinii un mic "tanc" - Subaru B6 Tribeca, motor 3.0l, 8AT, benzina. Masina este un vis, consumul un cosmar. 20 Shocked in oras, prin urmare imi limitez deplasarile la minim pe cat posibil.

Insa senzatia de a nu mai sta cu ochii pe turometru sa vad daca e sub sau peste 2000 de rotatii, ca sa nu-mi regenereze pacatosul ala de DPF, merita tot consumul asta exagerat.

Toate cele bune.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am de vanzare pentru Antara sistemul de navigatie CD70 navi cu suport de AUX IN (harti 2014/2015), ecranul color CID, cablu RGB, antena GPS, modul BT cu comenzi vocale UHP4.
Detalii pe pm ...

CristianTM.
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am renuntat la mizeria de navigatie Touch&Connect desi m-a costat multe sute de euro in configuratia masinii!
O sa fac un articol in curand cand e gata totul cu ce am inlocuit-o cum s-a instalat si cum merge. Oricum va spun de pe acum ca e de vis! Parca simt ca traiesc altfel in masina....
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu ne mai fierbe. Ce ai pus? Cat a costat? Unde l-ai montat? Cu garantia cum stai?
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cmusat2000 a scris:Salut gutab,

Pot sta si mai mult de 3 luni.
Prin amabilitatea unei cunostinte, mi-a imprumutat pana la venirea masinii un mic "tanc" - Subaru B6 Tribeca, motor 3.0l, 8AT, benzina. Masina este un vis, consumul un cosmar. 20 Shocked in oras, prin urmare imi limitez deplasarile la minim pe cat posibil.

Insa senzatia de a nu mai sta cu ochii pe turometru sa vad daca e sub sau peste 2000 de rotatii, ca sa nu-mi regenereze pacatosul ala de DPF, merita tot consumul asta exagerat.

Toate cele bune.

La asa motor un consum pe cinste... Smile)
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Meniul este exact ca in videoclipul asta de pe youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=uRNjpQ17R_g
Ca si poza arata exact ca in poza asta:
http://www.autogadget.ro/na...-2008-navi-x.html

Se potriveste perfect in bord, e aceeasi culoare si nu da nici o eroare, se instaleaza in 10 minute fara sa modifici vreun cablu fix pe aceleasi cabluri, doar USB-ul se trage altul dar exact in aceeasi mufa din cotiera. Are pe el ANDROID 4.0.3 deci e la ani lumina de Touch&Connect! Trebuie sa fac un filmulet si sa-l pun pe youtube.
Am tot ce vreau pe el, de la iGO cu hartile cele mai bune din lume pana la internet 3G si wireless. Faza tare este ca se aude de 10 ori mai bine sunetul decat Bosch-ul lui Opel, asta ma bucura enorm.
A costat mult - 2700 RON dar merita! L-am montat la www.autogadget.ro si sunt multumit de el. Cei de la-au montat sunt autorizatii pentru asa ceva si mi-au dat factura, garantie, nu o sa am probleme in service la Opel cu garantia.
Nu merg comenzile de pe volan dar o rezolv in curand, se vor scoate updateuri de firmware si vor merge (mi-a fost livrat si cu decodorul CANBAS pentru comenzi volan dar sistemul lui de operare nu stie sa le interpreteze, inca..) - la cate imi ofera mi se rupe de comenzi pe volan.
Ecranul este mai mare si se vede mai bine si ziua si noaptea. Suporta camera video marsarier pe care o montez in curand, Suporta inca un afisaj independent pentru cei din spate...e vis.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
felicitari.
intrebare: nu e incomod la drum? daca trebuie sa cobori ochii sa te uiti pe el? nu era mai convenabil unul de tipul Witson w2-D9823L?
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
DA, arata mult mai bine decat Touch & Connect. Despre functionalitati ce sa mai vorbim, e altceva.
Insa sigur nu o sa fie pb cu garantia Opel? Adica ti-a confirmat dealerul la care iti faci reviziile? Ca pana la urma doar ala conteaza, sa nu-ti invalideze garantia.
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Gutab ala e pentru Antara o generatie in urma, inainte de facelift. Plus ca era aiurea sa am doua displayuri lcd, prea gay! Si nu cred ca e cu Android, e chinezarie, asta al meu are CTC in Europa facut. Nu am vb la service de garantie dar nici nu-mi fac probleme, atat le trebuie sa faca vreo figura ca le fac o prima emisiune la TV despre cat de "navi" e sistemul lor touch&connect.
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Bafta! Sper sa fie mai maleabili decat cei de la Radacini. Am intrebat despre posibilitatea asta si mi-au zis ca nu se poate fara pierderea garantiei la partea electrica.
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Uite si videoclipul:
http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR