Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da, erau ovalizate....a patra oara... Vezi ca am dezbatut si mai sus problema Smile Discurile OEM sunt proaste, punct Very Happy
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Depinde cine le produce ca doar nu le face GM ei isi pun brendul pe ele si atat.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=Pi4BAuMjpbE ....some intresting stuff
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ca un scurt off-topic, pentru cine e curios, cateva poze cu discuri EBC Blade Sport Disc montate pe un Ford Focus ST. O sa revin cu pareri despre ambele seturi (si de pe Opel si de pe Ford) cand trec la rotile de vara. Deocamdata EBC-urile pe Opel se comporta exemplar.


Skip ads

  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Va salut . Ieri am schimbat si eu discuri si placute frana fata ( un pic peste 90000 km ) . Pe discuri am mers pe zimmerman ( am un feed - back bun de pe alte masini ) iar ca pacute am luat trw . Vad ca s-au asezat bine.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@alex_mih, sa le folosesti cu placere Smile Discurile Zimmerman sunt bune intr-adevar, de placute am o oarecare indoiala, am un prieten care a folosit si zicea ca ii scartaie, plus ca sunt cam dure. Dar asta doar in timp o sa vezi, daca lasa urme pe disc. Deocamdata, nu le forta vreo 600-1000 km, sa se aseze bine pe disc.
Ah, la montaj e foarte buna vaselina aceea de cupru pentru glisiere. La mine a venit in cutia cu franele, de la EBC, dar cred ca se gaseste si prin comert. Ideea e ca vaselina de la service e foarte proasta, imi ramaneau placutele apropiate de disc (cand aveam franele stock) si pe autostrada scartaiau de ma lua durerea de cap.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut .Am facut vre-o 2000 km cu ele si vad ca s-au asezat . De scartait vad ca nu scartaie. Ca ideie vad ca janta parca se murdareste mai mult ca inainte. Franele sunt in regula .
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut, cat ai dat pe setul de discuri fata? Daca se murdareste janta mai rau ca inainte, eu zic ca e un semn bun si ca placutele sunt mai moi ca cele precedente, insa va trebui sa vezi cum se comporta in timp.
Skip ads

  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut Aantonio. Setul de discuri fata a fost 460 lei iar placutele 230 lei .Oricum mult mai bine ca pe original . De unde le-am luat pot sa-ti dau pe PM detalii.
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salut,

ferodo a incercat cineva? si discuri si placute. par mai acceptabile ca pret.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am aproape 120000km. Vad ca discurile de frana rezista. Placutele s-au cam dus. Dar am fost multumit de ele. Urmatoarele placute or sa fie trw sau ate. Oricum frana a fost impecabila.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ca idee, nu e mai bine sa iei kitul complet ? adica daca ai luat discuri ate sa iei si placute tot ate? ca vad ca uni dintre voi le-ati amestecat
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ce se intampla cu ATE ? fac discurile din titan cumva ? .... in 4 locuri unde am intrebat setul fata 7-800 RON ..... serios ? mai scumpe decat BREMBO si EBC-urile alea smechere ventilate a lui poseidon sunt tot atat .... wtf ... poate ma lumineaza cineva si pe mine cineva
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
meh ...nu mai pot edita postul precedent .......,stie cineva daca la autokarma preturile la discurile de frana sunt pe bucata sau pe set ?
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Preturile sunt pe bucata la discuri.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
La epiesa vad ca sunt mai ieftine. Dar ca idee, poti incerca si Delphi, am inteles ca sunt bune pe Opel, zicea persoana de la garantii Opel cu care mai vorbesc de ele, ca a schimbat la un Astra J si pana a vandut-o, nu s-au mai ovalizat.
Eu i-am luat tatalui meu pe Renault Megane si vad ca e multumit. E drept ca le foloseste cu placute EBC GreenStuff, care sunt mai moi.

Si daca tot am scris in topic, mai spun ca mi-am inlocuit placutele EBC YellowStuff de pe puntea fata cu placute standard Opel inainte sa plec in concediu. Bleaaah, sunt super naspa. Sunt dure, scartaie, zgarie discul, nu ofera acelasi feedback si aceeasi progresivitate ca YellowStuff-urile, daca apesi mai tare pe frana, blocheaza roata si intra ABS-ul. De multe ori apas usor pe frana, stiind cum eram obisnuit inainte si vad ca masina franeaza slab, apoi apas mai tare si ma da in nas, dupa care daca apas si mai tare, se blocheaza. Franele stock = ceva care sa opreasca masina, atat.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
da , e mai ieftin, dar nu cu foarte mult .... ma rog poate ma surprinde pe mine pretul comparativ cu EBC-urile alea de ziceai tu.

Ai mancat deja un set de Yellow stuff de le-ai pus pe alea stock ? ....

acum parca ma mananca si pe mine sa schimb doar pe fata momentan, sa pun USR-uri ....
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am mancat jumatate de Yellowstuff in 18000 km. Sunt mai moi decat placutele stock si tin mai putin. Le-am schimbat inainte sa plec in concediu si dupa ce am rectificat discurile, ca sa fie placuta noua. Nu era nevoie.....
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mm deci cam 35-40k de km tin yellows...sau si mers tu tare ? .....incerc sa imi fac o idee si despre ce costuri ar implica si pe viitor, ca parca nu imi surade la 2 revizii sa schimb si placutele Smile

am primit si eu o oferta .... cam cu 13-14 mil as putea sa fac full ATE (fata/spate) sau cu aceasi bani EBC usr +yellow doar fata .... parca as inclina totusi catre full ATE
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Masina e grea, 1585 kg cantarita, parca. Se consuma mai repede placutele, era greutate de sedan in trecut.... Recunosc ca nu merg batraneste, dar placutele sport, din rasina sau ce material sunt, tin oricum mai putin decat cele bazate pe fier, cum sunt cele stock. Ce sa mai zic ca un set de GreenStuff pe fosta masina, un Renault Megane, ma tineau vreo 14.000 km....dar eram mai tanar atunci Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR