Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am o intrebare: ce ulei este recomandat sa folosesc pentru astra h? Dupa reconditionarea casetei mi s-a pus ulei ATF 220 D II D rosu, iar acum l-am schimbat cu Febi Bilstein verde. Schimbarea am facut-o ieri, dar dupa cativa km parcursi pana acasa, am simtit volanul mult mai tare decat inainte; este normal?
Poate sa imi spuna cineva ce norme ar trebui sa respecte uleiul? In momentul schimbarii s-a realizat curatarea cu ajutorul unei sticle dar dupa operatiune culoarea era tot una maronie. Cum pot curata cat mai eficient instalatia?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Probabil trebuie sa faci aerisirea prin barcari usoare (Complete) vezi si tu...
https://www.clubopel.com/vie...p=1763521#1763521

Cum pot curata cat mai eficient instalatia? (il schimbi mai des 1 luna pana devine mai curat)


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 04 Apr, 2015 12:08 pm
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
au fost facute in service destule barcari complete:) voi mai incerca si eu, eventual voi verifica nivelul sa fiu sigur ca este suficient lichid.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Si cu uleiul pus de ei cum mergea daca mergea bine, nu trebuie decat multe barcari usoare.
Daca merge greu de la inceput reconditionarea casetei este nereusita.

Eu spun sa faci multe barcari usoare, este aer in instalatie sa intervenit asupra ei, deci e aer de scos... vorbim peste 3 luni ar trebui sa isi dea drumul daca circuli cu ea.
Poate sunt piesele noi din caseta si pana isi fac rodajul mai dureaza ceva.

Verifica si mufele de la pompa daca sunt prinse, bine.

intrebare: Ce anume ai reconditionat la caseta?
Skip ads

  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Caseta a fost reconditionata in urma cu 2 ani:) si am schimbat uleiul fiindca am parcurs in jur de 60.000km, si in plus nu am stiut sigur daca atunci au bagat ulei rosu sau verde, iar culoarea era dubioasa. Probabil voi mai lua 1L de ulei si voi mai face inca o data procedura de curatare; e posibil sa fi prins si aer si sa aiba nevoie de timp si miscari ale volanului; voi reveni cu detalii;
care ar fi principalele probleme daca s-ar folosi ulei rosu? cat timp l-am avut pe cel rosu volanul chiar se misca aproape singur(la gropi sigur se misca singur), desi citisem ca multi se plangeau de greutatea cu care se misca; ar trebui sa fie ceva avantaje si dezavantaje, mai ales ca reconditionarea s-a facut la trami, care nu cred ca ar fi folosit rosu, daca nu ar fi fost multumit si sigur de el.

PS: castea pierdea prin partea dreapta lichid, asta din cauza burdufului care nu a fost prins cum trebuie; de atunci e prins cu soricei si nu mai intra apa pe acolo...sau nu ar trebui sa mai intre; deci s-au schimbat semeringurile din capete...altceva nu stiu ce s-a mai facut, dar de atunci nu a pierdut nimic
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pus tot f.. si nu are nimic
Si cum ai facut operati de schimbare poate ne scapa ceva.
Scos/bagat in Borcan? sau ai desfacut si altceva...

Poate mai vin colegi cu ceva pareri...
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
S-au scos/extras aprox 400ml, s-au pus 400ml din cel nou, dat stanga dreapta, si repetata operatia, iar la sfarsit cei 250ml ramasi au fost pusi in locul celui amestecat din borcan.
Eu as incerca metoda desfacerii unui furtun si lasat sa se scurga tot si in acest timp sa tot torn peste, dar din pacate nu am unde sa fac asta:)
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nici nu cred ca este bine sa fie scos tot... mai bine mai schimbi odata n.... daca nu este curat...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR