Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • delete126

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna!
Am un opel astra g din 2001 si de vre-o luna am urmatoarea problema cu inchiderea centralizata

De cele mai multe ori daca incerc sa deschid usa din telecomanda, se aprinde ledul pe telecomanda, semnalizarile clipesc si se aude un sunet in portiera ( ca si cum ar da comanda la acuratoare, un sunet spune eu ca ar da sa deschida si se inchide la loc, bineinteles ca portierele nu se deschid ),... Daca o deschid cu cheia, se deschide doar portiera soferului, restul raman inchise ( se aude si zgomutul acela in portiere).

Mai grav e ca uneorii, apas de 2 ori pe butonul de inchidere al telecomanzii si atunci incepe distractia... toata lumea trebuie sa urce si sa coboare, pe usa soferului Smile , Daca raman fara benzina ala sunt! nu pot pune nici macar o picatura...

Mai mentionez ca uneori functioneaza ireprosabil, nu face absolut nici o problema, dar uneori... mi se mai intampla sa o deschid normal din telecomanda sa plec cu masina si cand sa o inchid...revin problemele. Sau invers, sa nu pot sa deschid decat din broasca sa plec cu masina si dupa ce am oprit sa-si revina...

Ceva sfaturi? Multumesc anticipat
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca problema e in modulul inchiderii si tine de contace imperfecte.Cind se realizeaza corect contactul,inchiderea functioneaza,cind contactul se realizeaza defectuos,inchiderea,tinde a executa comanda...,dar nu poate. E nevoie de meserias...!
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu as zice sa verifici si cablurile din burdufurile de la usi.Se intrerup din cand in cand.Spor.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cind se intrerupe,cel putin un fir intr-un burduf,usa respectiva nu se mai deschide,dar celelalte functioneaza...
Skip ads

  • delete126

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi!
Am cautat problema la modulu inchiderii si se pare ca problema este de undeva de pe acolo... de la fire intrerupte sau de la contactori slabiti, astfel ca dupa ce am miscat modulul, inchiderea a inceput sa functioneze ireprosabil... pana azi dimineata cand problema a revenit Sad
Am deschis usa cu cheia, am lovit, cu pumnul, masca de plastic ( acolo unde este amplasat modulul) si problema s-a rezolvat... Prin urmare urmeaza sa verific pinii de la fixare sau continuitatea firelor....
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
firele de la modulu de inchidere nu au cum sa se rupa,pentru ca nu se misca nimic pe acolo,mai degraba contacte oxidate care se rezolva cu spray de contacte electrice sau mult-laudatu wd40
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Spray-ul,nu poate ajunge la contactele imparfecte,deoarece sunt in interiorul unor minirelee,lipite pe placa modulului...
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
big_electro61
sprayu ala este doar pentru mufe
pentru lipiturile reci exista electronisti,
tu stii dar nu vrei sa spui
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR