Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • marius91stefan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare baieti.
Am un vectra c din 2005 si am inteles ca cele mai potrivite unitati multimedia si de navigatie in locul cd30mp3 sunt urmatoarele:
1. zenek
2. eonon
3. witson

Ideea este ca am cautat si nu am gasit pe nimeni care sa vanda asa ceva in Romania (nu second hand ci la prima mana).
Intrebarea mea este care considerati voi ca este cea mai buna unitate dintre toate cele mentionate mai sus (cu privire la raportul dintre beneficiile oferite - pret - instalare) si de asemenea daca stiti cumva de unde se pot lua astfel de navigatii mi-ar fi de mare folos.
Skip ads

  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Toate sunt chinezarii eu mi-am indreptat atentia catre o tableta in locul la display. Un radio cd30mp3 cu aux sau cd40pera nu stiu daca are aux totul se conecteaza foarte usor si cu o interfata elm ai totul despre masina.
  • marius91stefan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am hotarat sa ma indrept spre o astfel de unitate multimedia de cand cd30mp3 nu mai citeste cd-urile (imi da cd error) si nu am nici mufa de aux, Am vazut ca pe forum cei mai multi spun ca astfel de unitati sunt chinezarii insa sunt de parere ca la ~2000 RON nu este o chinezarii de ultima speta si chiar consider ca aduce un plus pe masina. Acum nu stiu ce sa zic ca si decizie finala, daca se merita banii si daca da, care dintre cele de mai sus merita ca si fiabilitate, durata de viata, funtionalitate ... Tocmai de asta am postat aici.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sunt chinezarii scumpe pentru ca se integreaza pe can-ul masinii...
Insa calitatea de cele mai multe ori lasa de dorit.
Sunt destui care se plang ca calitatea sunetului e mai slaba decat cea a cdXX original al masinii.
Trebuie sa vezi si daca gasesti harti pentru dansa, unele au versiuni foarte vechi de android pentru care producatorii de harti gps nu mai ofera suport...
Atentie ca pierzi meniul ascuns al computerului de bord cu aceste unit-uri...
Mai e o chestie, majoritatea lor sunt facute pentru astra h si au o muchie pe mijloc.
Mai rar gasesti fara muchie...

Daca ai cd30 sau cd30mp3 si e blaupunkt se poate cabla un aux-in:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=73566
Trebuie doar un electronist sa-ti faca montajul.
Si scapi mult mai ieftin.
Skip ads

  • xragon

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2013

  • Mesaj Privat
daca doresti o navigatie decenta poti lua pioneer avic-f500bt
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si computer de bord?
Se pierde partial daca nu iei unitate compatibila cu can-ul de la opel...
  • marius91stefan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2015

  • Mesaj Privat
xragon a scris:daca doresti o navigatie decenta poti lua pioneer avic-f500bt

Ultimul pret cunoscut ar fi undeva la 3500 din cate am citit eu pentru aceasta navigatie. Pe mine ma intereseaza pe langa navigatie sa mai faca si altceva ...

jgyprime a scris:Si computer de bord?
Se pierde partial daca nu iei unitate compatibila cu can-ul de la opel...

Din ceea ce am citit pe net exista modele de navigatii perfect compatibile si special facute pentru vectra c.

Sunt in stand-by momentan. Ramane sa ma gandesc de ce sa dau 1500 pe un cd70navi si de ce sa nu dau 2100 pe o navigatie care face mult mai multe .... sau invers ...?

LE: Am gasit spre exemplu pe ebay la 250 E navigatii dedicate opel cu taxa de transport pana in RO 15 euro, intradevar aduse din CH.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu raspunsesem colegului de deasupra mea.

Da, sunt navigatii compatibile cu opel, insa problema e ca nu gasesti de firma care sa fie compatibile cu can-ul de la opel.
Tot ce gasesti sunt chinezarii.
Ai grija ce cumperi sa nu iei plasa...

Daca iei din china o sa trebuiasca s platesti si taxe vamale + tva.
Skip ads

  • xragon

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2013

  • Mesaj Privat
pai ce treaba au navigatiile cu CAN-ul ?
adica ii iei navigatia , gps-ul si esti gata de plecare ....aa ca vrea dedicate nu are decat sa ia dedicata , eu i-am aratat o navigatie buna in raport calitate-pret
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
are.
ca sa poti avea acces la computerul de bord iti trebuie un headunit compatibil cu can-ul masinii.
la vectra c de dupa 09.2004 computerul de bord se controleaza din cdplayerul masinii.

si daca nu ma crezi, uite un exemplu de cdplayer de vectra c:

daca te uiti atent la butoanele argintii ai sa vezi un buton "BC"
similar, nu o sa mai poti intra in setarile computerului de bord ("settings") - iar de aici pierzi absolut orice setare posibila a bc-ului.

Ca sa nu mai zic, fara adaptoare pierzi si comenzile de pe volan.
  • xragon

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2013

  • Mesaj Privat
au am o corsa c din 2002 si ma simt asa de liber , pot sa ii fac mai orice modificare vreau pentru ca nu este pretentioasa la astfel de probleme Very HappyVery Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu intelege gresit
poti pune ce headunit vrei tu insa pierzi anumite functionalitati...
Skip ads

  • xragon

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2013

  • Mesaj Privat
da , aici iti dau dreptate ca la modele mai noi de 2005 au aceste probleme cu acel CAN , imi cer scuze ...abia ce ma uitam la emisiunea aceea Counts Customs si baietii de acolo repara si modifica masini oldschool si cred ca am ramas de acolo marcat ca cele vechi nu au nevoe de CAN
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aia repara masini de acum 50 de ani, alea nici macar ecu nu aveau,,,
ca sa nu mai zic, motoare de 5000-8000 cc, etc
nu se complica decat cativa fanatici cu prius,,,
  • marius91stefan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2015

  • Mesaj Privat
xragon a scris:....

jgyprime a scris:...


Imi place de voi mai baieti pentru ca acesta este un forum, iar aici eu am deschis un subiect legat de ceva si ati ajuns in cu totul altundeva unde va raspundeti singuri iar ceea ce am intrebat eu practic nu mai are nici o importanta.

Va multumesc ca ceilalti probabil nu vor fi atat de rabdatori incat sa citeasca dupa postul meu ceea ce aveti voi sa va spuneti unul altuia aici pe un topic cand la fel de bine puteati face asta prin PM (mesaje private).

Rog un moderator sa dea TC pentru ca deja se vorbeste de cu totul altceva
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Man, ti s-a dat o alternativa care nu e compatibila cu can-ul de opel.
Si ca sa nu fii gresit informat am specificat ca nu gasesti headunit de firma compatibil cu can-ul opel.

Bottom line:
Vrei sa ai functionalitate completa a bc, ramai pe cdxx, dar functionalitatea e limitata.
Vrei ceva cu mai multa functionalitate insa cu riscuri asupra bc, mergi pe aftermarket, chinezarie, etc.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pe masina o navigatie dedicata chinezeasca (merg comenzile volan,funtiile BCsi butonul Settings) si sunt foarte multumit de ea. In apropare 3 ani de cand e masina la mine nu a facut nici o figura (deci calitatea nu e chiar asa indoielnica)! Asa am luat masina cu ea montata si cu cd70 navi de rezerva pe care am si vandut-o intre timp neavand ce face cu ea! Ca avantaje, reda muzica de pe stick/card/bluetooth (Nu am mai scris un cd de ani de zile), reda clipuri fisiere video (foarte bune pentru copii care stau linistiti si se uita la ele), montat camera mers inapoi, navigatie are IGO dar nu o folosesc, calitatea sunetului decenta!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pune modelul poate il ajuta si pe colegul...

computerul de bord functioneaza ok (ma refer cand il comanzi din navigatie nu din comenzile pe volan)?

poti intra in setarile display-ului (banui ca ai CID)?
adica cam ca in poza urmatoare (in poza e un GID dar si la CID ar trebui sa fie cam la fel): http://i.ytimg.com/vi/owjyt...maxresdefault.jpg

de ce intreb astea?
eu am vazut la o astra h cu navigatie de-asta aftermarket care nu putea intra in setari iar computerul de bord functiona doar din comenzile de pe volan...
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai din comenzile volan merge Bc, dar are si un meniu cu butoanele care erau pe head-unitul normal ca sa poti intra in setari dar e mai greu de ajuns la el, ne e pe prima pagina
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, stiu ca nu e in fata, insa important e sa functioneze corect si sa ai acces la meniu...
la astra h unde am vazut eu, nu intra nici in bc si nici in settings oricat te-ai fi chinuit..
pur si simplu apasa pe display, se vedea ca navigatia a observat ca apasa pe display (se schimba culoarea la buton) insa pe gid nu se schimba nimic...
si nici un avea comenzi pe volan (si-a pus ulterior macar sa aiba acces la BC)...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR