Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • RNY

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Am si eu o nelamurire. Cum se masoara nivelul uleiului la un Opel Zafira Z16XL? La cald sau la rece? Va rog sa ma ajutati,pentru ca nu mai inteleg nimic din ce imi arata motorul la joja! Multumesc si Sarbatori fericite !
Skip ads

  • RNY

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Motor Z16XE . imi cer scuze!
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Masina trebie sa fie stationata pe o suprafata cat mai dreapta. Nu aplecata stanga-dreapta sau spate-fata. Poti sa masori uleiul si la rece, dar cu motorul cald (oprit), poti masura dupa 5-6 minute dupa ce ai oprit motorul. Diferenta intre minim si maxim pe joja,la Z16XE, este de 1 litru ulei .Daca joja indica peste jumatate, este foarte bine.
  • RNY

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
azi dimineata am masurat dupa 30 de min de stationat si era la 1 liniuta. Masina era la loc drept. Cand am vazut m-am speriat,pentru ca eu stiam ca am lasat 5 liniute,adica full.Am mers 600 km de atunci.Am completat cu 800 gr si acum e la max iarasi. M-am uitat pe sub ea si vad ca e cam uda baia in partea curelei accesorii. Si pe la capacul de la culbutori observ ca ,cam supureaza si se prelinge usor in jos. Am observat ca supureaza si pe mufa unui senzor,care este situata sub filtrul de ulei. Nu stiu pentru ce este acel senzor. Sper ca scapa ulei mai mult decat mananca,pentru ca mi se pare cam exagerat un consul de 800gr la 600 km. Am mers numai in oras acesti km,distante scurte.Multumesc pentru raspuns. Sarbatori fericite!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Schimba garnitura capac culbutori este dusa si prelinge ulei pe motor. garnitura 26 - 40 RON + Manopera.

Pe unde poate prelinge ulei la Z16XE:
- Garnitura capac culbutori 1 buc
- Simering ax cu came - 2 buc (la distributie)
- Simering arbore cotit - 1 buc (la distributie)
- Simering arbore cotit - 1 buc (in spate la volanta)
- baie de ulei (inca nu am desfacut pe acolo, uni zic ca nu are garnitura, numai pasta de etansare.)
Cam acestea le-am schimbat in service.

Verifica si la distributie sa nu fi cedat si simeringurile.
  • RNY

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
In primul rand o sa schimb incepand de sus ,garnitura de culbutori.Ma gandesc ca poate se prelinge si deaia este baia uda. Apoi daca mai scapa pe la baie o sa ii schimb garnitura sau ce o avea acolo. In ultima instanta daca vad ca tot curge,voi schimba semeringurile ,pentru ca voi fi nevoit daca umblu la cureaua de distributie,sa o schimb pe ea si de fapt tot chitul de distributie. Poate scap mai ieftin boar cu astea doua.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
eu am xep, consum exagerat avaem si eu, speram ca tot pe la capac sa fie insa.... n-a fost asa, am schimbat garnitura nimic, pana la urma am schimbat simeringurile la supape. Pe atunci avaem 5w30 GM culmea si dupa simeringuri ssmd tot persista consumul ba chiar mai mult ca inainte, insa acum o saptamana am schimbat uleiul si restul de filtre, ulei 10w40 Mobil 1 si filtrele MANN, am facut peste 500km si observ ca nu mai exista consum.
PS: imi place cum suna motorul cu Mobil1 decat cu GM.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Un test de compresie va lamureste daca mai este ceva dus in motor: segmenti, garnitura de chiuloasa, semeringuri supape, valve etc.

- Masurarea presiunii de compresie
- Compresie motor Opel

PS: Simering-urile nu sunt incluse in Kituri OK.
Schimba garnitura la capac si eventual la baie cum ai spus si vezi.
Sper sa nu fie cazul de altceva.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Tataru ion
colegu mai taie din alea cu masuratu compresiei
cand se face testu compresiei se verifica doar daca mai sunt buni segmentii si/sau supapele restu e can-can
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mersi pentru lamuriri.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Tataru ion
hai sa lasam compresia la motoare si sa luam compresia la o stica de vin rosu sau cateva paharute de visinata daia naturala si sarbatori fericite
  • RNY

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Azi m-am uitat sub ea si curge destul de mult ulei pe baie,deci se pare ca poate nu il consuma. Dupa sarbatori o sa schimb garniturile. Multumesc pentru raspunsuri tuturor,va tin la curent dupa remediere. Sarbatori fericite!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR