Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,

am o problema cu frana de mana la astra mea, frana pe spate este pe discuri. Am reglat din piulita respectiva de la maneta, tine foarte bine pe stanga, dar pe dreapta nu tine. Ce am observat este ca, cursa cablului la roata dreapta este mult mai mare ca la stanga, adica la roata stanga cablul este mai intins ca la roata dreapta, este posibil asa ceva, se poate regla deundeva? Ca sa ma fac inteles am apasat pe parghia aceia care actioneaza pistonasul de la etrier unde este prins cablul ,si la roata dreapta are o cursa foarte mare pe cand la stanga pot apasa foarte putin, se poate regla ceva pe acolo?

multumesc!
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
normal nu ai ce sa reglezi, etrieri se regleaza automat .
defecte pot fi placute uzate ,cablu sarit din suport,etrier blocat ,
cel mai bine vezi daca pui masina pe rampa si te uiti la pozitia cblului .
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
etrierul nu este blocat, apas pe parghia aceia de actionare si se blocheaza roata
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cablu rupt or something
Skip ads

  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
nu, cablul este ok dar nu se trage ca pe partea stanga ca si cum la roata din dreapta cablul ar fi mai lung Smile
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cablul este blocat in camasa, pe partea dreapta.
Pune cablu nou sa vezi ca merge.
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Ma-am bagat sub masina, cablul este ok, se trage merge bine. Problema este urmatoarea, pe partea dreapta cablulbtrage de parghie pana parghia loveste un opritor iar pe partea stanga cursa este mult mai mica. Pun niste poze sa se vada mai binr
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat

Se poate vedea diferenta foarte bine
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ramane de vazut daca etrierul nu este blocat.
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Frana de picior tine bine, am incercat Si se infraneaza rotile spate deci pistonasul nu cred ca este blocat. Se poate umbla la cursa acelei parghii?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca tin bine minte, se regleaza cablul individual
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Chiar daca se regleaza individual cablul problema nu se rezolva. La mine trebuie sa se regleze cumva cursa pistonului deoarece are cursa prea mare si parghia de care trage cablul se opreste intrun opritor, frana tine cat de cat pe acea roata dar nu suficient
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dai jos etrierul si invarti de piston .cred ca la tine este defect sistemul de reglaj automat.
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sal
eu am o problema asemanatoare
trag frana de mana tine, dupa care daca o las si o trag din nou, nu mai tine la fel, dar stanga tine, dreapta spate nu tine indeajuns (asta am descoperit-o la ITP) tine undeva pe la 55%, am aruncat un ochi si daca o las mai mult timp pistonasul isi revine singur, dar dupa ce o trag prima data nu mai revine pistonasul decat greu inapoi, cred totusi ca e ceva stricat sau defect la mine (mai mult ca sigur), dar cred ca si la tine.
cablul este compus din doua bucati, la mine, prima pana la jumatatea masinii spre spate, dupa care a doua parte este asa: o bucata intreaga care duce de la o roata la alta ( tot cablul este ca un '' Y '' dar intors), poti verifica suspenzi masina , o asiguri, dupa care scoti cablul din dreapta si vezi daca se trage usor, si pe urma iti dai seama daca este blocat sau nu cablul.

poate sa ne zica cineva daca a facut reconditionare cu piese si daca se merita, eu sincer pana la urma cred ca o sa incerc reconditionare

spor la treaba
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Cablul functioneaza foarte bine si da este separat pe fiecare roata. Cred ca are dreptate TIRNAVENI in legatura cu autoreglajul. Imi poate spune cineva cum se face asta? Se invarte pur si simplu de pistonas cu un cleste ceva?
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
la mine este etrier Bosch, am desfacut etrierul de pe butuc/disc (a nu se interpreta ca a fost demontat etrierul bucata cu bucat) si am dat si placutele jos, si am invartit pistonasul , dar nici-un rezultat, am invartit cu un mox sau ceva de genul asta.

MARE ATENTIE
sa nu calci frana daca nu ai placutele puse si etrierul montat, pt. ca pe urma (nu stiu cum e la tine dar la mine e prin presare si infiletare pistonasul) iti trebuie o presa speciala , dar daca cauti un pic pe net sau vezi o trusa de scule iti dai seama care e presa, potii sa iti confectionezi si tu una rudimentara si sa si invarti pistonasul in acelas timp si rezolvi.

am vazut pozele nu este la fel, dar sa nu fie pe acelas principiu

la mine etrierul din dreapata a avut pistonasul scos ca mult inafara si problema cred ca de acolo se trage
bafta si spor la treaba
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Etrierul fara arc trebuie chimbat - am schimbat si eu unul si s-a rezolvat aceiasi problema - 320 LEI nou cu cel vechi la schimb.

Roata spate stange.
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
cred ca o sa incerc sa dau etrierul jos (cand nu este frana de mana trasa vreau sa va spun ca se vede clar pistonasul retras mult deoarece daca misc de etrier are un oarecare joc se misca pe tije). Cum spuneam o sa dau etrierul jos si o sa-l invart inainte inapoi sa vad ce se intampla, o sa-l mai desurubez putin ca sa se apropie de placute.
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La mine problema s-a rezolvat prin schimbarea etrierului de pe partea dreapta spate cu unul luat din dezmembrari, de aici de pe forum. Asa ca apeleaza cu incredere la cei care vand aici si schimba-l.
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu ce oare ar putea sa aibe. Pistonasul merge doar ca se retrage mai mult, nu stiu care este principiul de autoreglare. Oare se poate repara?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR