Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • catala2003

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am facut acest topic din curiozitatea de a vedea parerile voastre asupra anularii filtrului de particule. Este benefic sau nu. Daca da, de ce? Daca nu, de ce? Va rog argumentati...deasemeni si solutii alternative de curatare, gaurire, spalare, ungere cu mir toate sunt demne de luat in seama atata timp cat le si argumentam.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ce nu e corect: Tu te ocupi de anulari dpf, deci topicul nu cred ca e facut cu intentiile cele mai corecte. Sau asa cred eu😃.
Eu am facut anulare dpf, dar sunt convins ca îl puteam rezolva si altfel. La mine s-a înfundat deoarece nu aveam garnitura intre furtunul de la intercooler si admisie, motiv pt care scapã presiune si consuma motorina ca la balamuc. Nu era aer suficient in admisie si compensa cu motorina. Ciudat ca nu a dat eroare pe partea de turbo. Am descoperit acest defect, dupa ce am dt jos dpf-ul. Se auzea un fasait la accelerare brusca. Consumul, la 130 km/h, era 9. Dupa ce am rezolvat, cosumul s-a dus la 6. Înainte de anulare, mergeti la cineva priceput sa vada motivul. Daca are 200 mii, la revedere. Dar cum era al meu, la 140 mii, putea fi salvat. Una peste alta, e bine fara, dar costa...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR