Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • marius_j

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ! Azi am întâlnit câteva probleme la un Opel Vectra (C16NZ, 1994), când am încercat sã îi pun o închidere centralizatã aftermarket.
Problemele sunt urmãtoarele : Am legat firul roșu gros, care vine din mufa de la închiderea originalã de pe mașinã, la firul roșu de la închiderea nouã, firul negru din închiderea noua l-am legat la masã, dar nu știu care dintre firele care le am la modulul nou, sã le leg la firele care închid și deschid ușile .. (maro-alb, și maro-roșu)
Am încercat sã le leg la firele alb, și alb-negru, doar cã se întâmplã asta : Când apãs pe "ÎNCHIDERE", nu se întâmplã nimic, dacã apãs pe "DESCHIDERE", ușile se încuie, dar nu se mai descuie dacã apãs ÎNCHIDERE. Se deschid, dacã dupã ce apãs ÎNCHIDERE, și iar DESCHIDERE, deci un buton și deschide, și închide ușile, dar doar dacã se apasã și celalalt buton înainte ..
Unde ar putea sã fie problema ? Nu am legat bine firele, sau mai trebuie fãcut ceva ?
Vã pun o pozã și cu schema electricã a modulului aftermarket.
Mulțumesc anticipat .
Skip ads

  • alynpanda94

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1994 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Un rãspuns, careva ? ...
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut ...deci .rosu modul nou la rosu modul masina , negru la masa, alb si alb negru la maro alb si maro rosu sau invers, faci proba ca nu mai stiu sigur si acum pentru-ca opel foloseste ** negativ trigger ** ,legi galben si galben negru la masa. bafta
  • marius_j

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult ! A mers Smile Rãmân dator cu o bere @mariustintea ^_^ !
Skip ads

  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@marius_j..... cu placere si sanatate multa ,
  • alynpanda94

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1994 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare colegi opelisti, am montat închiderea si as vrea sa ii leg si lumini de avarie la închidere, deschidere, cum ajung cu cablu la avarii ?
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E mai greu sa ajungi la buton avarii si in plus sant multe fire acolo, eu zic ca mai bine te legi la maneta de semnalizare. Desfa ornament coloana volan apoi scoti modul semnalizare dai semnalizare dreapta si cu un aparat masura sau cu un bec verifici pe care fir ai semnal intermitent si de el legi un fir care vine de la modul inchidere aftermarket apoi aceiasi operatie pentru stanga.Bafta
  • alynpanda94

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1994 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Mersi, NU ma gândeam la asta, esti genial.. Eu ma gândeam sa duc fire la panoul cu sigurante pe undeva..dar ma complicam..
  • florynv13

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am montat de curand o alarma Pilot, pe vectra b din 96, dar am schimbat si modulul inchiderii centralizate (de la picioarele pasagerului) de pe o alta masina. Totul functioneaza normal (alarma), insa nu pot sa inchid usile din telecomanda. Mai exact, inchid cu cheia de la usa soferului si deschid cu telecomanda. Am probat direct de la modul, firul maro/alb cu masa de pe sasiu si se deschid usile, dar maro/rosu cu masa nu inchide usile. Am mai probat inca un modul dar la fel se intampla. Stie cineva care ar fi problema? De unde vine firul maro/rosu? Sa fie acesta problema?
Multumesc!
  • radu.preda

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Poate nu merge motorasul de la sofer. El este master, daca nu se inchide el atunci nici restul usilor nu se vor inchide.
  • florynv13

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dar motorasul de la sofer nu primeste comanda de la modul? Si oricum functioneaza pentru ca se deschide din telecomanda, dar nu se inchide.
  • GESTAPO90

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2015

  • Mesaj Privat
eu am legat motorasul de inchidere al alarmei de motorul de inchidere original.motorasul de la alarma il ridica sau il trage pe celalalt si asa se inchide sau deschide masina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR