Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Astazi am oprit pe locul de taxi (nu vasusem masina politiei) a venit agentu', dat actele, facut proces verbal dar nu l-am semnat. A spus ca nu e nici o problema, a chemat martor si mi-a zis ca pot sa plec. Nu mi-a dat nimic la mana. Ce se face in acest caz?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Astepti sa iti vina acasa procesul verbal si apoi ori il platesti, ori ii dai in judecata.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie prin instanta cu avocat? Dat in judecata adica contestatie?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca mai e cu contestatii la politie. PV-ul nu il poate anula decat instanta. Deci trebuie deschisa actiune cu sau fara avocat, depinde cum te descurci. Dar trebuie sa ai dovezi ca nu ai facut o contraventie daca vrei sa castigi...
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ok. Merci. Intreb ca agentu zicea ca pot face contestatie in 15 zile.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In 15 zile dupa ce primesti pv-ul prin posta. Contestatie inseamna actiune in instanta, sper sa nu gresesc.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Oare cat e amenda si cate puncte se da pentru oprire pe interzis?

L.E: Se mai aplica chestia cu 48h ca sa platesti jumate? Bine, dupa ce semnezi de primire a PV-ului.

L.L.E: M-am hotarat cum fac. Astept sa imi vina PV-ul acasa (inmanat personal de gabori sau prin posta), platesc in 48h, dupa care fac contestatie in instanta pe care mai mult ca sigur o voi castiga. Nu e vorba de 100 de lei ci ma deranjeaza nesimtirea si abuzul. Multumesc pentru raspunsuri.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Poti sa platesti amenda apoi sa o contesti? Adica recunosti ca ai gresit platind apoi ii dai in judecata pentru ca tu consideri ca n-ai gresit?
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Asa am citit pe net. Faptul ca platesti nu te face sa fii de acord. Acum ce sa zic, asa am citit.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
NU platesti! Contestatia pv anuleaza actiunile acestuia pana la solutionare.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Tu pe ce te bazezi ca vei castiga?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pffff, chiar nu mai stiu cum e bine. Sunt o gramada de pareri pe net.......Sad

clau70, nu vreau sa intru mai mult in detalii, ideea e ca sunt convins ca voi castiga, dar nu stiu daca merita sa pierd timpul pentru 90 de lei. Acum tot caut daca se poate achita jumate in 48h dupa primirea PV-ului, unii spun ca da altii ca nu, dar probabil voi vedea prin propria experienta.

L.E: Nu am fost eu singurul care eram parcat pe statia de taxi si doar de mine s-a legat. Era o masina stationata pe statie si nu a avut nimic cu respectivul, deci as putea spune ca are ceva personal cu mine, desi nu asta e motivul pe care l-as aduce in contestatie.

L.L.E: Si cum spuneam, mai mult ma deranjeaza nesimtirea, oricum gaborul a recuonscut ca a gresit, ca ii pare rau si ca trebuia sa fie mai atent inainte sa intocmeasca procesul verbal, dar ce mai conteaza acum........
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, se poate achita 1/2 in 48 de ore de la primirea PV. O sa il primesti prin recomandata.
Am patit si eu d-astea (de vreo 3 ani n-am mai primit nici o amenda), ii lasam sa completeze, ii puneam sa scrie observatiile mele si... nu mai semnam Smile .
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mai vad cum fac, nasol e ca am nevoie de o autorizatie de constructie si...........Sad

L.E: Si daca nu le-ai semnat, tu cum ai procedat?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Le-am asteptam cand au venit acasa... le-am platit 1/2 in 48h... si am pastrat chitantele.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Smile
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci ai oprit unde nu aveai voie, dar vrei sa faci contestatie? Ce vrei sa contesti de fapt? Nesimtirea si abuzul de a te amenda pe buna dreptate?Cam cat de penibila va fi contestatia ta? Eventual faci plangere la inspectoratului de politie impotriva agentului, nu contesti PV.
Nu ai scos telefonul ca si toti ratatii care au inteles prost democratia si legile, sa-l filmezi cum de are tupeul sa te amendeze?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
O singura data i-am dat in judecata prin 2008, mi-a luat carnetul (101km/h in localitate), mi-am scos certificat de grefa, mi-am luat carnetul inapoi de la politie, dar pana la urma... tot am pierdut cu avocat cu tot si in fond si in apel... o intreaga poveste. Am stat doar o luna din trei pe bara ca am dat examen din nou Sad .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poți sã o plãtești și sã faci contestație. E mai greu sã câștigi dar asta rãmâne de vãzut.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cum am spus, nu vreau sa intru mai mult in detalii. Aparent agentul are dreptate dar per total nu, si cum spuneam, a spus ca ii pare rau si ca trebuia sa fie mai atent inainte sa intocmeasca procesul verbal. Nu obisnuiesc sa parchez unde e ilegal, sau sa incalc regulile de circulatie, dar asa a fost astazi si putea sa nu faca exces de zel. De fiecare data cand am 'calcat pe bec' am platit si asta este.

Gabi.B.HD, asa o sa fac, platesc si ramane de vazut daca am avut dreptate sau nu.

blue_maniak, datoria agentului e sa citeasca bine actele ce i se predau sau sa caste bine ochii, ca de aia ii are in cap, dar cum am spus, nu vreau sa dau mai multe detalii. Multumesc de raspunsuri tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR