Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • neaMichael

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut. In primul rand va multumesc pentru toate topicurile si discutiile care sunt aici si pentru interesul de a ajuta pe cei nevoiasi si cu probleme.
Il al doilea rand daca nu am postat unde trebui va rog frumos sa il mutati.

Nu vreau sa ma apuc sa desfac toata masina ca sa vad cum si unde sunt asezate toate furtunele de la rezervor la motor. Trag concluzie si cred ca am probleme cu instalatia de alimentare cu benzina plus instalatia de vapori de benzina.
As vrea si eu de la cineva care stie o schita daca se poate la toata instalatia de alimentare cu benzina plus sistemul de recirculare a vaporilor de benzina. Dar detaliat.

- In rezervor am vazut ca am decat doua furtune. Am scos pompa de benzina cu suportul de plastic din interior am scos restul de benzina am curatat cu o carpa curata tot rezervorul si am pipapit peste tot. Tot ce am gasit este decat pe unde intra benzina in rezervor. Am studiat cu atentie tot si nimic altceva nici o gaurica care sa imi dea la vapori de benzina.
- Acum la filtru "problema doi". Am un furtun care se leaga dupa filtru de benzina dar vine tot din zona rezervorului. Si in total sub masina am 3 furtune: 1 retur si 2 tur care 1 se lega la filtru si celalalt imediat dupa filtru. Nu pricep de unde vine al treilea furtun care se leaga dupa filtru.

M-am uitat la sistemul de vapori de benzina. Cert ca nu am desfacut protectia de la roata (imi este teama ca odata ce o desfac sa nu se strice capsele cu care este prinsa protectia) sa ma uit dar suflu pe furtun cu gura si se duce aerul si nu se opreste. Am suflat cu compresor si se aude sufland sub aripa. Mai exact ce am eu acolo? Ori un rezervor, ori ceva genul la filtru de aer. Am doua furtune care duce in zona aceea de sub aripa, pe amandoua am suflat cu compresorul si pe amandoua suflu in gol si se aude sub aripa sufland.

- Pe unde se alimenteaza cu aer rezervorul pentru ca busonul este ermetic si nu are nici o gaurica in el sau lateral.
Nu pot pricepe instalatia de benzina si sistemul de vapori de benzina. Am tot cautat o schita si nu gasesc.

Va multumesc mult. Si astept si pareri ca sa le pun pe foaie si sa fac o schita.
Sfatul fiecaruia conteaza. Va multumesc.
Skip ads

  • neaMichael

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni nici macar o idee cum este instaltia de benzina ?
Dar cea de vapori de benzina. Ma intereseaza.

Din toti utilizatorii de opel astra g z16xe nu are nimeni nici o idee?
Sunt foarte curios ce se afla sub aripa din dreapta. De la vaporii de benzina.

Va rog frumos ceva detalii. Cat de mici sunt binevenite. Ma dispera sistemul de vapori de benzina. Ce legaturi si unde le are cu rezervorul, etc.

EDIT: Am inteles ca Astra G motor Z16XE are instalatia de benzina fara retur. Ceea ce am vazut eu un furtun dupa filtru. Acela ar fi returul. Am atasat o poza. Aici m-am lamurit olecuta daca mai raman ceva detalii va rog sa imi spuneti. Mai ramane sa ma lamuresc cu sistemul de vapori de benzina. Astept Pareri. Multumesc.

Poza Sistem alimentare fara retur
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ce nu am inteles eu.
Tu esti doar curios sa sti din ce este compusa masina ta si cum a fost gandita de ingineri sau ai o problema tehnica cu masina ?
Pentru ca am parcurs postarile tale si n-am reusit sa-mi dau seama cu ce problema te confrunti.

In alta ordine de idei motorul Z16XE nu e atat de precis , modern, performant si uluitor astfel incat sa nu aiba retur. De fapt chiar in poza atasata de tine eu vad un retur. Ca se manevreaza doar o presiune constanta pe instalatie si se lucreaza doar cu timpii de injectie si minunea asta se numeste generic ,,fara retur,, , asta-i altceva. ( adica fara returul clasic )

PS - din moment ce ai luat poza din link-ul de mai jos , banuiesc ca ai parcurs acele randuri frumoase in care ni se explica cu drag cum e cu instalatia de alimentare. Crezi ca cineva de aici o va putea face mai detaliat ?

http://www.scritub.com/tehn...RE-CU-IN93238.php
(scroll mouse)
  • neaMichael

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am problema cu instalatia ca rãmân fãrã aer în rezervor. Eu sunt lãmurit de instalatia de benzina. Mai rãmâne instalatia de vapori de benzina. Cum este fãcutã sã lucreze.? Mai precis înainte sã desfac și sã nu am cele necesare.
Ma gândesc cã cineva trebui sa fi avut problema cu asta. ce am sub aripa și dacã duce un furtun la rezervor de acolo.? mã gândesc cã ceva obtureazã aerul sa ajungã în rezervor. Pe un furtun am suflat ușor cu compresor și se aude foșnind sub aripa. Ori este ceva spart ori așa este normal. motorul trage prin valva asa ca ma gândesc cã este normal. Dar aer nu ajunge la rezervor . Mie printr-o conducta trebui sa ajungã aer. Dar prin care și de unde.?

Mulțumesc frumos.
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sub aripa este canistra purjare vapori benzina... care este legata de rezervor...
nu inteleg ce e asa de greu sa dai protectia jos.... daca rupi un clips pui in loc un colier din plastic
  • Damyan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salll poate ma ajuta si pe mine cineva cu acele doua suruburi sa imi spuna pentru ce sunt ..ce rol au ?cele din poza atasata ...ms mult..am strans unul dintre ele ca era mai slab si mie sa nu fi facut ceva gresit..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR