Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Savescu Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cind frinez se aude un scirtzâit la placutele de frânare. Masina are 80.000 de km.

Stiti cumva care poate fi cauza ? Sã fie în legãturã ºi cu frigul de afarã - 25 grade.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ala e indicatorul ca placutele sunt uzate... Cand incep sa scartzaie trebuie sa le schimbi... Am inteles ca au un fel de indicator dur care atunci cand placutele se uzeaza, ajunge la disc si scartzaie pentru a indica uzura...
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Poate sa fie si frigul. Vezi daca persista mai multe zile si in special daca ziua cind e mai cald mai face. Si la mine cind era vremea un pic mai umeda si dupa aceea ingheta sunau. Acuma a disparut (deocamdata).
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cum ati rezolvat problema?? ca si la mine scartaie cand pun frana.

n-am apucat sa verific dar e de la placutze (frigul de afara) ?
Skip ads

  • gangxta

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
cel mai sigur sunt placutele uzate! Si la mine au inceput sa se auda...Anu trecut am avut iarna si nu s`a auzit nimik...so...
  • gangxta

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
A...si in plus...daca esti atent o sa observi o distanta de franare marita! Asta a fost primu semn care l`am detectat! Mai ies din cand in cand sa incalzesc putin cauciucurile pe un traseu virajat de langa targoviste si am observat in ultima vreme o distanta de franare mai mare...So alte placute!!:))
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
daca masina are 80.000 km cand ai schimbat placutele de frana ultima data ?
le poti verifica daca mai sunt bune sau nu, la un atelier o poti ridica pe un elevator ceva sa le verifici. sau intr-un service opel. in cazul in care sunt pe duca, le si schimbi.
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am placute de frina de~2000km (nu mai stiu cine este producatorul) dar scirtiie si acum .Mi s-a spus ca placutele vechi(care cind le-am schimbat erau deja metal pe metal si faceau super urit,am condus pina la service cu frina de mina) au lasat "urme" pe discul de frana si pina cind placutele noi se vor"forma "dupa aceste urme s-ar putea sa scirtiie.
NU LASATI PLACUTELE SA SE UZEZE PINA AJUNG METAL PE METAL!!!!

Si cum nu toti au discuri de frina la toate rotile ,ar fi indicat sa se verifice si ferodourile .Parerea mea ar fi ca sa le schimbati pe acestea odata cu placutele
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
go a scris:NU LASATI PLACUTELE SA SE UZEZE PINA AJUNG METAL PE METAL!!!!


am discuri si pe spate. de scartiit scartie acu recent, poate si de la frig. cum s-o mai incalzi ma duc la un service.

cineva de la un service mi-a zis ca am placutze ecologice(?!!). stie cineva ce-s alea?
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am patit si eu ceva de genul asta dar zgomotul venea de la rotile din spate (unde nu am disc).
cred ca nu gresesc cand spun ca la actionarea franei se actioneza si frana de pe rotile din spate (evident pe langa frana pe cele din fata)?
insa zgomotul a disparut dupa un timp relativ scurt (2-3 zile).
Concluzia a fost ca am luat ceva noroi pe acolo pe undeva, pe rotile din spate (pt ca am avut ceva drumuri cu noroi). E posibil sa ajunga acolo noroi? Zicea un mester ca nu prea are cum ...
Insa zgomotul a disparut.

Cum au zis si ceilalti la rotile din fata cred ca zgomotul e de la placute, care trebuie inlocuite imediat (eventual facuta o inspectie vizuala la ele inainte de a le schimba)
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am mai avut si eu scirtiieli la placutele de frina. apareau imediat ce incepeam sa apas pedala si dispareau cind o apasam mai tare. dupa citeva zile au disparut. placutele inca sint bune, nici vorba sa fie uzate.
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
catalinE
Ecologice= fara azbest
Skip ads

  • gollum

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Stiu ca atunci cand scartaie e posibil ca placutele sa nu fie dintr-un material foarte bun si ca are ceva impuritati....
  • iulian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2005 2.2 D T I
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si mie imi mai scartie si ale mele sunt cam la 50% si sunt originale
Cred ca mai sunt si impuritati (materiale mai tari) care incep sa zgarie discul dar cu timpul scartaitul dispare . Mai intai dute undeva si ridica masina pe un elevator si vezi cam cat mai au.Daca sunt cam la 10% trebuie schimbate pentru ca acel 10% se incalzeste foarte tare si cu timpul materialul se face din ce in ce mai dur. (ASTA ESTE PAREREA MEA)
Oricum placutele trebuiesc schimbate cand au ajuns cam la 10%
(la ochiometru) si ar trebui schimbate toate (asta daca este diferenta de uzura mica intre ele)
Cateodata mie imi scartaiau chiar si cand erau noi .Vezi si tu dute si o le controleaza....
  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La mine cand am schimbat placutele pe fata dupa cateva zile au inceput sa scartaie. M-am dus inapoi la service si mi le-au curatat. Aveau ceva mizerie, dar dupa ce le-am montat la loc scartaiau la fel. Cei de la service mi-au spus ca asa scartiaie astea ecologice cand sunt noi. Acum (dupa aprox. 2.000 km) nu mai scartaie.
Eu cred ca depinde si de calitatea placutelor. Pe spate le-am schimbat acum 2 saptamani, am luat "rulunds" (parca asa se scrie) tot ecologice si nu se aude nimik.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
la inceput placutele noi pot sa scartiie (nu e obligatoriu insa) pana isi fac caneluri identice cu ale discului; din cauza uzurii si/sau din cauza neschimbarii la timp a placutelor uzate pot apare 'santuri' in discul de frana - aceste santuri in contact cu placutele noi (perfect netede) vor crea un contact imperfect, ceea ce duce la vibratii (de f. inalta frecventa) si rezulta un 'scartiit'.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
vibratii. ahaaa stiam eu. vibra, iar eu am crezut ca sunt noi. le-am dat jos pe spate unde vibrau de noi ce erau Laughing si aproape ca nu mai era nici tabla aia de la placute. vibrase de tot Laughing

La mine vibratiile erau de joasa frecventa si tremrau rotile asaaa intr-un fel Laughing
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
prea tarziu. eu merg cu ele fier pe fier de vreo 2 luni Smile cand pun frana dau si inferioara Smile nu scartaie nu se aude nimic. Si cand pun frana violent se aude ca un huruit. Dar am frane de iesi prin geam. cam ciudat..probabil din cauza discurilor ca sunt noi noutze Smile
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu ma refeream la placute noi care scartiie imediat dupa montare (era un post chiar deaspra primului meu mesaj in care era vorba de asa ceva), deci nu se refera la 'vibratiile' tale de placute uzate.

PS: sunetul = 'vibratia' aerului Cool

arthurro a scris:vibratii. ahaaa stiam eu. vibra, iar eu am crezut ca sunt noi. le-am dat jos pe spate unde vibrau de noi ce erau Laughing si aproape ca nu mai era nici tabla aia de la placute. vibrase de tot Laughing

La mine vibratiile erau de joasa frecventa si tremrau rotile asaaa intr-un fel Laughing

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ToX a scris:prea tarziu. eu merg cu ele fier pe fier de vreo 2 luni Smile cand pun frana dau si inferioara Smile nu scartaie nu se aude nimic. Si cand pun frana violent se aude ca un huruit. Dar am frane de iesi prin geam. cam ciudat..probabil din cauza discurilor ca sunt noi noutze Smile


daca tot ai pus discuri noi de ce nu ai pus si placute? vrei sa strici discurile cu placutele uzate si cind te hotarasti sa schimbi placutele sa dai banii si pe alte discuri?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR