Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Idee e ca si taiata, pe zona cu sudura tot se pune chit, mai putin da se pune. Zona sudata e expusa la rugina mai ales pe interior(acolo trebuie atentie ..sa isi faca treaba vopsitorul, ca multi fac exteriorul si apoi partea de interior e ecoperita de protectia aceea de plastic..clientu' vede exteriorul si atat). Cand vine necazu nu te intreaba unde vrei sa fie lovitura.
Daca service-ul unde o duci e competent si are prese de indreptat, tabla se trage...
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cel de la reprezentanta, de fapt tinichigiul care mi-a fost recomandat, a aruncat o privire si a spus din prima ca aripa trebuie inlocuita.. Dupa aia am stat de vorba cu seful de la tinichigerie si mi-a spus ca in cazul in care se taie si se inlocuieste (exact cum arata in poza de pe pagina precedenta) se da cu nu stiu ce spray-uri cu zinc pe interior, ca sudura e in argon in puncte si ca nu prea se arde/deformeaza tabla (problema n-ar fi sub protectia de plastic, ci intre intre aripa si contraaripa, la prag...)... dar se poate si trage la rece cu un dispozitiv (de fapt se sudeaza niste cuie, ca sa zic asa, de care se trage tabla, deci tot pune un pic de sudura, dar cantitatea de chit ar fi mai mare si conturul mai dificil de refacut. Chiar nu stiu ce sa fac, cei care au experienta in asa ceva poate mai imi dau cate un sfat.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Azi am lasat masina la reparat - inlocuit usa, indreptat aripa spate, vopsit..., janta n-am gasit pe nicaieri, nici in tara, nici afara (nu se mai produce modelul asta, nici producatorul nu o mai are in stoc) Sad . Are o ciobitura si e zgariata in cateva locuri, am retusat-o eu, dar am vorbit la asigurari si imi dau banii pe ea, cat am dat eu in 2011. Sper ca marti/miercuri sa fie gata si sa iasa bine.
Pe perioada reparatiei m-am procopsit cu un Hyundai i30 (2014), 1.4CRDI, 90CP/220Nm Smile .
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Vezi numa' sa nu le propui vreun schimb! Smile
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La 90 cp si 220 Nm rupe asfaltu' nu alta Smile. Bafta cu reparatia
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E diferenta intre Astra J si i30, e un alt sentiment, materiale mai proaste, confort mai slab, o senzatie mai de saracie... se simte ca e mai low cost i30... dar ce m-a impresionat e silentiozitatea motorului (zici ca e benzina) si manevrabilitatea cutiei de viteze... e unsa. Plus ca, in ciuda faptului ca e usor mai mica decat Astra (lungime, ampatament...), in aceiasi pozitie a scaunului soferului pe care o folosesc, e mai mult spatiu pe locurile din spate in i30 Sad . Am mers azi vreo 20 si ceva de km in oras, motorul trage binisor (cred ca afara nu mai face fata) si am avut un consum de 7.6L/100km.
Merci, alre!
L.E. Borsy, nu le propun, stai linistit Smile , cu toate ca i30 e 2014 si are 18k km!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cat dureaza 'operatia'? Important e sa iasa vopseaua la culoare..........
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
5 zile mi-au zis, da' nu vreau sa-i grabesc! Si eu sper sa iasa la culoare...
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
E ok ca nu dureaza mult. Bafta multa.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Merci,
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Update:
Azi am luat masina de la reparat. A durat cu vreo 2 zile in plus pentru ca dupa indreptare mi-au facut si zincare pe aripa din spate si nu aveau nu stiu ce solutie... A iesit foarte bine, dar nici nu vreau sa va spun cat a fost devizul Shocked
In timpul reparatiei:
Si dupa:
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pare ca a ieșit bine. La ușa din spate pare ca ar avea ceva dunga lângã aripa, oricum una peste alta pare foarte bine. Te gândește la un polish total? Ce deviz au bãgat? 5000 RON?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
A iesit foarte bine, nu se vede diferenta de nuanta intre usa fata (vopsea originala) si cea spate (vopsita). Nu are nici o dunga, poate sunt ceva umbre, reflexii... Devizul? 12.000lei fara janta (nu am gasit-o, nu se mai fabrica modelul, nici producatorul nu o mai are in stoc... am luat banii pe ea de la asigurari separat 500lei)
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pfff, cum sãrãcia deviz de 12000 RON pentru o ușa si o aripa?! Sunt parfum bãieții! Important e ca a ieșit bine si Doamne ajuta sa nu mai ai alte incidente. Bafta.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai numai usa cheala a fost 4750 lei pe deviz. Da, sunt scumpi baietii... mi-am luat copii dupa deviz.
Merci, la fel.
LE. E 240lei/h (fara TVA) de manopera la astia Shocked .
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Asta e si strategia....vindem masini ieftine, iar piesele scump....ajungem cu totii acolo...in service.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E, astia au exagerat ceva, cred ca este un "meci" intre ei si soc. de asig.
Oficial au alte preturi afisate, cel putin la manopera.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pare ca au facut treaba buna. Fara incidente pe viitor iti urez!
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
La mine anul trecut aripa fata stg de schimbat,bara fata schimbata,far stg ,proiector stg,claxon si cutia de sigurante...a fost 7500 lei devizul.
Dupa ce am luat masina din service cei de la asigurari mi-au trimis o scrisoare in care spuneau ca suma li se pare enorma si ca vor sa faca verificari la service sa vada facturi,deviz.etc.....masina a fost reparata pe asigurarea celei care m-a lovit.
Asa ca 12000 lei nu ma mira cu nimic..este bine ca a iesit ok masinuta.
Ps:imi plac mult jantele tale:).
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@alre, multumesc asemenea!
@paul2004, a iesit bine, eu sunt multumit (au fost mici scapari pe partea de asamblare a tapiseriei, dar s-au rezolvat). Si eu am ramas uimit cand am vazut devizul, dar asa cum am mai spus, e un "meci" intre ei. Treaba lor! Jantele sunt after market Alutec Toxic. Nevand crom pe masina (in afara de grila fata) am preferat sa iau niste jante grafit...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR