Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Aaa, am inteles. Singurul inconvenient sunt kilometri. Ia in calcul faptul ca se apropie de 200k indiferent de cum a fost intretinuta, sunt 200k si se va simti la buzunar prin service.
Skip ads

  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Vad ca nu asculti sfatul meu de a avea rabdare. O sa bagi multi bani in ea. Neamtul/francezul o vinde dupa 150.000 ca stie ca tre sa bage bani in ea (distributie, amortizoare, bucsaraie etc).
Lucrez in vanzari, cand esti in fata unei tranzactii si te simti coplesit de un sentiment bine cunoscut de multa lume, esti pe cale sa pierzi (nu mai poti negocia sa scoti un pret mai bun, sau esti orbit de aparente).
Ai rabdare si nu te gandi neaparat la cumparare astra j, mai sunt si alte masini.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate, euforia a pus stapanire pe gandirea lui. Eu ii doresc succes si fara prea multe probleme cu masina. Sunt uimit cat de bine merg vanzarile samsarilor si anumitor societati fantoma. Eu daca vreau sa o vand pe a mea, o sa fie o super chinuiala desi masina am intretinut-o ca la carte.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si eu sunt la fel ca si colegu - daca mi se pune pata pe ceva si imi place nu mai dorm noapte Smile
depinde de norocul fiecaruia
poti sa iei o masina cu km putini si sa ai probleme cu ea si poti lua una cu km multi si sa fie mult mai ok

cum am zis - depinde de noroc

eu am astra j sport tourer a17dtr cu 176000 de km si masina merge "de trazneste" adusa din germania la 170000 (cautata de mine pe mobile si un amic mi-a adus-o in tara )


numai bine
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am stat si am citit si observ ca unii stiu sigur km unei masini doar uitandu-se la poze....ce scoala ati facut de ati invatat asa ceva?sau poate v-ati nascut cu acest dar de la dumnezeu.....sunt un pic invidios...
din punctul meu de vedere e simplu....mergi cu masina,daca ti se pare ca e ok,verificare la reprezentanta si daca totul este bine,aia e....
atatia carcotasi,pe cm patrat....ar trebui toata lumea sa cumpere numai masini noi,0 km....
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunt total de acord cu colegul @alex.panciu. Scuze de off topic
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
parca vad ca apar subiecte noi in topice cu e masina proasta,are ''unjpe'' mii de erori....
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am luat masina! Sunt absolut fascinat de ea, merge foarte fin si se simte altfel senzatia la volan fata de o benzinara aspirata de 1.6. Simti ca conduci. Pretul final a fost 8400 euro. Garantie am la motor si cutia de viteze (garantia nu acopera elemente "cheie" cum ar fi ambreiaj/volanta, filtru de particule, turbina, etc. - adica tot ce ar fi "consumabil" la un motor de genul), insa nu ma plang. Daca o conduc ca un retardat si nu am grija de ea, evident ca o sa am probleme la cele enumerate. Insa voi avea mare grija de masinuta!

Ca prima impresie pot sa zic ca sunt placut impresionat de Opel si acest model. Am citit nenumarate review-uri pe net, despre N masini, motoare, etc. La mine e destul de simplu. Pur si simplu nu imi place ca aspect altceva. Si decat sa-mi iau o Honda, care sa zicem ca e cel mai fiabil lucru posibil, dar sa nu-mi placa interiorul/exteriorul masinii, mai bine nu. Poate pare pueril, insa asa o gandesc eu... Very Happy

Am condus prin Bucuresti azi pe la pranz, si seara. Momentan inca ma chinui sa-mi dau seama cum naiba activez Bluetooth-ul in masina (tot nu i-am dat de cap). In manual zice ca ar trebui sa fie in setari. Nici urma de asa ceva acolo Smile)

As mai avea o scurta intrebare pentru cunoscatori, inainte de a deschide un topic "personal" la sectiunea aferenta: ce ulei si motorina ar fi cel mai ok sa pun pe ea? In carnet pana acum i s-a pus ulei 5w30 (CRED), iar motorina am pus de la LukOil ca mi-au lasat-o pe rosu si era singura benzinarie din zona. Motorina premium de la OMV ar fi o alegere buna? Citisem pe undeva ca la motoare mai mari e indicat sa pui sortimentul de top, ca sa fie totul ok.

Revin maine cu mai multe detalii! O seara placuta tuturor.

P.S. Am citit toate reply-urile, va multumesc pentru pareri si voi incerca sa le urmez in viitor. diablo46, stiu ca am luat decizia asta relativ rapid insa nu e musai ca daca cineva are probleme, sa le aibe toata lumea. Cum zicea cineva de pe aici: forumul e facut ca oamenii sa se "planga" de masini, deci e de asteptat ca aici sa fie numai pareri negative. Toate masinile SH sunt o loterie, pot sa gasesc un aspect negativ la orice situatie din lume. Sa ma ierte Dumnezeu dar teapa mai mare decat plasticul ala pe roti pe care-l aveam inainte nu cred ca exista. Dauna totala pentru un accident produs la 20-30km/h... no comment. Poate s-a intors roata si pentru mine acum si voi avea parte de multi km cu Opel-ul!
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Referitor la ulei, pentru filtrul de particule e bine sa mergi pe un C3. Sunt cateva uleiuri ok gen: Mobil 1 ESP Formula 5W30, Castrol Edge Professional Long Life III 5W30, Liqui Moly Top Tec 4600 5W30. Treaba cu motorina este cu dus si intors. Eu am pus motorina de la toti comerciantii si nu am observat nici o diferenta, cred la unii este vorba de efectul placebo, tinand cont de faptul ca majoritatea isi procura combustibilii de la Ploiesti sau Constanta.
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ulei GM OPEL 5W-40 DPF pt motor cu filtru de particule
(BMW LL 04, API SL, ACEA B4, VW 502.00, VW 505.00, ACEA B3, API CF, ACEA A3, Porsche, MB 229.31, ACEA C3, Ford WSS-M2C 917-A, VW 501.01)
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme. Voiam doar sa te indrum catre prudenta si rabdare.
cldmarinescu Mobil1 ESP formula nu e dexos 2. Mobil 1 ESP e dexos 2. sunt 2 uleiuri diferit. Recomand Mobil 1. Motul 8100 X-clean si Liqui Moly 4600
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Arata-mi te rog, o poza cu ESP Formula 5w30 si alta cu ESP 5w30. Poate ai vazut sticla pentru USA care este tot Formula dar nu scrie pe bidon.
Este tot ESP Formula doar ca varianta pentru americani si nu este 5w30. 5w30 este doar ESP Formula si este superior GM-ului Dexos 2. Il gasesti pe site la Mobil la categoria Mobil 1 ESP Formula. Nu are norma Dexos 2 pentru ca nu au contract de publicitate cu Opel.


Skip ads

  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Sper sa nu se considere reclama.
ESP
ESP Formula

La ESP scrie pe cutie dexsos 2, la ESP formula nu scrie.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
DA, exact cum am scris, ESP-ul nu este 5w30 chiar daca scrie Dexos pe el. ESP Formula 5w30 are norma C3 si se foloseste la motoarele diesel de ultima generatie dotate cu DPF. Din motive publicitare sau ceva de genul, nu scrie pe el si norma celor de la Opel, atata tot.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
La opel poti pune 0-30; 5-30; 0-40; 5-40.
Si uite ce scrie in manualul de utilizare pentru Auto din UE: "Dacã nu este disponibil uleiul de motor de calitate dexos, se poate utiliza maxim 1 litru de ulei de clasa ACEA C3 o singurã datã între douã schimburi de ulei".
Daca vrei sa-i pui ulei C3, pune-i, nu zic ca nu e bun, doar ca nu-i recomandat de producator.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Da, se refera la completare. Daca vrei sa completezi si nu ai la indemana GM-ul, completezi cu un ulei C3. Vorbim strict de motoarele pe motorina cu DPF pentru ca altfel nu ai nevoie de norma C3. Si Dexos 2 are norma C3.
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, as vrea sa cumpar un Astra J, 2.0 CDTI de 160 cai, automat, din 2011.
Firma care vinde se pare ca e ceva service in Timisoara si cica imi acorda 1 an garantie.
Ma intereseaza informatii mai ales despre cutia automata pentru stiu ca pot fi probleme cu asta...
Masina cica are 130k km, mi-au lasat si o serie ca sa o pot verifica (desi am sunat acum vreo 2 saptamani la Opel pentru alta masina si mi-au spus ca nu se poate verifica istoricul decat de proprietar).
La tipul acesta de cutie se schimba uleiul? Dacã da, la cati km?
Multumesc!
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
fii tare atent la ce cumperi. daca e un service, exista marea posibilitate sa fi fost lovita sau umblata la ea. e plin netul de tepe luate de la firme de auto-rulate, cu garantie, care apoi au inceput sa cada...
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa cada una sau alta si dacã o iei de la proprietar sau samsar...
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
se poate si asta clar. eu doar spun ca firmele astea au o rata mai mare, aparent intamplatoare, de incidente. sper sa ai noroc si sa dai de una buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR