Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Mi s-au uzat anvelopele de vara de 14 pe care le am si ma gandeam sa le inlocuiesc cu unele de 15 si sa schimb si jantele de tabla cu unele de aliaj. Mi-a spus cineva ca voi pierde din putere si voi avea consum mai mare punand anvelope mai mari (si deci si mai late). Corsa mea cu 85 de cai e suficient de sprintena acum si n-as vrea sa se miste mai greu. Cine a mai facut schimbarea asta, a avut vreun impact vizibil la performante / consum?

Multumesc
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai in civ si roti cu rante de 15? Daca da, poti monta linistit roti cu acele dimensiuni si nu vei constata mari diferente.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu am de 16 pentru vara si nu am simtit diferente de putere. Avand balonul mai mic, simti mai tare denivelarile/gropile fata de cele de 14, cu balon mai mare. Eu am pe 14, din tabla, pentru iarna si de 16, din aliaj, pentru vara.
  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
am pe 14 ambele seturi iarna/vara si sunt multumit.
Skip ads

  • cristi_lhx

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2008 TWINPORT 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2009

  • Mesaj Privat
puidesomn a scris:Salut
Mi s-au uzat anvelopele de vara de 14 pe care le am si ma gandeam sa le inlocuiesc cu unele de 15 si sa schimb si jantele de tabla cu unele de aliaj. Mi-a spus cineva ca voi pierde din putere si voi avea consum mai mare punand anvelope mai mari (si deci si mai late). Corsa mea cu 85 de cai e suficient de sprintena acum si n-as vrea sa se miste mai greu. Cine a mai facut schimbarea asta, a avut vreun impact vizibil la performante / consum?

Multumesc


Parerea mea e ca anvelopele de 15 sunt cele mai potrivite pentru Corsa D. Eu din reprezentanta am luat-o cu 185/65/R15 si nu vad de ce ai pierde din putere. Eu am 80 de cai si crede-ma ca e destul de sprintena masina. Presiunea in roti are si ea ceva de spus............ Eu niciodata nu am avut sub 2.5 bar / roata. E adevarat ca circul pe drumuri bune si de aceea merg si cu 2.7 bar fata si 2.9 spate daca sunt putin incarcat. O franare ireprosabila si o tinuta de drum nota 10. Pe curand....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cei 85cp recomand 14" maxim 15", normal ca vei avea un consum putin marit si va fi mai putin fasneata. Cauciucul e mai greu, janta de aluminiu este mai grea decat una de otel, explicatia este simpla.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR