Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Astazi, un baiat destept, pe Calea Vacaresti a plecat de pe partea dreapta fiind parcat (langa Agip) si a vrut sa treaca direct pe banda 2 (impresia mea e ca a vrut sa intoarca) si m-a acrosat in usa dreapta spate, aripa spate si janta. Baiatul e asigurat la Asirom, am facut constatare amiabila (dar imi venea sa-l bat amiabil).
Masina mea
... si masina lui
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Ini pare rau de incident .
Arata destul de sifonata aripa ,dar bine ca nu s-a întâmplat mai rau .
Masina lui vad ca nu are mare lucru .
Oricum e nasol ,ca pierzi timp , te enervezi pe drumuri etc.
Bafta si sper sa nu mai ai incidente neplãcute.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E un pic sifonata, nu stiu daca va putea fi indreptata, daca nu va trebui inlocuita, ceea ce nu prea mi-ar conveni (taiata, sudata...), dar vom vedea. Si usa e exact pe nervura...
A lui, pe langa bara, mai avea farul (se desprinsesera toate prin ele - xenon), aripa, intercoolerul era spart, ii atarna intr-un furtun... Apa aia cursese de la spalatorul de faruri.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@clau70 din ce se vede in poza ai scapat relativ usor elementele de tabla se indreapta, sa nu fi patit ceva la flexride daca te-a lovit in roata a lui arata mai rau si cum ziceai si tu merita o bataie amiabila.Smile
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu, flexride nu a patit nimic, janta e usor ciobita si zgariata
Problema mea e aripa, de fapt pasajul rotii (si chiar si usa), sunt indoite pe dublura.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
se indreapta si aripa si usa daca meseriasul e bun nu baga kit mai deloc..Wink
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Vom vedea, mi-a dat de lucru baiatul ala... asigurari, service...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Imi pare rau...
Ai Casco?
Daca da, incearca sa repari pe Casco cu regres... Idea (eu asa am procedat)
Chiar daca ati completat formularul tot va trebui sa mearga si el la asigurator...(pentru tine)
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu am casco, am avut primii 2 ani.
Nu trebuie sa mearga si el la asigurator. In seara asta am fost sa ma intalnesc cu un fost coleg care e sef pe daune la o societate de asigurari (nu la Asirom) si ma trimite la cineva, a si vorbit cu respectivul. In principiu (si el a fost constatator de daune), mi-a spus ca usa neaparat se inlocuieste, la fel si aripa spate (are intaritura in zona aia, ca si usa) care trebuie taiata undeva mai sus de pasajul rotii, dar se poate si repara... o sa vad variantele.
In plus de asta, fiind o lovitura usoara si in roata, mi-a spus a neaparat trebuie verificata si alinierea rotii/puntii spate. Asta e Sad .
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Imi pare rau, @clau Sad Dar se repara, stai linistit, o sa arate ca noua. Trebuie doar sa ai grija intradevar, la roata, suspensie, etc. Desi janta nu e zgariata adanc, deci socul a fost mai mult in usa/aripa. Sa stai cu gura pe cei din service sa o verifice bine, sa nu le scape ceva. Si eu am intrat cu fosta masina intr-un tip care nu s-a oprit sa dea prioritate pe niste stradute si in service nu mi-au verificat radiatorul si tevile de la aerul conditionat, apoi cativa ani m-am chinuit cu aerul ca pierdea freon....
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, se repara, dar numai de asta nu aveam timp si chef Sad . Intradevar, socul a fost mai mult in usa si aripa/pasaj (m-a miscat un pic de fund, nevasta-mea era in spate cu copilul si a dat un pic cu capul in geam Sad ). Maine ma duc la constatare, apoi sa vad unde ma hotarasc sa o repar. O sa stau cu ochii pe ei, sunt tipicar la chestiile astea!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu am reparat-o la Union Motors, la Otopeni, a iesit bine, nu se vad diferente...,ramane sa vedem in timp, cat tine...
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Vom vedea... variantele.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Azi am facut constatarea, mi-a dat sa schimb usa spate, janta, de verificat puntea spate, si de reparat aripa spate (pasaj roata) cu mentiunea ca daca service-ul da ca varianta inlocuirea aripii spate se va face reconstatare si inlocuire. Partea proasta e ca trebuie taiata aripa Sad , cam asa:
P.S. Gyzmo, ai avut dreptate, Asirom cere sa vada si cealalta masina, sa masoare, sa vada daca se potriveste locul impactului... dar si celalalt si-a facut azi constatare ca avea Casco tot la Asirom asa ca nu a mai fost nevoie sa vina... zici ca e puscarie la astia, urmariti in birou, in hala de constatare cu camere de supraveghere...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Tot patitul e priceput... Idea
Ti-am spus ca asa va fi, de cand au intrat pe ei cu verificari peste verificari, le este frica si cauta sa se acopere...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, asa e, stau astia cu ochii pe ei... inainte nu era asa. Am vrut sa ii dau... ceva constatatorului (ca asa e la noi), da' n-am avut unde, imi era mie frica ca iese unu de la DNA de sub birou Smile .
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sorry for you Sad Fierul se face, copilul si sotia, ca erau in spate sa fie bine. Si eu tot cam in aceeasi formula umblu cu copil de 2 ani si sotia in spate, in masina. De aceea imi inchipui ca nu a fost foarte placuta faza, mai ales ca sotia a dat cu capul de geam... Îl strngeam de gat daca aveau cea mai mica zgarietura...sau direct la tribunal ne vedem. In alte tari, de exemplu Anglia, ºocul, sperietura sau orice minima forma de vatamare fizica rezultata dintr-un accident auto, mai ales daca exista si un copil afectat, ar fi platit-o toata viata lui, pentru ca se initiaza un proces si se examineaza foarte detaliat conjunctura producerii accidentului apoi se stabileste o comisie care te viziteaza regulat(ca victima), sa vada daca cumva mai ai traume sau alte afectiuni dupa accident. Se numeste "claim" pe acolo. E foarte serioasa treaba.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Merci RaduRek, fierul se face, asa e. Pe moment nici macar n-am stiut ca sotia a dat usor cu capul in geam, mi-a spus abia dupa ce am plecat de acolo, iar copilul era langa ea (a si adormit un pic Smile cat am stat la "amiabil" Mad ). Anglia e Anglia, Romania e Romania... mai avem mult pana sa ajungem la nivelul lor... pana la urma, bine ca a fost doar asa. "Claim" se numeste si la noi... "Claim Expert GIE" -> societatea care efectueaza constatari de dauna pt Asirom si Omniasig Smile .
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Stati linistiti ca mai avem mult! Si suntem departe de alte tari, nu mai vorbim de Anglia. Eu am avut accident in Slovenia ..m-a lovit o domnisoara in spate si pentru ca aveam copilul in masina a venit masina de politie in 5 minute cu sirene si alte alea (doar pt ca era un minor in masina). 10 minute au durat actele eliberate de politist la fata locului(dovada valabila pe tot teritoriul Europei, duba politiei era dotata cu tot ce trebuie de la conexiune la internet pana la imprimanta), iar constatarea la asiguratorul din Slovenia a durat 15 minute.
Legat de acidentul tau Clau eu as lasa aripa originala pe masina si reparata...e cam nasol cu taiat.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@alre, si eu as lasa aripa originala, mi-e groaza ca ar taia-o! Dar sa vedem ce spun si astia la service, daca poate fi indreptata inclusiv contraaripa si nici sa mi-o umple de chit... La ora 13 am programare pentru revizia anuala, o sa ma sfatuiesc si cu cei de la service. As fi preferat sa ma ia din aripa fata pana in usa spate (care se imlocuiau), dar fara aripa spate Sad .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR