Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua Opelisti,

astazi, in urma unei vizite la un supermarket cu rampe in parcare pentru a incetini masinile, a picat teava de esapament care vine din toba intermediara.

Practic, teava este inca legata de toba intermediara, dar atarna pe jos deoarece capatul care intra in "cotul de racord" care duce la toba finala nu mai sta in acel cot. Deci, nu stiu bine cum sa explic, este un fel de cot care leaga teva si toba finala, ei bine, teava nu mai sta in acel cot si o tarii pe jos.

Am legat teava oarecum cu niste sarma ca sa nu mai merg cu ea pe pamant, dar practic nu mai sta in cot, cade si evident masina e zgomotoasa si relantiul e aiurit.

As putea sa mai ridic masina pe cric si sa scot niste poze sa vedeti ce prostie a facut fostul proprietar cu esapamentul. Toba finala si cotul inaintea ei sunt legate cu sarma... Eu am adaugat sarma acum si la teava.

Intrebarea mea este, ce piese trebuiesc cumparate? Trebuie sa refac esapamentul? Sau ajunge o teava noua si un racord sau nu stiu.

Multumesc frumos!
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi toba intermediara contine si o teava cu care este legata de cea finala
de obicei se ia setul complet si se inlocuieste.. cu sistem de prindere cu tot
dar se poate improviza...
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
sau apelezi la un service esapament sa-ti puna evacuarea pe linia de plutire ocazie cu care ti se verifica si suportii de pe caroserie + tampoanele de cauciuc si sti o treaba. Uneori ,,vechii proprietari,, fac improvizatii ciudate.
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Improvizarea la un service de esapamente cam cat ar costa? Improvizarea mea tine, dar nu o sa trec ITP in Noiembrie ca noxele nu iesa din "spatele masinii" ci dedesubt Laughing

Schimbarea totala a sistemului de esapament de la intermediara ar putea fi prea costisitor Sad

Un sistem de la dezmembrari este o optiune?


Ultima modificare facuta de Sh4rX la Sam 18 Apr, 2015 11:08 am
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am vazut toba noua si la 100 RON dar ma indoiesc ca tine mai mult de 2 ani..
din dezmembrari una originala in conditii bune ar fi o solutie mai buna.
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Hmmm, daca tot am de facut interventii la esapament, as avea o intrebare. Sunt probleme la ITP daca fac straight through? Nu de cocalareala, dar imi place cum suna fara toba, cel putin fara cea finala... Evident las catalizatorul, elimin doar tobele Very Happy

Va intreb deaorece cand am fost la autentificare cu ea, mi s-a zis ca la esapament este cam zgomotoasa, si as avea probleme la ITP. Nu prea am bagat in seama, dar se vede ca deja de atunci aveam "scurgeri". De cand a picat de tot, se aude ca un muscle din ala din `69 fara gluma Very Happy
  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Hmmmm. Eu as alege varianta care se apropie cat mai mult de original macar cu privire la zgomot(alta poluare).

Edit:,acum Vad vectra b 2002 ""full optional".
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pai daca de exemplu dau jos catalizatorul ce fac? Ma trec la ITP ca E0 sau il pic... Intrebarea e, se pica numai din cauza noxelor sau si de la zgomot? Nu stiu cum e ITP-ul la noi...
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca evacuarea nu-i conforma te pica si daca nu ai noxele conforme nivelului de poluare din talon
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pun aici "rezolvarea", asa de curiozitate si ca sa radeti putin Very Happy Am fost la service de esapamente, si mi s-a zis ca toba finala este... de Dacia! Fostul proprietar a spart evident finala, si a inlocuit-o cu una de Dacie Very Happy Si a pus un capat lucios sa nu se vada toba ruginita de Dacia. Deci, am nevoie de o noua toba finala cu tot cu sistem de prindere Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR