Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Regret daca problema a mai fort discutata,insa va rog sa ma credeti ca am folosit temeinic functia search,dar nu am gasit nimic sa ma edifice. Astazi incercand sa verific nivelul lichidului servo din rezervor,punanad mana pe capac,am observat ca pompa se misca cu totul in toate directiile cu mare usurinta. M-am uitat mai atent si am observat ca nu este prinsa in niciun surub si am mai vazut un tampon de cauciuc care face legatura intre pompa si suport care este rupt. Practic imi da impresia ca sta agatata doar in furtune si conducta de presiune. Intrebarile mele sunt: care este sistemul de prindere al acesteia si cum se face? Pentru tamponul acela trebuie sa schimb pompa? Toate acestea se pot face si in garaj daca ai in mare parte tot ce-ti trebuie? Este urgenta remedierea problemei? Mentionez ca nu inregistrez pierderi de lichid hidraulic. Va multumesc!

P.S. Este vorba de un Astra 1.6 16v 2001
Pompa este TRW generatia 1 cred(are acele nervuri pe pompa)
Skip ads

  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am urcat-o pe elevator si pe dedesubt se vede clar ca 3 suruburi tampon sunt rupte. A mai patit cineva asa ceva? Cum se schimba? E costisitor?
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma poate lamuri nimeni? Am auzit ca acele tampoane de cauciuc se potrivesc cu cele de la carcasa filtrului de aer. Adevarat? Haideti baieti,ajutati-ma! Crying or Very sad
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am intrebat la piese auto,70 lei un surub de prindere. 210 ron toate 3. Am zis ca nu i adevarat. Acum am prins-o in acele tampoane de prindere a carcasei filtrului de aer de la astra F. S-au potrivit desi cauciucul este putin mai scurt decat la cele originale ,insa acum se aude mai evident pompa cand virez pe loc desi merge foarte usor.

P.S. Imi place la forumul asta ca eu intreb si tot eu imi dau si raspunsurile Laughing
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta danutz9100 cu ceva informati el a trecut prin asta acum ceva timp.
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Deci are 3 suruburi de prindere cred, verifica si sprijinul din spate sageata rosie.
Si un surub de fixare pe cadru motor (vezi si tu daca mai sunt si altele inafara de acesta.)

Esti culmea piulite nu gasesti, tu vrei originale. Laughing
Da o piulita jos si cumpara cu pasul acela de filetare sau cauti un mester sa ti le faca (dupa piulita sau dupa surub)
Tampoanele de cauciucurile acele le poti face si tu manual din mai multe saiba (straturi) de cauciuc puse una peste alta. (cele de pe masina care nu mai sunt bune le tai etc. sau le dai jos.)

Cu 250-300 RON iei pompa SH cu tot cu suruburi.

PS: Da le poti face in garaj improvizeaza... ti-am dat cateva idei, bune si ieftine,
Daca stai si la curte si ai garaj cu sant, si mai bine o dai jos si o rezolvi cu prindera, piulite, tampoane, filet etc...
Verifica sa nu fie ceva rupt la prindere, cele 3 tije cu filet, suport pompa servo etc.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
In sfarsit,mi a auzit si mie cineva ecoul disperat... Smile Multumesc mult T.ion pt. interventie. Precizez ca nici pe departe nu vroiam suruburi originale,dar nu gaseam nicicum. La dezmembrari le vand cu pompa cu tot si nu avea rost sa schimb pompa din moment ce merge perfect. Am reusit sa il conving pe un nene sa dezmembreze 3 suporturi de filtru aer astra F cu acelasi surub dar tampon mai scurt la 50 lei. Le am pus pe masina,insa acum acel tiuit normal al pompei,ce se auzea din interior, s-a transformat intr-un huruit pe alocuri. (mai ales la viraj maxim pe loc). Nu prea inteleg de ce,din moment ce i-am facut un bine pompei,asezand-o la locul ei. Asa trebuie sa faca?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR