Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • remus1984

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare am o tigra din 95motor 1,4 90 cp vreu sa stiu si eu de la alti colegi ce consum au pentru ca eu merg cu 40 litrii aproximativ 270 km.schimbat filtre ulei numai la 10 mii km .folosesc filtre man schimbat bujii bobina originala schimbat senzor temperatura de pe tubul filtru aer curatat clapeta schimbat furtun dintre admisie si clapeta acceleratie schimbat egr inclusiv o luna anulat sa vad daca scade consumu dar fara efect schimbat tulumba frana tragea aer prin cea veche .inlocuit senzor turatie .cateodata la relantii merge haotic .daca confruntat cineva cu asa ceva rog sa imi spuna cum a rezolvat problema
Skip ads

  • remus1984

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu am nici un cod eroare singura eroare era aceea de la pompa aer secundar care am remediat
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Asta inseamna un consum de app 15%, ceea ce este c-am mult in oras, dar aproape mai ales pe frigurile astea si daca se merge putin si nu apuca motorul sa se incalzeasca, sau cand se incalzeste deja ai ajuns la destinatie.

Oricum consumul marit e din cauza ca ai probleme la motor, pana nu rezolvi cu asta, nu o sa ai consum mic. Sonda lambda ai verificat? In mod normal pentru ea ar trebuii sa ti se aprinda martorul in bord, cel putin aleatoriu. la mine asa facea inainte sa o schimb si a scazut un pic consumul dupa schimb. Ce bujii ai pus pe ea? Fisele le-ai verificat?
  • VALIUM_303

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2014

  • Mesaj Privat
sonda lambda si sonda de temperatura antigel trebuiesc verificate! daca ai filtru de aer sport renunta la el si pune-i inapoi cel stock, treptele la ce turatie le schimbi? (schimba undeva intre 2500 si 3000!) evacuarea de care e? daca sondele alea nu lucreaza bine, daca schimbi treptele la turatie mai mare, daca ai filtru aer sport si evacuare sport si daca si un injector nu mai inchide... atunci poti ajunge la acel consum de 15!
Skip ads

  • k3nt

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Acum 3 ani cand aveam tigra am avut si eu aceeasi problema.
La mine rezolvarea a fost simpla.(dupa ce timp de 1 luna tot salarul a mers pe benzina).
Uita-te sub masina la rezervor,vezi daca sunt locuri in care este cam prea curat dupa parerea ta, daca sunt atunci verifica furtunul gros din partea de sus(se desface rezervorul si se lasa in jos).La mine a crapat furtunul, se evapora si la accelerari sau pante si curgea pe la furtun.
  • Valy_20BYG

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Daca electronica este buna, consumul de carburant poate fi influentat de starea motorului. Cati km are masina? ce valori scoate la un test de compresie?
  • remus1984

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
bujii originale g$m motor segmentat refacut chiuloasa supape noi nlocuit sonda lambda bobina noua gm filtru aer stock acceleratie schimb numai 2500-3500
scaderea consumului am rezolvat-o numai prin montarea gpl
am vazut ca trage mult mai bine pe gpl decat pe benzina
masina are aprox 209650 km in momentul acesta
cumparata de mine la 80000km de la fratele meu care o avea de la 50000 km aproximativ
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR