Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor. deschid aceeasta discutie intrucat sunt interesat sa prelungesc garantia autovehiculului, de la reprezentanta au spus ca ptr. 160 euroi poate sa prelungeasca garantia 2 ani.
Doresc sa fac acest lucru intrucat 80 de euro pe an este o suma ff buna si pot face asta in termen de 8 luni de la achizitionarea autovehiculului pana la scurgerea acestei perioade.
Numai ca...din caietul de service nu reiese la ce perioada de timp sau nr. de km. se schimba lichidul de frana, antigelul sau bujiile,etc. Doresc sa cunosc cu exactitate aceste lucruri intrucat exista posibilitatea ca aceeasta suma mica sa fie mascata de schimburi la nr. de Km. sau perioade mai scurte. La fosta masina in caietul de service erau trecute aceste perioade, spre ex. stiam la ce nr. de km. sau perioada de timp trebuia schimbat uleiul din cutie.
Eu tind sa fac acest lucru intrucat masina are prea multa electronica, gen senzori de presiune,tractiunea integrala, sistemul start-stop plus altele...
Deci. daca cineva doreste sa faca acest lucru sau chiar a extins deja garantia, doresc sa vina cu argumente pro si contra..
toate bune..
Skip ads

  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Suna bine..sa ma interesez si eu..țin minte ca la Corsa era 500 euroi pe 2 ani extinderea si beneficiai de aceleași condiții de garanție ca in primi 2 ani, la 160 euro si Suv este chiar bine..
Cred ca face parte din politica Opel de a se alinia la concurenta, vezi 5 ani la koreene (Kia,Hyundai, etc) care au produse in competiție cu Opel pe piața de est. Vauxhall oferã life time Warranty in Marea Britanie..din câte știam eu.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E foarte bine 160euro/2ani pentru garantie extinsa, dar atentie ce tip de garantie iti acorda pe banii astia. Sunt (sau erau, nu mai stiu acum) mai multe tipuri de garantii extinse (silver, gold...) care acopera mai multe sau mai putine subansambluri ale masinii. In principiu acopera cam ceea ce acopera si garantia de fabrica, mai putin baterie, cabluri, carcase, furtune, busce, consumabile... Trebuie respectat intervalul de service din carnetul masinii 1an/15000km.
Eu am platit in 2010 pentru Astra J 416 euro pentru 3 ani garantie extinsa tip gold (cea mai extinsa), care imi expira in 2015. Eu zic ca se merita.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor! va multumesc ptr. sfaturi si pareri.
conditiile garantiiei extinse sunt aproximativ aceleasi ca si ptr. primi 2 ani, cel putin asa reiese din discutia purtata cu cei de la reprezentanta, cu conditia sa nu faci mai mult de 30000 km. pe an, ceea ce imi comvine intrucat in ultimi ani nu am depasit 22000-23000/ an.
Dupa ce trec sarbatorile de iarna am sa ma documentez exact ce piese trebuiesc schimbate si ce lichide trebuiesc inlocuite in aceeasta perioada si care ar fi costurile, intrucat nu imi comvine fatul ca ei nu au trecut acest lucru in caietul de service.
sarbatori cu bine tuturor.
Skip ads

  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am primti oferta pentru garantie extinsa: 136 euro +TVA pentru inca 2 ani cu limita totala (2+2 ani) la 120.000KM.
Granatia este Opel premium si acopera toate defectele conform garantie standard obligatorie de 2 ani. Garantia extinsa este trasmisibila catre alt proprietar atat timp cat produsul nu va fi utilizat in activitati de taximetrie, maxi-taxi, masina scoala de soferi, vehiculul utilizat pentru servicii publice (de exemplu, ambulante, masini de politie
etc.) sau puse la dispozitie contra cost (e.g. rent-a-car) sau ca premii si este valabila pe tot teritoriul EU in service-urile autorizate OPEL.

Este o oferta de nerefuzat la care voi adera in curand.

Bafta.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu zic ca se merita, am mai scris...
Mai stai linistit inca 2 ani.
  • vlad.popescu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi poti da te rog mai multe detalii despre oferta pe care ai primit-o?

Eu tocmai am primit de la Radacini oferta pentru garantie extinsa pe 2 ani care acopera tot la "doar" 878 euro + TVA...

BogdanPE a scris:Am primti oferta pentru garantie extinsa: 136 euro +TVA pentru inca 2 ani cu limita totala (2+2 ani) la 120.000KM.
Granatia este Opel premium si acopera toate defectele conform garantie standard obligatorie de 2 ani. Garantia extinsa este trasmisibila catre alt proprietar atat timp cat produsul nu va fi utilizat in activitati de taximetrie, maxi-taxi, masina scoala de soferi, vehiculul utilizat pentru servicii publice (de exemplu, ambulante, masini de politie
etc.) sau puse la dispozitie contra cost (e.g. rent-a-car) sau ca premii si este valabila pe tot teritoriul EU in service-urile autorizate OPEL.

Este o oferta de nerefuzat la care voi adera in curand.

Bafta.

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Vlad, aceeasi oferta am primit si eu, 136 + TVA.
Din ce am citit in acel document reiese faptul ca aceeasta garantie nu acopera consumabilele.
Cand spui consumabile te referi la discuri de frana, placute de frana, tot ce tine de suspensie(amortizoare, bielete, cap de bara etc.) ,disc de ambreaj, placa de presiune cam atat imi aduc aminte acum.
Inainte sa inchei acest contract m-am documentat ff bine, adica de ex. , am fost sa intreb daca calculatorul autovehiculului memoreaza cat de solicitat a fost electromotorul, sistemul start stop, intrucat am aceeasta optiune, am fost sa ma documentez despre acest lucru intrucat multe reprezentante daca mergi la garantie cand pica o anumita piesa , nu o inlocuiesc spunandu-ti ca a fost utilizata excesiv.
Initial nu doream sa prelungesc garantia intrucat doresc sa montez instalatie de gaz, insa Mokka are multa electronica + 4x4 + start stop, din aceste 3 motive am inclinat sa semnaz acest contract.
Oferta primita de tine 878 + TVA este exagerat de mare, eu personal schimbam dealerul auto daca lmi inaintau o asa suma!
Drumuri bune!
Skip ads

  • vlad.popescu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,


Se pare ca fac eu ceva fundamental gresit... Tocmai am primit oferta si de la DiBas pentru garantie extinsa cu 2 ani la 916 euro + tva...

Masina e Mokka 1.4 140CP 4x4 din iunie 2014 si inca se afla in garantia originala. As dori daca se poate (eventual PM) un nume de dealer opel din bucuresti unde sa exista oferta de 136 euro + tva sa pot sa ma duc si eu sa intreb.

Ca daca nu gasesc ma apuc de chip tunning si modificari si nu e a buna Smile))))
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asta este o oferta de garantie extinsa de asta vara (de prin iunie-iulie 2015)... vezi daca mai e valabila si daca te incadrezi in ea...
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut ,

Condiția era sa nu aibe mai mult de 6 luni de la achiziție pentru a beneficia de acesta oferã . Țin minte ca eu am încheiat in luna a 5 a de la achiziție, contractul de extragarantie pentru încã 2 ani.
Nu am mai studiat ce conține garanția la prețul asta chiar este chilipir, consumabilele nu intra in garanție la nici o mașina sa fim sinceri. Dar electronica mașinii, fiind vers Cosmo cu Extraopțiuni de confort (AFL+Navi 950)+ 4x4 + menținerea valorii mairidicata daca produsul beneficiazã de garanție dacã o vând peste 3 ani, ma fãcut sa acceptat, fãrã ezitare.

Deci in cazul tãu Vlad nu este disponibilã din câte vãd ai anul 2014 de fabricație, de acea obții varianta standard de cost pentru acest tip de serviciu 850 EUR. Pe mine m- a informat dealerul de aceste costuri, nu înțeleg de ce ți-e nu ți-a propus la achiziție acest serviciu de extragarantie cu 136 EUR+ Tva?

Numai bine.
  • crazyleaf

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati se pot verifica preturile garantiei extinse in functie de modelul masinii aici: http://www.opel.ro/propriet...care/privati.html
Skip ads

  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aici am gasit alte oferte...
http://www.radacini.ro/ofer...sa-opel-flexcare/
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Cea de la radacini este oferta corecta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR