Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nidu_84nyd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. De curand mi-a fost adus din afara un opel vectra c 2003, euro 3. As vrea sa o inmatriculez ca mai am cateva zile si imi expira numerele provizorii. Care ati inmatriculat masini de la inceputul anului spuneti-mi si mie va rog frumos, ce pasi sunt de facut, ce acte imi trebuie (ceva copii, traduceri...etc). Taxa de 1 inamtriculare e 1708 euro.Nu se poate inscrie masina fara ....sau platita taxa partial?Smile ...Apoi Inclusiv, rar...si alte cele...si cam cat ma costa TOTUL !!
MULTUMESC
Skip ads

  • nidu_84nyd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu si-a mai cumparat nimeni masina din afara? Sad
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
din pacate nu stiu cum este la masini second aduse de afara; eu am inmatriculat luna asta una noua luata de la dealer; ce stiu este ca, deocamdata, mai este inca obligatorie platirea la trezoreria sectorului unde locuiesti taxa de prima inmatriculare care depinde de cilindree, anul fabricatiei si norma de poluare; ea se poate calcula pe siteul http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html
Banuiesc ca in dosar actele nu ar trebui sa fie foarte diferite fata de o masina noua...ma rog, factura se va inlocui cu contractul de vanzare-cumparare...in rest, CIV trebuie secretizat la RAR (nefiind masina noua cred ca trebuie mers cu ea la ei sa confirme seriile etc); taxele de talon si de numere, RAR-ul...Cred ca si avizul de la administratia financiara pentru luarea in evidenta in vederea platirii impozitului pe masina trebuie la dosar (la masina noua a trebuit).
Bafta cu drumurile prin hatisul birocratiei romanesti...
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
poate te pot ajuta eu, sunt in aceeasi situatie. asadar, sa le luam pe rand:
la RAR mergi sa faci autentificarea. la astra mea am platit 256 ron. dupa ce ai asta facuta, iti da civ-ul in alb. mergi la cec sa platesti taxa talon si la trezorerie sa platesti taxa prima inmatriculare. cu astea platite trebuie sa faci dosarul pentru finante si politie la astia cu intermedieri de la RAR. cel putin in arad e birou de intermedieri chiar la rar. cu dosarul de politie mergi la politie sa iti completeze civ-ul si sa iti dea talon si numere. ala de la finante cred ca trebuie sa il depui la ei si sa platesti vreo 50 ron(asta nu stiu sigur).
iti spun mai multe cand trec prin toate astea. abia azi am luat certificatul de autenticitate si urmeaza sa merg la cec sa platesc taxa talon si la trezorerie pt taxa inmatriculare. dupa care merg sa fac dosarele pt politie si finante.
Skip ads

  • Iceman

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dragasani
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles de la un prieten ca in Germania daca cumperi o masina, in 15min ai facut actele si poti sa pleci acasa. Ma gandesc ca tot asa repede un cetatean neamt poate sa o si inscrie in circulatie. Oare in Romania cand se va intampla asta?



____________________
Vectra A "93 C18NZ+GPL
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
In Germania nu dureaza doar 15 minute, dar pot sa-ti spun cu siguranta ca in Oradea daca ai toate documentele, te prezinti la inmatriculari, le predai si in exact 2 (doua) ore masina este inmatriculata si primesti talonul. Acest lucru este valabil chiar daca soliciti nr preferentiale.
Bu bine
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eugen OmegaFun a scris:Salut,
In Germania nu dureaza doar 15 minute, dar pot sa-ti spun cu siguranta ca in Oradea daca ai toate documentele, te prezinti la inmatriculari, le predai si in exact 2 (doua) ore masina este inmatriculata si primesti talonul. Acest lucru este valabil chiar daca soliciti nr preferentiale.
Bu bine



adica depui dosarul cu actele si in 2 ore ai numerele?!?!?
ale mele au durat o saptamana si ceva cu interventie, numerele avandu-le de pe cealalta masina


cand vrei sa inmatriculezi o masina, cel mai bine te duci la un birou de acte auto, le dai lor vreo 3 roni si iti aranjeaza aia ordinea din dosar si iti spun ce iti mai trebuie sau ce nu
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Repet,
In Oradea te prezinti la ghiseu la inmatriculari cu dosarul cu toate actele (indiferent daca sunt aranjate sau nu) si in 2 ore de la predare iti ridici talonul si numerele, fara nici un fel de spaga sau alte atentii sau binevoitori care pt sume modice intervin pt a urgenta lucrurile. Acest lucru nu este o noutate si se practica de ceva timp. Am mai spus pe un alt forum, cazierul il primesti pe loc. Very Happy
Sunt lucruri reale ce se intampla in Oradea.
Cu bine Very Happy
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
baieti help me plss


am cumparat masina pe 1 iunie de la cluj. era inmatriculata pe srl. omul a platit taxa de pastrare de numere etc... dar nu mi-a dat certificat fiscal pentru ca uitasem atunci si apoi a plecat din tara. La finante la noi mi-au spus ca daca intarzii mai mult de 30 de zile platesc o amenda. Problema este daca eu mai pot sa circul cu masina dupa 30 zile! E cumva caz penal? Masinile nemaifiind radiate...eu banuiesc ca pana imi trimite nenea toate actele ramane inregistrata la ei ? Gresesc... ? cine stie va rog sa-mi dati un sfat pentru ca vineri trebuie sa plec la mare si mi-e frica sa nu cumva sa raman pe dreapta cu masina!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dancraciun a scris:baieti help me plss


am cumparat masina pe 1 iunie de la cluj. era inmatriculata pe srl. omul a platit taxa de pastrare de numere etc... dar nu mi-a dat certificat fiscal pentru ca uitasem atunci si apoi a plecat din tara. La finante la noi mi-au spus ca daca intarzii mai mult de 30 de zile platesc o amenda. Problema este daca eu mai pot sa circul cu masina dupa 30 zile! E cumva caz penal? Masinile nemaifiind radiate...eu banuiesc ca pana imi trimite nenea toate actele ramane inregistrata la ei ? Gresesc... ? cine stie va rog sa-mi dati un sfat pentru ca vineri trebuie sa plec la mare si mi-e frica sa nu cumva sa raman pe dreapta cu masina!

Salut.
Daca vanzatorul a scris pe spatele talonului "instrainat catre... la data de 01 06 2007, pana la 01.07.2007 trebuia sa inscrii masina pe rol la circa financiara, mai exact, sa platesti impozitul aferent 01.06 - 31.12.2007. Chiar daca nu ai certificatul fiscal de la vanzator poti plati impozitul pe baza actului de vanzare-cumparare. Daca nu a scris nimic pe talon teoretic poti circula linistit atata timp cat nu te opreste politia. Cand il gasesti pe vanzator poti incheia un alt act de vanzare cu o data recenta astfel incat sa nu fi amendat la circa financiara. Poti incerca sa mergi la circa financiara la Cluj, iar in cazul in care omul nu are datorii, poti obtine certificatul fiscal (daca esti descurcaret).
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu am factura de la vanzator! iar amenda de la circa financiara nu este o problema! acum cel mai mult ma intereseaza daca pot sa circul cu masina in conditiile astea! vineri trebuie sa plec la mare! asta e singura problema acum! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR