Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!

Sunt inspector de asigurari. In acest topic voi incerca, pe cat posibil, sa va consiliez in problemele pe care le aveti vis-a-vis de utilizarea politelor de asigurare auto.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Am cateva intrebari in legatura cu asigurarile si mi-ar face placere sa aflu raspunsurile de la cineva din domeniu.1) Daca o persoana este proprietarul unei masini dar nu detine permis de conducere poate face asigurare pe numele lui ? Si daca se intampla un accident cu acea masina cine va fi sanctionat ca si punctaj bonus/malus ? Soferul desemnat sa conduca sau proprietarul ? Si daca trebuie sanctionat soferul,in ce fel ? 2) Cam aceeasi intrebare si in cazul firmelor. 3) Daca eu ca si sofer fac accidente din vina mea cu masinile altora voi fi sanctionat ca si punctaj bonus/malus in cazul in care si eu detin o asigurare auto pt masina mea ? Cred ca m-am repetat putin...Multumesc !
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut!

O intrebare: Daca se face un dosar pe Casco , pentru un parbriz - se va inlocui exact acel tip/model/producator care este pe masina ? Sau se poate alege producatorul/modelul cum vrea clientul ?
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
mariocove a scris:Salut ! Am cateva intrebari in legatura cu asigurarile si mi-ar face placere sa aflu raspunsurile de la cineva din domeniu.1) Daca o persoana este proprietarul unei masini dar nu detine permis de conducere poate face asigurare pe numele lui ? Si daca se intampla un accident cu acea masina cine va fi sanctionat ca si punctaj bonus/malus ? Soferul desemnat sa conduca sau proprietarul ? Si daca trebuie sanctionat soferul,in ce fel ? 2) Cam aceeasi intrebare si in cazul firmelor. 3) Daca eu ca si sofer fac accidente din vina mea cu masinile altora voi fi sanctionat ca si punctaj bonus/malus in cazul in care si eu detin o asigurare auto pt masina mea ? Cred ca m-am repetat putin...Multumesc !


Salu!
Asigurarea RCA si Casco se incheie intotdeauna pe numele proprietarului din acte. Daca se petrece un accident cu acel auto, indiferent cine conducea auto, despagubirea se face pe polita RCA a proprietarului masinii.
Clasa de B/M este inregistrata pe combinatia de CNP si Serie sasiu. Prin urmare, daca o persoana detine 2 masini, va avea clase de bonus malus independent pe fiecare masina. Daca face accident cu o masina, va scadea in acest clasament B/M doar pentru acel auto. La fel se intampla si in cazul firmelor (persoane juridice).
O mica precizare...cum spuneam, clasa de B/M este inregistrata pe combinatia de CNP si Serie Sasiu -> prin urmare, daca cineva detine 2 masini si face accident cu una dintre ele, pentr auto cu care a avut accident ii va creste polita foarte mult (cam dublu de obicei), iar pentru celalat va creste, insa putin.


Vlad-OPC
De obicei, companiiile de asigurari cauta varianta cea mai ieftina. Clientul nu poate alege ce model/marca de parbriz se va monta, acest lucru o va face persoana care se ocupa cu instrumentarea dosarului de dauna. Dar sunt obligati sa iti puna acelasi tip de parbriz (daca de exemplu ai parbriz atermic, va trebui sa-l inlocuiasca cu unul tot atermic; daca ai geamuri fumurii, va trebui sa puna tot un geam fumuriu in loc).
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Spune-mi te rog cum vezi produsul Casco Express de la Omniasig !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am vandut masina ca piese pentru ca in urma unui accident a fost declarata dauna totala economica. Care e procedura de optinere a bonusului anterior la urmatoarea masina?
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:Spune-mi te rog cum vezi produsul Casco Express de la Omniasig !


Din cate am citit despre acest produs (nu stiu prea multe despre el), se pare ca nu asigrua dezastre naturale, vandalism, dauna totala/furtul total si este adresat persoanelor peste 30 ani. Reparatiile se fac doar in service-uri partenere (nu si reprezentante). Practic asigura doar coleziunile in trafic.

Gabi.B.HD

Pentru preluarea clasei de bonus/malus pe noua polita RCA. Va trebui sa te prezinti intr-o agentie a asiguratorului (nu la broker, de obicei acestia nu se complica cu preluarea clasei) cu o copie RCA vechi si dovada scoaterii din circulatie a masinii vechi.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR