Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cristty

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra G 1.7 CDTI 2003,si as vrea sa stiu ce parere aveti despre motorina la galeata,ca tot aud pareri pro si contra.Multumesc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
depinde de galeata Smile acum serios asta este o intrebare total aiurea... daca poti face rost de motorina ieftin si din sursa buna este ok atata timp cat folosesti si tu si cel de unde o obti recipiente curate si motorina sa fie din pompa de calitate. schimbi mai des filtrul de motorina si teoretic nu ai probleme... asta daca nu este botezata cu apa sau alte substante
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da si tu mai multe detalii! Preturi,surse... Smile Smile Smile
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum zice si colegul mikyboy,grija mare de unde o cumperi. Chiar din rezervor daca iti da sa nu ai incredere. Sunt unii care au cate doua rezervoare si iti da din ala care nu are treaba cu masina,eu am patit ,veneau TIR-uri de ucraina la fabrica si vindeau motorina cu sutele de litri,avea un miros puternic de benzina! De atunci nu mai cumpar decat de la pompa mai ales ca s-a ieftenit acum...
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mai nou am auzit de botezul ecologic! Smile Motorina,tot de provenienta "extra",innobilata cu ulei vegetal achizitionat de la tarani cu 1,5 lei/l... Smile N-ar fi mare problema,atata timp cat nu o bagi intr-un common rail... Ai dracului ecologisti astia! Smile Altfel fiind spus,depinde de sursa... In ultima vreme insa,din cate am observat,diferenta de pret nu era insa chiar asa mare ,pentru a-si justifica riscul.Iar ca o paranteza,fara a bate vre-un apropo la faptul ca a-s fi eu usa de biserica,in caz de Doamne fereste,esti partas la furtul respectiv,conform legii.Pentru ca,nu cred ca-si vinde vreunul motorina din rezervor ,din proprietate,doar ca n-are cu ce-si lua tigari... Am mai luat si eu,din diferite surse asa spus de incredere,insa am si patit o data,cu benzina in acel caz,cand eram cat pe ce sa torn 20 de litri nafta in rezervor...Si mai luasem de la acea "sursa" inainte.Bine,omul era doar "afacerist",nu chimist!De unde sa stie el ca in port au schimbat aia pe teava marfa... Smile
  • TOTAL_valib

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2000 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
doar in diesel normal aspirat sa te risti in ziua de azi sa iei de pe tractoare sau din camioane dubioase motorina. Multi cu common rail-uri s-au parlit cu asazisa motorina mai ieftina si au avut probleme mari gen pilitura generata de pompa de injectie care infunda injectoarele !
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Toate cunostintele care au bagat la galeata au "omorat" masinile. SI nu vorbesc doar de opel...vw golf, passat, bmwv320 etc. Dar la momentul respectiv s-au bucurat la bani..
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cristty a scris:Am un Opel Astra G 1.7 CDTI 2003,si as vrea sa stiu ce parere aveti despre motorina la galeata,ca tot aud pareri pro si contra.Multumesc
Buna seara ...ia la galeata si patesti ca mine care am Commonrail 1.9cdti ....si am bagat azi 1400 de lei in reparat injectoare....eu te sustin sa cumperi de unde apuci ...baga tot ce gasesti chiar si din sant.......si dupa aia vei avea un ris din ala timp..... Sad ...si poate strici si pompa de inalte si regulatorul si senzorul de pe rampa=ASA VREO 10.000 de lei sau poate iti cumperi alta masina!!!!!
\
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acum? dupa ce v-ati fript la limba, la buze si la buzunar spuneti ca ciorba-i fierbinte?
Pai va pus careva pistolul la tampla?
Nu stii ce cumperi? NU CUMPERI!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
N-ai sa stii nicicand,oricum! Smile Treaba se rezuma doar la cumperi ori nu! Poti sa ti-o iei si la Peco,daramite la palnie...! Smile Nu degeaba a disparut Shell-ul,chiar si "inghitit" de Petrom.Aveam in vremurile trecut o statie Shell la doi pasi,dar dupa vre-o 4 plinuri,cu dardaieli ale motorului si lipsa de vlaga,mi-am schimbat sursa si nu numai! S-a schimbat si mersul motorului!Un loz in plic pana la urma,dar ,ca toata lumea,cautam bun si ieftin.Asa ca-i inteleg pe toti,precum si ei ma inteleg pe mine cand mai bag si eu la palnie.. Smile In ultima vreme insa ,odata cu scaderea pretului,am considerat ca nu se mai merita.Mai ales ca unii,in nesimtirea lor cer la o diferenta pret banuti,aia 50 de bani pe care uneori i-i abandonezi in caruciorul de cumparaturi.Pentru unul care-si castiga painea din drumuri,se merita!Isi acopera gradul de risc.Dar pentru noi,restul...Unul care consuma un plin pe luna(calendaristica...),ce economie sunt cei 25 de lei?Chiar si la un leu diferenta,sunt 50 de lei.Un injector insa,cand te lasa,nou,iti mananca economia asta pe trei ani!..Fiecare insa este liber sa faca ce vrea cu banii lui,pe barba lui!
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca abordam discutia prin prisma economiilor ne luam trotinete sau biciclete, cel mult scutere. Saaau sumele economisite le investim in piesele expuse gen injectoare, pompa, regulator, etc.
Asa cum punctai si tu injectoarele si nu numai au de suferit chiar cand cumparam de le pompa.
Cand cumperi din economii lasi o saptamana la decantat, adaugi ceva ulei 2T si apoi folosesti palnia, cred ca asa poti sa observi ceva in vas. Bineinteles cunosti persoana ca sa stii pe cine strangi de gat in caz "de nevoie"!
Am facut nenumarete socoteli, ipoteze, scenarii si in final am ales sa evit palnia, desi parcurg in medie 130 de km zilnic, de luni pana luni si de la 1 ianuarie la 31 decembrie. Dorm linistit, in patul meu propriu si personal, nu ma trec tot felul de ganduri mai mult sau mai putin negre.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR