Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Va salut, am cumparat acum 2 luni un Astra G adusa din Germania de la un "samsar",fiind prima masina nu prea aveam idee cam ce acte mi-ar trebui, a zis ca-mi face un C/V intre mine si neamt ,bun, in brief-uri este trecuta alta persoana , "samsarul" fiind intermediar ,el mi-a zis ca trebuie sa fac la notar o declaratie pe propria raspundere ca persoana din brief-uri mi-a fost sofer, asa am si facut, masina a fost adusa pe roti ,am scos primul rand de numere rosii, cand am fost sa scot al 2lea rand de numere rosii ,tipul de la ghiseu mi-a zis ca nu eu trebuie sa dau declaratie la notar ,cel din talon trebuie sa dea ca mi-a fost sofer,mi-a zis ca altfel nu pot inmatricula masina si daca eventual vin sa iau si cel de-al 3lea rand de numere rosii nu imi va da ,exista alta solutie pentru a putea inmatricula masina? Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia. Va multumesc.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ai cam muscat-o si se pare ca cei ca tine nu mor, ci doar se schimba... De ce nu sunteti in stare sa va interesati intai de ce acte e nevoie, apoi sa cumparati masinile?
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Imi dau seama ca trebuia sa ma interesez mai mult,dar acum fapta-i facuta ,incerc sa o scot la capat..cumva.Deci nu exista alta solutie?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
gigi04 a scris: a zis ca-mi face un C/V intre mine si neamt

Ai intrebat cum iti face contract intre tine si neamt? Se duce el i jermanica sa-l semneze neamtul sau te duci tu? In orice alta varianta decat daca vezi tu cum semneaza neamtul acel contract, sansele sa fie fals sunt de 99,99%.
Acum, nu ai decat sa dai de samsar si sa incerci sa pui actele in ordinea pe care o cer cei de la inmatriculari, dar va fi foarte greu.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
gigi04 a scris:Va salut, am cumparat acum 2 luni un Astra G adusa din Germania de la un "samsar",fiind prima masina nu prea aveam idee cam ce acte mi-ar trebui, a zis ca-mi face un C/V intre mine si neamt ,bun, in brief-uri este trecuta alta persoana , "samsarul" fiind intermediar ,el mi-a zis ca trebuie sa fac la notar o declaratie pe propria raspundere ca persoana din brief-uri mi-a fost sofer, asa am si facut, masina a fost adusa pe roti ,am scos primul rand de numere rosii, cand am fost sa scot al 2lea rand de numere rosii ,tipul de la ghiseu mi-a zis ca nu eu trebuie sa dau declaratie la notar ,cel din talon trebuie sa dea ca mi-a fost sofer,mi-a zis ca altfel nu pot inmatricula masina si daca eventual vin sa iau si cel de-al 3lea rand de numere rosii nu imi va da ,exista alta solutie pentru a putea inmatricula masina? Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia. Va multumesc.

relax! o poti inmatricula fara probleme.
Zici ca ai scos un rand de nr rosii asadar daca vrei sa iei definitive faci totul conform procedurii, traduci brifurile.
Mie mi-a adus un prieten masina din austria (eu zic ca am luat-o eu, pt ca eu am ales-o de pe site, el a fost "soferul"), contractul la fel s-a facut intre mine si austriac.
M-am dus la ghiseu am scos un rand de nr rosii, am facut calculele si am zis, daca mai astept inca o luna scade taxa cu vreo aprox 100 euro, toate alea se intamplau intre craciun si revelion, am mai calculat eu, nr rosii, asigurare inca 30 zile ssmd, si am decis s-o trec pe nr definitive pt ca tot acolo ajungeam.
Am facut toata procedura, RAR, birou traduceri acte (brifurile) contractul l-am tradus eu pt cucoana de la primarie, chitante ssmd, si m-am dus la inmatriculari.
Acolo mi-au cerut sa le aduc dovada cum am adus masina, le-am zis ca masina a intrat pe roti in vama, iar de acolo a venit cu nr rosii, am dat declaratie pe propria raspundere ca masina a fost adusa pe roti in tara si ssmd, si ca nu a fost implicata in vreun accident.
Am bagat actele, am asteptat 2 ore, au iesit numerele.
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Asa am facut si eu ,am fost la notar am dat declaratie ca persoana din brief-uri a fost soferul masinii,am scos de 2 ori numere rosii,a 2a oara cand am fost cel de la ghiseu mi-a zis ca nu eu trebuie sa dau declaratie,ci cel din briefuri ca altfel nu pot inmatricula masina,am vorbit si cu "samsarul" si el mi-a zis ca nu ar trebui sa fie probleme ca a mai vandut n masini inaintea mea prin aceeasi procedura si nu a mai intalnit sa nu o inmatriculeze ...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu am facut declaratia pe propria raspundere acolo la ghiseu, fara notari fara nimic.
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Si a mers? asa mi-a zis si " samsarul" ca trebuie sa dau declaratie la notar si o sa mearga,am facut asta si la ghiseu mi-a zis ca cel din brief trebuie sa dea ..
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai hai ca vorbesc eu cu cel din brief sa iti dea semnatura, nah... Acum iti zic colegii cum sa rezolvi, si tu tot nu te pricepi. Daca cel din brief e vecin cu tine, ce e asa greu de facut?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
cum sa de-a declaratie pe propria raspundere la un notar roman? ca sa se mai faca si acolo traducerea sa inteleg?
ti-am zis, am dat declaratie sub forma.
Subsemnatul................ domiciliat in................ posesor CI seria .........nr............., CNP..............................,
posesor autoturism marca............... model......................... cu seria sasiu..........................................
declar pe propria raspundere ca autoturismul a fost adus pana in vama ....................... de catre vanzator, iar de acolo a fost adus in localitate cu numerele provizorii .....................Mentionez ca autoturismul nu a fost implicat in nici un eveniment rutier pe teritoriul Romaniei cat nici pe teritoriul altei tari.

Data Semnatura
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Probabil nu am explicat eu cum trebuie,deci eu sunt trecut in Kaufvertrag impreuna cu neamtul, eu am luat masina de la samsar,in briefuri e trecuta alta persoana,samsarul mi-a zis ca eu trebuie sa dau declaratie la notar pe propria raspundere ca persoana din brief mi-a fost sofer ,asa am facut, la ghiseu mi-a zis ca persoana din brief trebuie sa dea declaratie si nu eu, chestia e urmatoarea ca am vb cu samsarul si a zis ca acea persoana nu e in tara ... chestii de genu' .am creeat acest topic pentru a vedea daca mai este si alta metoda prin care pot face inmatricularea,pentru ca samsarul din cate am vorbit cu el nu poate face rost de declaratia data de catre cel din brief .Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles si am deranjat pe cineva Smile
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
gigi04 a scris:Probabil nu am explicat eu cum trebuie,deci eu sunt trecut in Kaufvertrag impreuna cu neamtul.


Care neamt? Ce legatura are neamtul asta?

De ce n-ai facut un contract de vanzare cumparare intre tine si cel de pe brief? Crede-ma ca n-are niciun fel de valoare, e doar un contract de mana intre tine si fostul proprietar, e ok atata timp cat ai toate actele. In germania nici nu mi-ai cerut contractul, important e sa prezint actele, drept dovada ca sunt noul proprietar.

La noi in Ro conteaza putin contractul, de fapt ei vor sa vada incepand cu ce data sa iti ia impozit, cand ai luat-o din germania, desi nu conteaza ca si acolo se plateste o luna impozit pentru numerele provizorii.
Bun, singura problema la tine ar fi ca deja ai depus copii dupa acte la primul rand de numere rosii, deci deja au o 'baza de date'.

Eu m-am certat la primarie ca m-au pus sa platesc acele luni de la data contractului, pentru ca platisem pentru 30 de zile 20 de euro in germania, deasemenea platisem taxa la primarie pentru fiecare rand de numere rosii.
Skip ads

  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Pai nu aveam cum pentru ca eu masina am luat-o de la un samsar,nu de la cel care este in acte ,am mentionat mai sus.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De ce nu aveai cum? Contract (in germana) intre tine si cel de pe brief si asta e, nimeni nu verifica.

La nemti nu se depune nicaieri contractul, nu are valoare juridica, deci nu e ca si cum te cautau prin germania si vedeau ca nu corespund persoanele de pe contract.
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Ar fi o idee,dar vezi presupun ca imi trebuiesc si date de pe buletinul celui din brief , nu?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai stiu cum l-am facut eu, parca erau niste date personale. Dar ca sa nu faci declaratii false, scrii numele, adresa, orasul si datele masinii, deci cam tot ce scrie pe brief. Dupa care la semnatura, ori nu semnezi, ori semnezi cu semnatura ta, deci nu faci semnatura falsa. Si aia e. Si pana la urma cred ca ar merge si cu o semnatura in numele respectivului.

Dar repet, tu deja ai depus un rand de acte, cu copii cam dupa tot, si asta e un pic aiurea.
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Da aici ai dreptate,dar eu nu inteleg ,de ce mi-au dat de 2 ori numere rosii? daca mie pentru inmatriculare imi trebuie acea declaratie?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca e o portita pe undeva, mergi la o firma ce se ocupa de inmatriculari sa te rezolve ei.
  • gigi04

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2015

  • Mesaj Privat
O sa incerc si asa,iti multumesc frumos pentru toate sfaturile !
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Bafta. Anunta-ne ce ai facut.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR