Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • nastase.adrian

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut.

Tocmai ce am luat un Opel Insignia 2011 benzina 1.8 140cp. A18XER, urmeaza schimbul de ulei, filtre si distributie.
Ca ulei am gasit varianta : Motul Specific Dexos 2 5w30.

Ce parere aveti? Este ok? Eu pana acum la toate masinile vw bora si jetta am folosit tot Motul si a fost ok.

Imi poate spune cineva cat ulei intra in motorul de pe Insignia de 1.8 benzina?

Multumesc,
  • amaier

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut

Legat de ''care ulei'', depinde de buzunar si ''gusturi''. Important e sa fie acreditat (Dexos 2). Eu unul am pus GM, asa-zisul original, dar il schimb la max 7 - 8.000 km. Si pana acuma am pus doar 5w30, dar tinand cont de verile foarte calduroase voi trece la 5w40. In motorul 1.8 benzina intra 4,5 litri.
  • Clio1973

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A1.8XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Domnilor,am același motor ( mașina este din 2009 și a fãcut ieri 50 000 km și nu papã ulei)și am constatat cã dacã pun cât ulei scrie n cartea tehnicã,pe jojã nivelul este pe firul de sârmã la vreo 8 cm peste nivel. N am reușit sã i conving la service
sã punã mai puțin așa cã scot cam 100ml cred ca sã fie la nivel.
La voi cum este?
Cu stimã
  • amaier

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu ''citirea' nivelului de ulei. Cu greu reusesc sa vad nivelul exact, trebuie sa sterg joja (firul de sarma) de cateva ori ca in final sa-mi arate cat decat ok. O alta chestie, daca o scot cu partea gradata spre mine imi arata un nivel, daca o scot invers (cu partea gradata spre masina), imi arata altceva. N-am inteles niciodata care-i faza... Atunci cand schimb uleiul (o fac personal, nu la service) pun cam 4,3 litri (e stiut ca mai ramane un pic prin motor/baie) => asa stiu ca pun im motor cantitatea corecta. Si daca-i cazul, completez... desi nu a fost cazul ca nu-l ''mananca''.
S-a mai discutat despre asta, citez userul GL10PEL: ''Nivelul de ulei nu l-am putut citi niciodata corect pentru ca nu arata ca la celelalte masini.''
Vezi aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=62839

Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR