Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
a vazut cineva de curand amortizoare kyb pentru astraj ? parca au intrat in pamant , nu se gasesc nicaieri

poate sa ma lamureasca si pe mine cine va ...cum sunt amortizoarele stock ? gas sau ulei ?
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
nu stiu excat pe ce sunt... mie mi-au curs cele pe fata( si era ulei curs din ele )....le-am inlocuit cu bilstein
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Paul, la cati km le-ai inlocuit?
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Undeva pe la 90 mii.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
paul ..ai pachet de drumuri grele ? .... peste tot pe unde am intrebat, pe baza VIN-ului , cica nu se fac Sad
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@burtal - ai incercat la Autoa care are si pe forum pagina de vanzari? nu cred ca nu se fac decat originale. Si apropo nu exista doar amortizoare pe gaz pentru masina la partea de suspensie a rotilor. Exista pe ulei sau pe ulei si gaz. Recomandarea mea este sa cumperi originale daca poti sau incearca in dezmembrari de pe una lovita dar cu amortizoarele intregi. Sfat din partea mea: nu lua Sachs Sad
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu am pachet de drumuri grele...o sa atasez cateva imagini cu seriile de la bilstein...si eu am cautat super mult after market...a fost undeva la 230 amortizorul si 120 flansa (am luat sachs).
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
mikyboy
de ce sa ne ferim de amortizoarele sachs?
sunt mai bune monroe?
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
imagini serii amortizoare fata bilstein:



Ultima modificare facuta de paul2004 la Mie 26 Aug, 2015 12:19 pm
  • gazza07

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2014

  • Mesaj Privat
De problema mea nu s-a mai lovit nimeni?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
toata lume care are opel
bileletele antiruliu,problema cunoscuta la majoritatea masinilor opel
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut, cele din fabrica sunt gaz-ulei, adica ceva intermediar ca duritate. Exista pe baza vin-ului pe ulei, dar exista si pe gaz (B-urile superioare de la Bilstein) care sunt foarte dure. Eu am kyb si sunt multumit, ce-i drept au fost ceva mai scumpe insa pe mine m-au convis dupa ce am mai citit pe diverse forumuri, iar cand le-am ridicat am observat ca sunt facute in Japonia (nu stiu daca e neaparat un atu, dar probabil conteaza la calitatea asamblarii). Cred ca le mai am si pe cele originale in cutiile de la kyb, si daca am putin timp in perioada urmatoare o sa-ti dau seriile de pe cutii. Despre sachs nu stiu de ce, dar nici eu nu am o parere buna (din ce-am citit pe forumuri, nu ca as fi avut), dar probabil si pentru ca se zvoneste ca cele originale ar fi facute de sachs.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@mikyboy: inca nu am primit raspuns de la autoa , dar de la promotor (de unde a luat Antonio) si de la revizie opel mi-au zis ca pentru drumuri grele nu exista decat GM. Adica nu se fabrica.
ideaa era sa nu iau GM ..... daca tot iau GM le iau de noi nu aleg dupa cai verzi pe la dezmembrari. macar stiu o treaba ca sunt noi

@antonio tu ai pachet de drumuri grele ?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@brutal: am impresia ca nu. Suspensia este cea standard.

@gazza: Cati km avea masina cand ai inceput sa auzi acele zgomote?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mda si cei de la autoA mi-au raspuns ...... numai amortizoare GM .... eh asta e , se pare ca daca ai pregatire de drumuri grele , nu poti decat cu GM Sad

A mai schimbat cineva, care are pachetul de drumuri si scut metalic, amortizoarele cu non GM .... e vro problema?
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Eu am avut kit suspensie sport Bilstein. N-a avut nici pe dracu'. Si a mea a avut renumitele amortizoare pentru drumuri grele(cu scut metalic si garda ridicata un pic) niste rahaturi de altfel, care trancaneau la orice denivelare ca niste oale sparte. Deci puneti cu incredere amortizoare normale ca nu o sa fie probleme. Kyb, Monroe sau altele (exceptand GM).
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:mikyboy
de ce sa ne ferim de amortizoarele sachs?
sunt mai bune monroe?


cele sachs (am eu pe masina luate noi) sunt galagioase si plus de asta pe spate le-am schimbat in garantie ca bateau. Deci sunt slabe. Sunt relativ ok ca si duritate, sta destul de bine masina pe drum dar nu imi plac. Eu am vrut KYB dar nu am gasit atunci cand am schimbat eu...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aantonio a scris:Salut, cele din fabrica sunt gaz-ulei, adica ceva intermediar ca duritate. Exista pe baza vin-ului pe ulei, dar exista si pe gaz (B-urile superioare de la Bilstein) care sunt foarte dure. Eu am kyb si sunt multumit, ce-i drept au fost ceva mai scumpe insa pe mine m-au convis dupa ce am mai citit pe diverse forumuri, iar cand le-am ridicat am observat ca sunt facute in Japonia (nu stiu daca e neaparat un atu, dar probabil conteaza la calitatea asamblarii). Cred ca le mai am si pe cele originale in cutiile de la kyb, si daca am putin timp in perioada urmatoare o sa-ti dau seriile de pe cutii. Despre sachs nu stiu de ce, dar nici eu nu am o parere buna (din ce-am citit pe forumuri, nu ca as fi avut), dar probabil si pentru ca se zvoneste ca cele originale ar fi facute de sachs.


nu exista amortizoare doar pe gaz la suspensia rotilor. Daca nu ma crezi desfa unul cu gaz si te vei lamuri Smile
gazul pus in amortizoare pe langa o tinuta de drum putin mai sport are rolul de antispumare a uleiului ceea ce in cele simple pe ulei nu exista si astfel alea dupa un drum mai lung pe denivelari devine masina putin barca Smile
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Baieti credeti ca este vreo diferenta la amortizoare ma refer la duritate intre J-hatcback si cel break(st-ul)? ,suspensie stock,fara flexride sau drumuri grele. Intreb pt ca pe break-ul meu amortizoarele de pe fata sunt duse, si am si o senzatie de "barca" daca iau un viraj in viteza,as vrea insa sa le schimb pe toate 4 inclusiv flanse si rulmenti noi pe fata doar ca din ce spuneti si voi si din ce am auzit la service-uri se gasesc doar GM care sunt extrem de scumpe si sunt si proaste deci exclus,m-as orienta catre bilstein care fi mai dure ce parere aveti?nu caut suspensie sport,caut ceva mai dur decat stock,mai car cateodata si lucruri mai grele in masina.ceva sfaturi?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pentru ST ..... http://web1.carparts-cat.co...30=989&1260=1

pentru astra j normala http://web1.carparts-cat.co...30=989&1260=1

din cate vad B4 ar fi OEM replacement ...pentru masini fara flexride si sasiu normal


ce am gasit pe http://www.kyb-europe.com/catalogue.asp



in Preparation deci se pare ca inca lucreaza la astea de astra J la oricare din ele

valori posibile in selector :

for vehicles with lowered chassis (2)
for vehicles with sports suspension (2)
for vehicles without electronic suspension control (5)
for vehicles without FlexRide suspension (4)
for vehicles without lowered chassis (2)
for vehicles without off-road suspension (3)
for vehicles without sports suspension (2)

nu e nici una cu off-road dar zice pentru ALL .... draci sa ii ia de mm in plus Smile)



Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR