Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • AlexRRR

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2020

  • Mesaj Privat
hiperul a scris:***** PROBLEMA REZOLVATA *****

Cum a rezolvat?
Are cineva idee?
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Detin un Opel Astra H 1.7 Z17DTH cu o problema la care nu ii dau de cap.
In sarcina, cand urc un deal sau pe drum drept la 120km/h se aprinde martorul masina+cheie si imi intra in limp mode. Martorul dispare daca opresc motorul sau dupa cateva minute de mers mai linistit.

Pe tester am eroarea P0234 5B deviatie pozitiva.

Pana acum am schimbat senzorul Map (bosch) de pe galerie, si electrovalva turbo(pierburg). Masina in continuare prezinta aceleasi simptome.

Mecanicul a verificat vacumul si este OK (parca zicea ceva de 0.7 bari cred), nu a gasit nici un furtun spart sau intercoolerul.
Ce mai pot verifica, sau ce probleme mai pot fi pe acest cod de eroare?( precizez ca nu am doua maini stangi si ma descurc cat de cat)
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:Scuze ca nu am mai postat, lipsa de timp din cauza ca s-a marit familia Smile . Problema s-a rezolvat prin schimbarea intercooler-ului cu unul second (multumesc @tonystorm). Tind sa cred ca intercoolere-le ajung asa deoarece nu se racesc bine (la o masina care merge si mai sportiv nu numai batraneste) in partea inferioara si se umfla tevile. Am observat ca este un cablu electric cu o izolatie groasa prins de partea inferioara a grilei din bara si obtureaza fluxul de aer spre partea inferioara a intercooler-ului. Ma gandesc sa nu fie asta cauza unei raciri precare si de aici compromiterea intercooler-ului.


sov a scris:Am avut și eu exact aceeași eroare la astra h, cu martor aprins în bord, limitare turație la 3000, plus ca motorul trãgea f greu, nu aveam demaraj. Rezolvarea în cazul meu a fost curãțarea traseului dintre admisie și turbo. Au scos de acolo, vreo 2 kg de depuneri, dupã care motorul a fost ca nou. Întâi curãțați acest traseu, apoi schimbați sensorul de presiune, pt ca ala cel mai sigur nu e defect, el apare ca fiind vinovat deoarece nu ii vine aerul corespunzãtor. Am vazut și eu când curata, era un tub metalic cu diametrul de vreo 4-5 cm, care întra în galerie cred, din care mai era liber cam 1 cm, restul erau depuneri.
Sper sa ajute și pe alți colegi, eu m-am chinuit vreo 3 luni cu aceasta eroare, la vreo 4 service-uri, mecanicii veneau care mai de care cu soluții sa schimb jumãtate din mașinã, soluția am gãsit-o pe net, prin ajutorul unor colegi de pe forum,carora le mulțumesc pe aceasta cale.

de aici: Eroare P0234 5B dar positive deviation vectra c z19dt 2004
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR