Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Buna

Scuzati daca este duplicat sau s-a mai discutat, dar eu nu am gasit, nici aici, nici pe alt forum. Sau poate folosesc alte termene de cautare decat cele corecte. Deci subliniez, daca s-a discutat si este un topic pt asta, se poate sterge dupa ce imi dati un link. Mersi!

Deci, doresc sa-mi iau o Zafira B din 2005, diesel, motor de 1910. Am observat ca ca si afisaj are un TID - credeam ca modelele B au deja BID da in fine - cum se prezinta si pe imaginea atasata.

Intrebarea este daca acesta se poate inlocui cu un GID sau CID?
Adica senzorii sunt prezenti in masina pt restul informatiilor?

A doua varianta ar fi o Zafira B din 2006, care la randul are deja display tip BID.
Acesta se poate inlocui cu GID sau preferabil CID?

Multumesc!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Desigur, se poate monta BID. Daca vrei GID sau CID vei avea nevoie si de alta unitate HU, un CD70navi sau DVD90navi...altfel nu merita investitia.
Atentie! BID-ul trebuie sa fie resetat ( sau sa ai Car Pass-ul de pe masina donoare )
Unitatea Navi se imperecheaza cu GID sau CID ( cu ajutorul Car Pass ) si pe urma se poate monta pe masina.

Succes
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mersi. Deci daca schimb si unitatea cu una CD70 sau DVD90, atunci pot sa am si CID impreuna cu navigatie. Corect?

Si displayul cum se monteaza? Se potriveste in bord sau trebe sa modific / taiat ceva?

Si daca caut pe net (OLX, eBay etc) unitate HU, la ce trebuie sa fiu atent ca sa ma asigur ca toate merg si se va potrivi?
Eventual altele de stiut?

MS
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gfreddie a scris:Deci daca schimb si unitatea cu una CD70 sau DVD90, atunci pot sa am si CID impreuna cu navigatie. Corect?

Corect. Vei mai avea nevoie si de antena GPS. Daca unitatea HU are si AUX in iar in CID montezi o interfata video poti vedea filme, videoclipuri etc de pe orice device exterior ( media player, smartphone etc ) direct pe display. In sectiunea "tutoriale" vei gasi exact ce trebuie sa faci.

In jurul display-ului exista o rama de plastic ( mai mare sau mai mica in fuctie de display ). Cand cumperi displayul vei cumpara si rama aferenta. Exista pe net ( chiar si pe forum ) oferte " la pachet" cu tot cea ce ai nevoie ( HU + display + cablu RGB+antena+ rama ).
Cel mai bine este sa cumperi unitatea Hu+displa-ul gata imperecheate. In tutorialul mentionat mai sus vei gasi toti pasii pe care trebuie sa-i urmezi pentru demontarea si montarea " ansamblului "HU+display. Succes.
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mersi. M-am lamurit!

In leg. cu CID: mda, am vazut aceste tutoriale si kit-uri. Sunetul este mai complex, da rezolv eu cumva Smile

Din partea mea se poate inchide!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR