Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am fost astazi la eds, cu problema ca pierd antigel, doar la temperaturi mari.
Rezultatul a fost "de inlocuit termoflot, furtune racire, teci injectoare, garnitura chiuloasa - prezenta gaze + ulei motor (in cantitati excesive) in vasul de expansiune" Ma rog, mi se pare normal, si un raspuns pe cat de prompt se poate, dar as incerca putin sa pun niste intrebari care ma cam framanta.
Am ulei pe instalatie, bun, stiu foarte bine asta, nu dispun de banii necesari sa fac atatea reparatii, si cum spuneau si cei de acolo, as iesii mai ieftin cu alt motor.
Pana atunci o sa anulez termoflotul, si o sa curat instalatia, dar intrebarea mea este:
Eu nu mai am supapa de presiune de la vas, ci doar busonul simplu, care nu il strang ci mai mult il pun de forma, am observat ca pe un furtun (cel din stanga de deasupra) nu vine apa, decat daca astup cu mana gura vasului(las sa se faca presiune). Sa fie si asta un factor pentru care masina nu-si face racirea cum trebuie ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pai Da.
Instalatia de racire e proiectata sa lucreze sub presiune ( 1,4 bar ).
Mergand cu busonul slab nu se mai mai poate realiza presiunea de lucru.
De fapt ea se numeste supapa de suprapresiune si protejeaza instalatia de aparitia accidentala a unor presiuni mari.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
de aia pierzi si antigelul, pentru ca la temperatura mare fierbe si arunca afara antigelul. AI grija ca asa o sa prapadesti motorul, pentru ca racirea e deficitara.
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Si ce imi recomandati daca nu mai am supapa aia ? Exista de cumparat buson cu supapa, sau trebuie sa iau vasul de expansiune cu totul ?
Si daca stiti, o sa schimb furtunele,numai antigel, si anulez termoflotul pana cand o sa pun unul de DTH care se spune ca ar fi mai fiabil, ce lichid de curatare recomandati sa scap de uleiul de pe instalatie pentru inceput, si cum pot curata cat mai bine radiatorul ? Ma gandesc ca la cat ulei este pe instalatie, si la cat de mici sunt celulele pe radiator, nu mai se realizeaza racirea bine...am dreptate?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Aici din ce vad trebuie sa faci niste alegeri cam mari.
Masina find din 2000 cred ca si segmenti sunt cam dusi (de avut in vedere in caz de desfacere |segmenti, garnituri supape, semeringuri arbori etc...)

Sfatul meu daca vrei sa il faci.

incepi cu schimbat termoflot-ul (433-480 RON) + teci injectoare (GM 700 RON) + spalare instalatie (nu am idee cum cauta pe forum) + Antigel G12 (roz sau rosu) (daca nu mai exista, crestera nivelului de ulei, ulei in vas, pierderi de ulei si de antigel ai rezolvat problema)

Dar daca ai in continuare pierderi de ulei, si de antigel va trebui sa desfaci motorul (aici vor fi costuri mai multe depinde ce vrei sa mai schimbi, motorul nu il desfaci in fiecare zi.)

Costuri vor fi, este bine sa iti faci un plan de costuri asa vezi si tu in ce te bagi si daca merita...

Y17DT: ulei in vasul de expansiune.
https://www.clubopel.com/vie...p=1067206#1067206

Y17DT - Pierdere mare de antigel
https://www.clubopel.com/vie...p=1745939#1745939
https://www.clubopel.com/vie...p=1746381#1746381
https://www.clubopel.com/vie...p=1780542#1780542

Buson se gasesti de cumparat separat sau cauti la dezmembrari. (nu tot ce este ieftin este si bun OK.)

Poate te ajuta colegi care au Y17DT cu ceva sfaturi mai complete.
Am incercat sa iti dau cateva sfaturi, chiar daca nu am experienta asa mare...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR