Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Edu25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Dragi participanti la forum,

Detin un Opel Insignia Sports Tourer SW 130 CP, km la bord 98,000. De aproximativ 2 luni de zile am sesizat urmatorul comportament - la turatiile joase, indeobste atunci cand motorul este decuplat, se aude un zgomot infundat, ceva similar unui bass-boost (initial am crezut ca e de la sistemul audio). Mai de curand, adica cam de o saptamana incoace, zgomotul se genereaza daca accelerez motorul in gol mai ferm. Am cautat pe forumuri situatii similare, insa nu am gasit descris niciun comportament sau simptom identic.

De aceea, rog onorabilii posesori ai unui model similar sa raspunda daca au cunostinta despre posibila cauza/cauze.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Liviu85

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Da mai multe detalii, cu ce se aseamãnã sunetul, la mine parca ar fi un fasait puternic, o depresurizare parca !?
  • Edu25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu seamana cu un fasait, e un sunet de frecventa joasa , cam cu ar fi sunetul de bass-boost. Zona din care provine pare a fi de undeva din partea de jos a motorului si se amfiesta daca accelerez motorul cu schimbatorul de viteza la punctul mort. Am citit zeci de postari pe formuri si nu am gasit nimic asemanator ca descriere. Ma gandesc ca ar putea sa aiba legatura cu turbina.
  • Liviu85

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu te pot ajuta cu nimic, sper sa rezolvi!
Skip ads

  • Edu25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc oricum.
  • Edu25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Opel Insignia Sports Tourer 2.0 lCDTI, fabricat in 2011, 104.000 km , si ma confrunt cu urmatorul simptom - la turatii mai mari de 2500 rot/min se aude un zgomot, ca un huruit de frecventa joasa (cam cum suna o toba sparta). Daca reduc turatia sau decuplez motorul zgomotul dispare. Ma poate lamuri vreunul din stimabilii participanti la forum care e cauza acestui comportament?

Multumesc anticipat.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Eu ma confrunt aproximativ cu acelasi sunet doar ca ma zbat intre ce sa verific prima data : flexibil, tampon, catalizator. Dar pentru ca nu-s afectat de cuplare/decuplare ambreiaj si pentru ca e ceva diferenta de ani (si de multe ale cele) intre masini, gandurile ma duc in cazul dvs la vreun rulment din cutie.

E doar o parere de participant la forum.

PS - vibratii aveti ? Ca daca nu , urmeaza si alea.
PS 2 - avem sectiune dedicata Insignia cat si sectiune dedicata diesel in general. Era mai potrivit acest topic in oricare dintre aceste 2 sectiuni.
no offence- Smile
  • Edu25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2015

  • Mesaj Privat
In primul rand stimate ARies iti multumesc pt. raspuns. In legatura cu observatiile tale :
- nu cred ca e vreun rulment stricat deoarece fenomenul se mainfesta si cu transmisia decuplata.
- vibratii nu apar;
- multumesc pt. sugestie,voi posta topicul si in cele 2 sectiuni;
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mergi la un service ca sa vada de unde vine sunetul. Din spatele calculatorului e greu sa ne dam seama ce ar putea fi dupa o descriere cam vaga. Bafta.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Din curiozitate si pentru tine @Edu25 am dat o cautare pe forum si uite ce am gasit:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=75718

..... din citirile in diagonala am dedus ca e cam moft de Insignia.
Lecturare placuta.
  • Edu25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc din nou pt. informatie. Intr-adevar simptomele descrise (cel putin o parte dintre ele) sunt asemanatoare cu ceea ce se intampla cu masina mea. Oricum, o sa ma duc la service pt. diagnostic. Cert este ca masina nu da semne ca ar avea probleme cum ar fi putere redusa, demaraj slab etc. Motiv pentru care am tot amanat sa o duc la "doctor".
  • claudiumaxx

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Am rezolvat eu problema cu zgomotul.
Aveam aceleași simptome cu cele descrise în prima postare, motivul fiind electrovalva turbo defecta.
S-a rezolvat doar prin schimbarea acesteia.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR