Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • alex2211

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut am intrat si eu i posesia unui opel corsa b x10xe ( daca nu ma înseli ) are moto de 978 cm si am un consum cam mare de 8 9 la % in orasi ( buc )
An schimbat filtru benzina filtru aer
Nu știu ce sa ii mai fac
Astept niște pãreri
Va multumesc
Skip ads

  • alex2211

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Scuze am fost la un mecanic si mi a zis ca ar fi computeru (ca nu are aier sau ceva de genu ) poate fi de acolo ?
  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut.pai cam asta e consumul in bucuresti.si la mine consuma 7-8 in oras dar e tulcea nu bucuresti.tu ce consum ai vrea sa ai?
  • alex2211

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Sa. Înțeleg ca e un consum ok
Skip ads

  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Consum dat de producator: 7,5 urban 4,7 extra urban mixt 6.tinand cont ca masina are totusi niste ani eu zic ca e dustul de bun. Dar mai sunt si altii care nu au consum deloc la masina gen:4-5 cat mai putin sa dea bine.
  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Mecanicul tau sigur are el aer la cap.Masina merge bine? Esti multumit de ea?se aprinde martor in bord?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alex2211 a scris:Sa. Înțeleg ca e un consum ok

Sa o pupi pe capota de trei ori pe zi si sa o iubesti cu consumabile de calitate Laughing
Probabil abia ai cumparat masina si samsarul o lauda cu 4%, nici macar extern nu scoti asta decat daca mergi la superconsum, super baba, noaptea etc. , un 8-9% este prea covalact de tara.
Cunosc Bucurestiul cat de cat si orele de trafic infernal, tot eram sa raman ca boul fara benzina, amicul meu chiar a ramas fara pe centura.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare urias consumul. A mea, 1.7 dti am calculat eu de la pompa la pompa ia un 8 in oras, passat 2.0 140cp ia 7 si un 1.0 sa ia 9? Shocked
Skip ads

  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Madalin 1976 sa nu comparaml cu benzina. Si a mea e tot de o 1 L si tot asa consuma in oras.E destul de grea masina asta pt un motoras de 1 L. Una peste alta consumul pt bucuresti de 8-9 e mai bun decat acceptabil.Cum zicea si domnul dan sa o pupe pe capota 3 ori pe zi daca are asa consum in bucuresti.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ai incurcat cifrele, 1796 Very Happy. De acord, e benzinar, e grea, dar matizul are 1200 kg si are motor de 800. Corsa are 1400 kg, motor de 1000 si aceeasi cai. Si atunci de ce matizul ia un 6, hai 7 daca-l omori si corsa ia 9?
  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
si eu zic ca consumu e bun pt bucuresti , problema e ca la iarna o sa ti vina rauuu
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Matiz are cam 750-800kg, Tico 650 si acelasi motor de 0,8l, ai consum bun in B cam 7% dar tabla e jalnica si multe nu au airbag, centuri pirotehnice.
Astra G 1,7dti da, scoti un 8% in B dar e un diesel, hai sa nu le amestecam. Te bucuri de consum dar totul e mai scump la ea, de la anvelope, taxe, termoflot etc si per total iti iese pe nas.
Trebuie sa incepem sa gandim ca occidentalii, pentru oras o benzinara mica, pentru cumparaturi, deplasari externe etc. o balena caravan diesel.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Serios? Fara suparare dar cat la suta din masinile de pe strazile Romaniei au centuri pirotehnice? 20-30%? Pentru ca majoritatea sunt masini vechi care n-au auzit de tehnologia asta. E adevarat ca tabla nu e foarte buna, daewoo nu e recunoscuta pentru o caroserie longeviva. Matusa mea are un matiz luat nou in 2006 si de vreo 2 ani au aparut cateva mici pete de rugina pe la usi dar in rest e ok. Eu daca as avea bani sa intretin doua masini mi-as lua un matiz pentru mers de colo colo, e mic, motor fasnet, consum ok, dar atat, pentru oras, la drum lung daca trece un tir pe langa tine te zboara de pe sosea.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De 15-20ani mai tot ce se producea pentru Europa avea airbag si centuri pirotehnice, la impact te trag in scaun, de cam 10 ani deja au inceput cu airbag dual stage, prima oara explodeaza cand rupi gardul si a doua oara cand iei copacul. Cate vechituri mai avem pe strazi? Avem in schimb cele 'cosmetizate' si de unde airbag sau centuri piro ?
Daewoo are probleme cu rugina dar cele produse la noi, de fapt toate tigaile produse de noi de la antica Dacie pana la Logan+Sandero+Duster, Oltcit, Aro sunt ciur.
Cu Matiz ai dreptate, consum mic deoarece si masina e usoara cu motor de motocoasa, piese si intretinere pomana.
Consumul unei masini este dat de motor, greutate, cat de modern este motorul.
Referitor la Matiz '' la drum lung daca trece un tir pe langa tine te zboara de pe sosea.'' iar ai dreptate, am condus destul Tico si Matiz, musti din volan si in fund ai o sfecla cu frunze cu tot.
Corsa B este tanc fata de buburuzele astea.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Comportamentul pe sosea depinde mult de suspensie. Matizul are wheelgap-ul de mai bagi o janta, asta inseamna si o cursa lunga a suspensie => inclinatie mai mare (mai e si inalta). Corsa B are un wheelgap mic, cursa scurta deci inclinatii mai mici + ca e mai joasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR