Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
salut tdrCT. Cum mai merge masina ? Oricum multi km fara evenimente rutiere.
Skip ads

  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut Alex! Masina merge bine, sunt foarte multumit de ea. I-am schimbat placutele si am observat o mica deformare pe disc, cred ca s-a mers cu ea cu placutele vechi pana a ajuns la fier... ma rog, ramane de vazut cum fac. Ma mai "nelinisteste" faptul ca intra foarte foarte foarte greu in viteza 1 si 2 la "rece", ma rog, pana se incalzeste motorul. Eu venind de pe benzinar, ma obisnuiesc mai greu, dar am inteles ca e normal pentru motoarele diesel sa faca asa.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu e normal: masina trebuie sa intre usor in viteza, indiferent de temperatura uleiului din cutie.
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Atunci cum sa se traduca acest simptom? Dupa ~5min de stationare isi revine complet, si intra normal in viteza. De aici am tras si concluzia ca e legat de temperatura, pt ca dupa ce se "incalzeste" merge normal.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
E normal pentru cutia F40 sa intre mai greu in viteza la rece in tr. 1, 2 sau marsarier. Asa functioneaza. Poti incerca sa ii pui un ulei mai subtire, dar nu cred ca are rost...vara functioneaza foarte bine. Incearca sa tii ambreiajul apasat minim 5-6 secunde inainte sa bagi in viteza 1 sau marsarier cand motorul e foarte rece, o sa intre mai usor.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asa se intampla si la mine, intra ceva mai greu la rece in tr 2 mai ales. Asta nu inseamna ca "intra foarte foarte foarte greu in viteza 1 si 2 la "rece"" asa cum zici tu. Incearca sa ungi si timoneria, totusi.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut tdrCT. La frig si mie imi facea la fel pana cand se incalzea motorul sau in mers, dar am schimbat uleiul in cutie si acum nu mai am nicio problema. Desi in carte spune ca uleiul era life-time , dar totusi i l-am schimbat, Singura diferenta este ca la rece intra mult mai usor in primele 2 trepte , in celelalte trepte nu erau probleme.
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutari!

Am facut in jur de 5.000km cu noua masinuta, ce pot sa zic, o minunatie Laughing citesc zilnic forumul pentru curiozitati si toate cele, personal n-am avut absolut nici o problema cu ea pana acum (2-3 luni). Se pare ca fostul proprietar chiar a avut grija de ea, asa cum mi-au zis baietii de la parcul auto Embarassed

La drum lung se comporta foarte bine, am incercat sa ies din oras cel putin odata la maxim 2 saptamani, sa se mai curete filtrul buclucas, ca in rest merg zilnic prin Bucuresti. Probleme tehnice n-am avut, pe partea electrica imi face niste fite oglinda stanga la rabatare (cateodata nu se rabateaza, merge doar cea din dreapta), dar na, la prima revizie o sa intreb un mecanic care-i treaba cu ea. Nu-mi prea baga aer rece (am incercat in zilele alea cu 25+ grade), dar presupun ca ii trebuie doar niste freon.

O sa trebuiasca sa-i fac o revizie de primavara cat de curand, si as vrea sa intreb cam care ar fi consumabilele "de schimbat" la ea? Stima!

P.S. niste poze Very Happy

Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Frumusica, sa o stapanesti sanatos!
In ceea ce priveste aerul conditionat, verifica firele de la cupla de pe compresor, acolo au avut mai multi probleme... Idea
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ulei, filtre, placute, curele, lichid frana, antigel, verificat A/C-ul... depinde daca ai verificat/schimbat ceva la ea de cand ai luat-o.
  • quicky13

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am ajuns la momentul in care sa-mi permit inlocuirea batranei Astra G 2.0 dti 16v si am gasit cateva variante, printre care si acest Opel Astra Sport Tourer Cosmo 2.0 165CP: http://olx.ro/oferta/opel-a...012-ID4OLL8.html.
Ceva pareri sau sfaturi..eventual poate vinde cineva de forum o masina asemanatoare care sa fi fost ingrijita ca la carte.
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
nu e bun link-ul.........
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, nu e bun link-ul, dar cred ca asta e masina:
http://olx.ro/oferta/opel-a...8.html#0edb1900ea
  • quicky13

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da clau70,asta este masina.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil are km dati inapoi. Nu exista masina de peste 20.000 euro veche de 3 ani si cu 116.000 km care se vinde la 1/3 din pret. Arata bine inauntru, probabil tocmai pentru ca a mers mult timp in afara oraselor pe distante lungi.
Am impresia ca la diagnoza se vede numarul de km ai masinii la ultima regenerare a filtrului de particule. Asta cred ca ar fi un indicator bun al kilometrilor reali. Dar cine stie, s-o putea manari si asta, ca si cei din bord.
Plus ca, mai pune-ti intrebarea, daca el o vinde cu 7700 euro, mai negociezi la un 7300, el sigur are profit minim 10%...oare cat a dat pe masina in afara cand a cumparat-o?
Sunt patit cu fosta masina asa ca, scuze, suflu si in iaurt acum.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Mda, ce sa zic...? Trebuie vazuta, verificata, testata, istoric... dpmdv pretul e bun daca totul e in regula.
La prima vedere, din descriere si poze... "Tapiserie piele" (tapiseria e din piele ecologica pe margini), nu stiu unde sunt alea 10 airbag-uri, nu imi dau seama daca are oglinda interioara heliomata... iar consumul pus e cel declarat de producator si care nu are de-a face cu cel real.
  • quicky13

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
poseidon06 a scris:Cel mai probabil are km dati inapoi. Nu exista masina de peste 20.000 euro veche de 3 ani si cu 116.000 km care se vinde la 1/3 din pret. Arata bine inauntru, probabil tocmai pentru ca a mers mult timp in afara oraselor pe distante lungi.
Am impresia ca la diagnoza se vede numarul de km ai masinii la ultima regenerare a filtrului de particule. Asta cred ca ar fi un indicator bun al kilometrilor reali. Dar cine stie, s-o putea manari si asta, ca si cei din bord.
Plus ca, mai pune-ti intrebarea, daca el o vinde cu 7700 euro, mai negociezi la un 7300, el sigur are profit minim 10%...oare cat a dat pe masina in afara cand a cumparat-o?
Sunt patit cu fosta masina asa ca, scuze, suflu si in iaurt acum.


Mda...nici nu mai stii ce sa crezi in ziua de azi...nici de afara nu mai este sigur sa aduci,majoritatea autohouse-urilor sunt detinute de rusi,arabi sau romani.Stiu de la o ruda din Germania ca o masina face acolo in 4 ani aproximativ 200 k km,daca nu si mai mult.
Ma gandeam ca poate aveti vreun pont,vreo cunostinta care vinde ceva relativ sigur.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Se gasesc de vanzare exemplare mai sigure, dar trebuie sa te astepti la alte preturi. Te duci, vezi masina, vorbesti cu omul (iti cam dai seama de caracter), te uiti in istoric, o verifici la reprezentanta etc.
Scurta paranteza: eu cand am vrut sa vand Opelul, tot Astra J 2.0CDTI, avea 54.000 km si 3 ani (asta a doua oara, am mai vrut sa il vand cand avea 2 ani), absolut nici o problema, cu garantie, set jenti de vara/de iarna, in fine, impecabila in adevaratul sens al cuvantului (pentru ca ma pasioneaza sa tin masina in stare perfecta, ca noua). Mi-a dat unul mesaj pe Autovit ca masina nu face mai mult de 9500 de euro. Cat pe ce sa imi plezneasca o vena Very Happy
Acum are 63.000 km, i-am achizitionat inca 2 ani de garantie extinsa, mi-am propus sa o tin cat mai mult pt ca nu renteaza sa o vinzi si sa pierzi atatia bani la ea. Plus ca imi place conceptia masinii, e confortabila, dar si stabila, nu extrem de spatioasa, dar cu o ambianta placuta la bord, consum decent etc.

Uite, cateva variante care mi se par corecte, de pe Autovit, dar nah, pana nu le iei la puricat, nu stii ce se ascunde:
http://autovit.ro/anunt/ope...n.html#c1b8bd09bb - aproape 200K km, asa cum ai zis si tu, la 7800 de euro
http://autovit.ro/anunt/ope...u.html#c1b8bd09bb - pe asta o stiu, a fost masina de drive test la Erebus, am mers si eu cu ea cand s-a lansat GTC-ul
http://autovit.ro/anunt/ope...j.html#c1b8bd09bb - asta iar pare un pret corect
http://autovit.ro/anunt/ope...9.html#c1b8bd09bb - pare un pret corect, probabil masina de leasing, drumuri extraurbane, cu putin noroc revizii la zi la reprezentanta (sunt obligati la leasing am impresia pe afara)

Nu iti spun ca masinile de mai sus sunt curate, ia una din alea ca nu dai gres. Ele reprezinta o varianta mai realista din punct de vedere al raportului pret/kilometri. Cam de la asa ceva ar trebui sa pleci in cautarea unei masini.


Ultima modificare facuta de poseidon06 la Lun 02 Nov, 2015 4:56 pm, modificat de 2 ori in total
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu mi-am facut-o cu mana mea, cum se zice.
Am ales singur masina de la un dealer cu vechime si m-a costat pret net+1000 eur. Mi-a adus-o o cunostinta. Sunt multumit de alegere. Am cautat si eu asa: greu sa alegi/gasesti ceva bun la un pret decent.
Pretul ala e foarte bun sa fie adevarat.
Dar, chiar daca ar avea 200 mii, nu inseamna ca e nasoala. Important sa o testezi unde trebuie.
Cauta-l pe vanzator pe google, vezi ce gasesti.
Succes.
  • quicky13

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Acum nu stiu daca 200k afara sunt mai acceptabili decat 100k in RO,dar la un motor diesel cam incep sa scartaie diverse pe la 150k...multi spun ca e mai bine sa cumperi o masina adusa de afara,dar ca sa te apuci de investit in pompa de inalte ,injectoare sau nu mai stiu ce(nu am mai tinut pasul cu modificarile aduse noilor modele) nu se merita,sunt satul de la actuala masina(pompa,calculator pompa,dezamorsare etc) care a fost adusa din Belgia in 2006 la 130k.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR