Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
la multi ani ! si salut membrii forumului mai priceputi decat mine ,
am si eu urmatoarele intrebari , multumiri pentru raspunsuri si sfaturi ,

saptamana viitoare trebuie sa fac revizia masinii , un astra h 1.4 benzina , twinport , rulaj 45.000 km , cumparat de nou in ianuarie 2009.
1.uleiul l-am schimbat anual , 4 ani ulei gm dexos 2 , anul trecut mobil 3000 dexos 2 , ambele 5w30.am impresia ca de la ultimul schimb , cu mobil 3000 dexos 2 nu a trebuit sa mai completez atat de mult fata de uleiul gm. sa merg tot pe mobil sau merita sa incerc si vestitul motul specific dexos 2 ?
2.la revizia din 2012 , acum 3 ani au fost inlocuite bujiile si lichidul de frana , de atunci am avut un rulaj de aprox.20.000 km. are rost sa le schimb acum , dupa 3 ani si 20.000 km ?
3.de cand a fost achizitionata masina pana in prezent nu a fost schimbat antigelul , doar verificat iarna nivel si concentratie , cu completare. trebuie sa schimb tot antigelul si daca da ce cantitate este necesara ?
4. placutele de frana pe fata , cel putin vizual pana acuma , s-ar prezenta ok , ultima oara vazute acum 2 luni la schimbul de anvelope vara-iarna. tinand cont ca am 45.000 km , chiar daca arata ok sa le schimb sau sa merg pana la limita de uzura vizibila ?
5.dupa 6 ani , cu revizii anuale si un rulaj mic-45.000km , masina functioneaza ok , daca aveti orice sfat ref.la ceea ce ar trebuii verificat sau inlocuit , apreciez si tin cont.

multumiri , vlad
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
1. Daca totul e bine cu acel Mobil 3000 ( consum de ulei/zgomot) - nu vad rostul de a face experimente cu alte uleiuri.
2. As schimba si acum bujiile cu GM only ! - nu costa mult + rau sigur nu face. Lichidul de frana mai poate rezista, nu ai mers multi km cu el. ( il schimbi cand face 4 ani )
3. Antigel cam trebuie schimbat demult ! nu costa o avere.
4. Placute se schimba atunci cand se uzeaza ( mai mult ca sigur au system de avertizare ) le lasi asa cum sunt. ( Nu costa chiar putin )
5. Eu iti sfatuiesc sa schimbi si lichidul de Servo ( Uleiul nou poate sa prelungesca viata pompei servo ) ! Dupa 6 ani sigur nu mai e ce trebuie.
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumiri tizului meu pentru competente sfaturi , o sa am grija la bujii sa fie de preferinta gm , uleiul ramane mobil , corect cu antigelul si lichidul de servo , merci din nou !
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La 45.000 nu ar trebui sa manance ulei. Eu am acelasi motor, aproximativ acelasi numar de kilometri si nu scade deloc nivelul, de la schimb la schimb . Ulei i-am pus numai gm 5w-30.
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La orice masina mai scade nivelul de ulei intre schimburi. Astea cu "nu mi-a scazut un gram" sau "nu am completat deloc" sunt abureli postcomuniste. Citind aici, cred ca o sa imi schimb si eu uleiul de servo la urmatorul schimb.
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu as putea spune ca mananca ulei , cel putin dupa 9-10 luni si cam dupa 6-7000 km ii completam undeva la 300 gr ulei pentru ca indicatia jojei sa fie de la min la max.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ulei consuma orice masina, dar la un motor in stare buna nu ar trebui completat intre schimburi, exceptand cazul in care a parcurs 5000 km sau mai putin. Si cred ca daca ar fi ceva in neregula cu ungerea s-ar aprinde martorul si nu s-ar mai stinge. Eu cel putin nu ma uit la ulei si nici nu completez pe parcursul anului
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dar asta nu inseamna ca scoti din ea, ulei, exact cat ai bagat. Itre minim si maxim e un litru de ulei.
Skip ads

  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu il schimb pe la 7000 maxim 8000 de km si pe joja nu imi scade nivelul. Tu asa completezi de cand ai masina de noua ? Daca iti scade de la maxim la minim, Red_dog are dreptate e aproximativ un littru.
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nici eu nu am lasat uleiul mai mult de un an sau mai mult de 8000km , la schimburile cu ulei gm am observat ca dupa sa zic 10 luni si 6-7000 km parcursi mai completam cu 3-400 gr pentru a ajunge din nou joja la maxim , nicidecum cu un litru , la ulei mobil 3000 dexos 2 nu a trebuit sa completez , iar ca stil de condus ca sa zic asa , cam 70 % din km in bucuresti , cu vit,1-2-3 , restul de 30 % autostrazi sau extraurban unde imi place sa merg cu masina mai turata.
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De curiozitate unde se fabrica mobil 3000 dexos 2? Si ai simtit vreo diferenta la mersul motorului era mai silentios decat cu gm ?
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
mai exact este mobil super 3000 xe 5w-30 , dexos 2 , l-am cumparat din selgros , 140 ron la bidon de 4 litrii , chiar nu mai tin minte ce era inscris la made in... .referitor la silenziozitate nu am simtit nimic in plus sau in minus ,poate cu indulgenta as putea spune ca la mers pe autostrada si in turatii mai mari ar fi o idee mai silentios , sau poate sunt eu subiectiv , singura diferenta clara fata de uleiul gm fiind cea ref.la completare .
Skip ads

  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mersi frumos, eu cred ca raman tot la gm din moment ce nu completez pana la urmatoarea revizie .
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ca o completare la Post-ul din Joi 15 Jan, 2015 7:38 pm

Scoateti capacul de protectie sub capota , de la amortizoare. Curatati rugina frumos, si aplicati vaselina multa acolo... nu o sa va para rau !


  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
merci pentru sfat , abia astept sa demontez si eu ( cred ca este usor ) si sa vad ce este pe acolo !
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
E valabil si la astra g?
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
astra g nu are nevoie; de preferat sa nu mai puneti acele capacele la loc; lasati fara capace, fiindca cu ele puse se formeaza umezeala si ruginesc flansele
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR