Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • OpelVectra98

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH-
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua !
Astazi am incercat sa montez un modul de inchidere centralizata pe masina mea opel vectra b din 98, masina a avut si inchidere din telecomanda dar s-a stricat telecomanda si nu a mai functionat, am procedat exact ca si in tutorialul unui coleg , adica am gasit firele rosu-maro si maro-alb la care am legat firele alb si alb-negru de le modul dupa care am alimentat modulul de la firul rosu gros cum prezenta clegul si minusul la surubul de pe caroserie, l-am invatat telecomanda si cand i-am facut proba nu a reactionat deloc inchiderea (precizez ca dupa ce am descoperit firele am facut masa cu caroseria si functiona, adica inchidea si deschidea) se auzeau niste zgomote de relee din modulul aftermarket, am masurat intre firele alb si alb-negru cu aparatul si imi arata valoarea 0,11V si cand acctionez telecomanda creste la 0,15V , acuma ce nu am facut bine?
Un videoclip sa va faceti o idee despre acel tacatit
http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
  • OpelVectra98

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH-
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat, firele negru-portocaliu/portocaliu si galben-negru/galben trebuiau conectate la + si respectiv - , dupa care trebuie verificat cu un bec de 12 v daca vine curent pe firele negru-alb/alb dupa care deconectezi cele dua fire negru/portocali/portocaliu si galben/negru-galben de la + si - si conectezi alb/alb negru la maro-alb si maro-rosu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR