Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Dupa cum spune si titlul as dori sa stiu daca se poate inlocui volanul din poliuretan cu unul din piele + comenzi pe o astra j 2010 .
Apar erori prin bord ? Comenzile de pe volan trebuiesc activate? Sau acestea functioneaza pur si simplu odata montat volanul.
Ce riscuri ar putea aparea dupa montarea noului volan ? Probleme la directie ?
A trecut cineva prin aceasta experienta ? Idea

Stima tuturor
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Se poate înlocui, dacã existã precablajul volan(folia de legãturã) pentru comenzi volan dacã nu trebuie luat împreunã cu acea folie
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegul u2emi. De ce vrei Sa-l inlocuiesti. Ai putea sa-l imbraci in piele .Sunt multi care fac asta . Eu am imbracat in piele un volan la o skoda octavia tour si a iesit foarte bine. Sunt pe net destui care se pricep bine la asa ceva.
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In caz de inlocuire a volanului, atentie si la numarul si pasul dintilor axului volanului, sa fie compatibil cu volanul.
Presupunem ca intentia este de inlocuire pe o Astra J a unui volan fara piele si fara comenzi, cu un volan tot de Opel Astra J , cu piele si comenzi, intrucat de la alta marca nu este recomandat, nici functional si nici estetic.
Nu stiu daca pasul difera intre modelele Astra J (cel mai probabil, nu difera), dar trebuie verificat si acest aspect. In rest, @lucio are dreptate,in primul rand, trebuie sa existe cablaj pentru comenzile de pe volan, iar in al doilea rand, trebuie intrebat un electrician de la Opel, daca BCM-ul recunoaste aceste comenzi adaugate ulterior.
Daca volanul nou instalat este de Opel Astra J, SI DACA ESTE CORECT MONTAT (pozitionare corecta a spitelor, strangere, etc), nu ar avea ce probleme sa apara la directie.
Oricum, acest update implica o problema mecanica (descrisa anterior),si una electrica. Cu cea electrica, mai documenteaza-te, si povesteste-ne apoi ce ai facut. Bafta!
Skip ads

  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
S-a putut montat volan piele + comenzi opel astra j. Din pacate au mai fost costuri suplimentare pe langa calculele mele. Ca de exemplu: spira volanului stock nu avea restul de pini pentru comenzile volan, a trebuit achizitionarea unei spire din dezmembrari deoarece piesa noua costa destul de mult. Am decis sa fac montajul spirei la reprezentanta Radacini deoarece auzeam tot felul de "povesti" despre montare, nu am vrut sa risc. Diferenta manoperei nu a fost foarte mare, fapt ce m-a determinat sa merg la reprezentanta. Din start baietii mi-au spus ca nu se poate monta deoarece piesa trebuie sa fie noua. De noua vine calibrata la punctul 0, pusa in suruburi, montat volanul si redy to go. Dupa 20 min am fost chemat din sala de asteptari in atelier pentru a-mi comunica si arata pe ecrane ca piesa a fost calibrata la punctul 0. Domnul de s-a ocupat de autoturism mi-a transmis "sunteti foarte norocos, s-a putut monta piesa".
Volanul a fost achizitionat din dezmembrari de pe o astra j 28 000 km, are un semn "la ora 12" in rest este impecabil.

Din pacate comenzile trebuiesc activate. Un nou soft pt cd'300 am inteles de la baietii de la Radacini.

Cand am achizitionat autoturismul, acesta avea maneta pentru BordComputer (Menu..etc) dar nu afisa nimic pe display. Am inteles la reprezentanta ca trebuie activat. Am facut o programare, din pacate baietii mi-au spus ca nu se poate activa ca lipseste ceva din bord iar costurile sunt foarte mari. Mi-au dat un exemplu: "cum ti-ai monta pe o masina AC daca aceasta nu are din fabrica" . Acum vreau sa intreb, despre aceasta spira este vorba? Dupa cum am scris mai sus spira volanului stock continea doar 2 pini (claxon + airbag). Noua spira detine toti pinii necesari .

PS: Este o placere sa vezi seara cum becurile din volan sunt aprinse, si un touch placut la manevrarea volanului . Sunt foarte multumit.

Stima tuturor
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Care a fost pretul total al acestei schimbari ?
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
700 .. Si urmeaza activarea comenzilor 100-150.. Undeva la 800.. In prima faza am vrut sa imbrac volanul de cauciuc in piele.. M'am interesat costurile erau undeva la 200-300 lei .. Mai multe persoane mi'au sugerat sa iau volan din piele ca este mai avantajos.. Am gasit in dezmembrari volan cu 250 aproape nou.. L'am montat si nu se aprindeau butoanele comenzilor.. Parca nu avea farmec.. ma incanta si ideea de cruis control..tentatia era mare. Am vrut sa il las asa dar parca imi parea rau Smile asa ca am trecut la pasul urmator. Faza2 Spira 200 lei .. Si montajul mi'l facea un prieten.. Dar mi'a recomandat sa merg la reprezentanta ca sa fie treaba ok.. Manopera radacini 250 ..
Urmeaza sa activez comenzile in viitorul apropriat..si poate reusesc sa dau din piesele vechi sa mai reduc din diferenta Smile
  • Marius pit

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2020 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
u2emi poti sa-mi spui si mie am pus si eu volan din piele cu comenzi si am vazut ca pe cablajul intre volan si bord sunt toate firele ca cele de pe volan dar nu se aprinde nimic poti sa-mi zici si mie care este problema
Skip ads

  • Marius pit

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2020 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
si te mai rog ceva cand vei reusi sa activezi comenzile volan sa ne scrii si noua
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Inca nu am activat pentru ca am o problema financiara. Cred ca prin mai o sa le activez.
Marius ..trebuie sa iti cumperi alta spira. Spira care o ai tu pt volanul de cauciuc stok era cu mufa cu 2pini( claxon si airbag) cauta una in dezmembrari.. Una noua este ff scumpa..
  • Marius pit

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2020 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
u2emi poti sa-mi spui ce pret are spira volan la reprezentanta te rog
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
1600 si cu reducere de 4 ani vechime ajunge pe la 13...
Skip ads

  • Marius pit

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2020 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
u2emi am fost astazi la reprezentanta din pitesti am intrebat de spira volan si costa undeva la 80 euro cu tot cu tva au luat codul de pe o masina care avea comenzi volan este posibil sa nu se aprinda toate butoanele de pe volan .Astept un raspuns de la tine.MULTUMESC
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am achizitionat de curand un Opel Astra J. As vrea sa adaug pilotul automat/comenzi cd-player si sa ii activez BC-ul. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi evetual ce preturi ati platit voi pentru optiunile acestea.


Multumesc!
  • Marius pit

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2020 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca nu o sa poți face update la aceste comenzi cei de la Opel spun ca nu se poate eu sunt în situația ta din 2013 dar încearcã poate au dat drumul la activãri prin bucuresti
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am vazut pe net ca cineva si-a activat comenzile cu un GM Tech 2, la un Opel Corsa D. Banuiesc ca si cei de la Opel au asa ceva, dar nu vor sa ajute....Atunci o las balta cu volanul, BC-ul am inteles ca se poate activa fara prb, inclusiv la unele reprezentante....
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut stie cineva codurile de la spirala cu comenzi si fara ?
Pe net sunt o gramada de spire dar nu stiu care este cu comenzi. Merci
  • Marius pit

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2020 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ce vrei sa faci cu spira cea pe comenzi ca nu se pot activa comenzile cod pun eu maine
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Marius pit eu am auzit ca se poate, dar nu te contrazic ori cum multumesc pentru cod ( ma interesa in primul rand ca sa pot sa o diferentiez de cea fara comenzi)
Mau multe detalii daca ai multumesc.
  • Marius pit

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arges
  • Masina: Grandland X 2020 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cod spira volan gm 22914039 dacã reușești îmi dai și mie de veste
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR