Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit ceva tare interesant intr-un catalog auto legat de distributie si ruperea ei dar totusi am o urma de indoiala, tocmai de aceea poate ar fi bine ca cei priceputi sa argumenteze. Despre ce e vorba: distributia poate fi:
A) Freewhewling(without automatic belt tensioner) - Kadett din '86 C18NE - daca se rupe cureaua cica n-ar fi nici o problema majora, se inlocuieste si gata.
B)Interference(with automatic belt tensioner)- daca se rupe va fi un real dezastru.

In primul rand sunt nelamurit daca ma incadrez in cazul A sau B, iar apoi chestia ca nu se intampla nimic in cazul A, parca nu imi da o incredere asa mare
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si inca ceva: m-am gandit ca atunci cand schimb distributia sa schimb si cureaua de transmisie. La aceasta mai trebuie schimbata vreo rola sau doar cureaua?
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut un Kadett pe benzina cu motor de 1.4 si nu se intimpla nimic daca se rupea cureaua de distributie,pentru ca in general la motoarele diesel e problema cind se rupe cureaua deoarece in momentul cind se rupe cureaua pistoanele lovesc in supape si de acolo iti dai seama.....supape indoite,ax cu came rupt,etc. Asta stiu eu,care imi schimbam singur cureaua de distributie. Cat despre schimbat rola intinzatoare,vezi si tu,verifica daca are joc,si daca are o schimbi. Dar nu am inteles ce vrei sa zici"cind schimb distributia vreau sa schimb si cureaua" pentru ca la distributie cam atat ai de schimbat:cureaua si eventual rola intinzatoare. Smile
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ma gandeam daca e important sa schimb si cureau de transmisie(de la alternator)
Skip ads

  • N_ADI_R

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sal! daca ai 1.8i cu 8 valve(supape) nu se intampla nimik, de obicei la 16 valve apare problema asta Laughing
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
recomandat este sa schimbi atat cureaua cat si rolele sau rola intnzatoare; din cate stiu eu nu este problema daca se rupe cureaua la motoarele care au anticamera Rolling Eyes
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
overtaxer a scris:ma gandeam daca e important sa schimb si cureau de transmisie(de la alternator)


se numeste curea de accesorii.
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu am 18i.
Din ce mi-a spus mecanicul am inteles ca asta e unul din putinele motoare la care nu se intampla nimic daca se rupe cureaua de distributie.
De schimbat e bine sa schimbi tot (curea distributie, curea accesorii si rola intinzatoare). In cazul meu rola intinzatoare e de fapt pompa de apa si nu a fost necesara inlocuirea.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR