Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutari!
De la inceputul iernii intampin ceva probleme care efectiv ma scot din sarite.Nu reusesc sa inchid geamurile masinii,adica se inchid cam 75% dupa care coboara ca si cum ar bloca ceva inchiderea acestora.Singura modalitate de a le inchide este sa le ridic treptat si cand ajung aproape de cheder trebuie sa le imping putin pentru ca nu se aseaza bine in acel cant.Am scos chederul si l-am curatat si nu este nicio schimbare.
Cam asa se manifesta problema :

Geamul soferului face mereu asa,iar cel al pasagerului doar cand este umezeala(ploua/ninge).
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Probabil macaraua, mecanismul sau switch defect (panoul de comanda din usa) are ceva.
sau altceva... verifica si firele din burduful usi sa nu ai fire rupte.
Verificat fire/mufe/pini macaraua, mecanismul etc...
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu sunt fire rupte,iar panoul de comanda a fost incercat la o alta masina si a functionat perfect.Ramane sa verific macaraua,dar momentan nu am timp. Sad
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sal
nu sunt avizat, dar din cate vad eu pe filmare dupa secunda 40 , cand filmezi de sus in jos se vede cum partea de interior a portierii (dinspre sofer) se misca foarte mult in exterior (adica catre sofer), vezi sa nu cumva sa fie ceva desfacut la mecanismul de ridicare, clar este ceva in neregula din punct de vedere mecanic zic eu,
nu cred ca este normal sa se miste asa, fa o diferenta cu cealalta portiera.
este doar o parere personala, nu ma pricep si nici nu cunosc.
salutare si spor la treaba.
Skip ads

  • deleted-51389

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Este macaraua stramba ! in fiecare an patesc asa din cauza motorasului prea puternic. dai fata de usa jos indrepti macaraua reglezi macaraua si 12 luni merge foarte bine.
  • cardozo

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avuto si eu si am dat cu spray wd40 in partea stanga si in partea dreapta a geamului pe chedere in jos si mi sa rezolvat problema
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ai fortat probabil (nu intentionat,bineanteles!...) geamul cand era inghetat si ori ti-a strambat ceva la macara,ori a sarit din reglaj.Se vede ca "forteaza" un pic.Mecanismul -partea electronica-are un fel de protectie pe suprasarcina ,iar in momentul opunerii unei anumite rezistente la inchidere,inverseaza polaritatea automat pe motor,oprind inchiderea si dand putin inapoi,pe deschis,protectie gen sa nu-i prinda mana cuiva in momentul ridicarii geamului.Ori suprasarcina este calculata electronic,fortarea chiar si printr-un reglaj inadecvat fiind interpretata in acest sens si prelucrata ca atare.Deobicei ghidurile laterale fac figura asta.
Desfacuta fata portierei,urmarita cursa macaralei,tijele in aliniament,reglat/gresat elementele.
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Cand am cumparat masina geamurile nu se inchideau bine,adica se ridicau automat bine mersi si daca mai trageam iar de buton sa inchid geamul abia atunci se inchideu pana la capat,mai urca circa 1 cm.Probabil asa am "fortat" mecanismul.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Era deja torsionat ori deranjat din reglaje atunci,doar ca inca nu ajungea sa dea semnal de saturatie..Daca ajunge sa-si inchida complet cursa,nu mai face figura cu deschis.Usor usor insa,a mai fortat ori s-a accentuat "deranjarea" de acum nu-i mai place deloc sa urce.Cauta in TIS ceva,trebuie sa fie ceva cu Sash Window – Front Door, Adjust si vezi care-i treaba ,macar prin tatonare.
  • dolyboi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am avut o problema asemanatoare la vectra b...am sters cu wd-ul pe chedare si surpriza nu am schimbat nici o macara, mizeria-praful ingreuna ridicarea lui.... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR